-

Tevfik Şahin öğrencilerle buluştu

Sivas'ın başarılı okullarından Gazipaşa Ortaokulu, öğrencilerini kanaat önderleri ve yazarlarla bir araya getirmeye devam ediyor. Okulun geçen haftaki konuğu "Sivas Cemiyet Hayatında 50 Yıl" kitabının yazarı Tevfik Şahin oldu.

Tevfik Şahin öğrencilerle buluştu
Büyütmek için resme tıklayın

Sivas Gazipaşa Ortaokulu'nun karne haftasında davet etmiş olduğu son konuk şehrin en köklü sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Sivas Kültür Derneği kurucularından ve yapılan çalışmaları "Sivas Cemiyet Hayatında 50 Yıl" adlı kitapta toplayan Tevfik Şahin oldu.

Okul müdürü Halil İbrahim Taşcı, müdür yardımcısı Arif Işık ve Türkçe öğretmenlerinin de hazır bulunduğu söyleşide Tavfik Şahin, öncelikle okuyup yazmanın önemine değinerek islamın ilk emrinin ‘oku’ olduğuna vurgu yaptı. Bütün ilimlerin kaynağının kur'anı kerim olduğunu belirten Şahin, Câbir Bin Hayyân (720-815), Harezmî (780-850), Farabî (873-950), Bîrûnî (973-1061), İbn-i Sînâ (980 – 1037), 6. Cezerî (1136-1206), 7. Uluğ Bey (1394-1449) gibi müslüman bilim adamlarının yapmış olduğu buluşlarla insanlık aleminde önemli çığırlar açıldığını söyledi.

Batılı bilim adamlarının müslüman alimlerin kitaplarından esnlenerek birçok buluşa imza attıklarını dile getiren Şahin, “Mesela Newton dan yerçekimini ilk bulan kişi diye bahsederiz. Oysa yerçekimini ilk keşfeden bilim adamı, pek tanımadığımız bir müslüman Razi dir. Yine Harezmi, ilk defa birinci ve ikinci dereceden denklemleri analitik metotlarla, bir bilinmeyenli denklemleri de cebirsel ve geometrik metotlarla çözmenin kurallarını ve usullerini tespit etti. Matematikte ilk defa sıfır rakamını kullanan kişi oldu.

Bir başka örnek vermek gerekirse tıp alanında İbn-i Sina, yaklaşık 1000 yıl önce ilk apandisit ameliyatını yapan hekim olmanın yanı sıra katarakt, diyabet, şizofreni gibi o zamana dek çaresiz olan hastalıkların tedavisinde yakaladığı yüksek başarıyla tıbbi alanda çığır açmıştır…

Sadece tıp ve matematik alanında değil fizik, felsefe, edebiyat ve sanat alanında da bu örnekleri çoğaltmamız mümkün. O bakımdan tarihimizi, ceddimizi ve bu değerlerimizi çok daha yakından tanımak gibi önemli bir sorumluluğumuz var.” dedi.

KÜLTÜR DERNEĞİ ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTI

Kültür Derneği bünyesinde yapılan çalışmalara da değinen Şahin, o dönemlerde oldukça kıt imkanlarla birçok tiyatro eserinin yazılıp sahneye konulduğunu ifade etti. Bu eserlerin Sivas'ta büyük rağbet gördüğünü ve günlerce kapalı gişe oynadıklarını, sadece il merkezinde değil ilçelerden gelen davetlere de kayıtsız kalmadıklarını söyledi.

Söyleşide çeşitli anektotlara da yer veren Şahin, yunan mezalimini anlatan bir tiyatro oyununda yunan kumandanı rolündeki kişiye oyun sonunda seyirciler tarafından silah çekildiğini anlattı.

Yaklaşık 1,5 saat süren programda 82 yaşında olmasına rağmen diri bir hafızaya sahip olduğu gözlenen Şahin, öğrencilerden gelen sorulara vermiş olduğu cevaplarla da takdir topladı.

OKUL MÜDÜRÜ TAŞCI'DAN ŞAHİN'E TEŞEKKÜR

Programın sonunda yazmış olduğu 'Sivas Cemiyet Hayatında 50 Yıl' kitabını öğrenciler için imzalayan Tevfik Şahin'e teşekkür ederek bir çiçek buketi takdim eden Okul Müdürü Halil İbrahim Taşçı; “Öğrencilerimizin ufkunu genişletmek, geleceğe farklı pencerelerden bakmalarını sağlamak amacıyla çeşitli programlar gerçekleştiriyoruz.

Bu programımızda 'Sivas Cemiyet Hayatında 50 Yıl' kitabının yazarı ve kültür derneği çalışmaları kapsamında yapmış olduğu çalışmalarla şehir kültürüne önemli katkılar sağlayan yazar ve ressam Tevfik Şahin beyi davet ettik. Çok faydalı bir söyleşi oldu. Bizi kırmayıp katıldıkları için kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğrencilerle aynı ortamda bulunmaktan duymuş olduğu memnuniyeti belirten Tevfik Şahin ise okul müdürü Halil İbrahim Taşcı'nın şahsında öğrenci ve öğretmenlere teşekkür ederek böyle güzel bir programa katılmış olmaktan duymuş olduğu mutluluğu ifade cetti.

SİVAS CEMİYET HAYATINDA 50 YIL

Kitap hakkında kısa bir değerlendirme yazısı kaleme alan eski kültür il müdürü Kadir Pürlü şu ifadelere yer verdi. "Tevfik Şahin, uzun yıllar Sivas Kültür Derneği’nin başkanlığını yapmış, kültür ve sanatla yakından ilgili mümtaz bir şahsiyettir.

Sadece dernekçilik değil, yarım asra yakın bir süreçte destek verip içinde yer aldığı tiyatro faaliyetleri, konferanslar, anma günleri, kurslar, sohbetler vs. yollarla Sivas’ta kültürel hayatın canlı tutulmasına önemli katkılar sağlamıştır.

Gençlik yıllarında Sivas Kültür Derneği’ne devam etmiş birçok kişinin kitabı ve kültürü sevmesinde, fikrî ve ruhî bilinç kazanmasında önemli rol oynamıştır. Aynı zamanda Ressam olan Tevfik Ağabeyimizin 50 yıl boyunca Sivas sosyal yaşantısı içerisindeki anı ve gözlemlerini kaleme almış olması kültürümüz adına önemli bir kazanımdır.

Toplam 247 sayfa olan kitabın sonuna bazı fotoğraf ve belgeler de konulmuştur. Ekler kısmında, 24 adedi siyah-beyaz, 13 adedi renkli olmak üzere toplam 37 adet fotoğraf; 2 adet renkli belge ve 5 adet Tevfik Şahin’e ait tablonun renkli suretleri yer almaktadır. Çok kapsamlı olmasa da kitaba bir “dizin” konulmuş olması ayrı bir güzelliktir.

İki bölümden oluşan kitap, ilk bölümde yazarın köyündeki çocukluk günlerine, bir gazi olan dedesinin ve fedakâr bir öğretmen olan babasının muhteşem hatıralarına; ikinci bölümde ise şehirde yaşamış olduğu günlere, derneklere, sendikalara, faaliyetlere, simalara, şehirde oluşan siyasi ve ideolojik akımlara, ihtilal günlerine, yaşanan acılara ve az da olsa küçük mutluluklara ışık tutmaktadır.

Bu kitapta yer alan olaylar, sadece yazarının yaşadıkları değil çoğu kez hepimizi ilgilendiren olgulardır. Yarım asırlık bir dönem de olsa, şehrin sosyo-kültürel tarihine ışık tutan bu önemli eser, ehli tarafından temin edilip okunmalıdır. Kültür dünyamıza hayırlı olsun. Tebrikler Tevfik Ağabey. Eline, emeğine, aşkına sağlık; ömrüne bereket." /Songül Kepenek

18 Haz 2023 - 13:53 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kangal Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kangal Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kangal Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kangal Gündem değil haberi geçen ajanstır.