Sivas Numune Hastanesi Başhekimi Aşı Haftası'nda Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Sivas Numune Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mehmet Fidan, Aşı Haftası münasebetiyle düzenlediği basın açıklamasında aşılamanın önemini vurguladı. Fidan, aşıların sadece bireyleri değil, toplumun tamamını da koruduğunu ve bu sayede birçok hastalığın önlenebileceğini ifade etti.

Murat KURT
Murat KURT Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Sivas Numune Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mehmet Fidan, her yıl Nisan ayının son haftasında kutlanan Aşı Haftası dolayısıyla önemli açıklamalarda bulundu. Fidan, aşılamanın en başarılı, etkili ve düşük maliyetli sağlık müdahalelerinden biri olduğunu vurguladı.

Aşıların aşı uygulanan bireyleri korumasının yanı sıra, bağışıklanmış kişilerin hastalığın toplumda dolaşımını engellemesi sayesinde aşı olmamış kişilerin de korunmasını sağladığını belirten Fidan,

"Bağışıklama, sağlıkla ilgili kazanımların yanı sıra, ekonomik ve sosyal kazanımlar da sağlar."

dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bu seneki Aşı Haftası temasının"Genişletilmiş Bağışıklama Programının (GBP) 50. Yıldönümü" olduğunu hatırlatan Fidan, bu programın Türkiye'de de 1981 yılından bu yana yürütüldüğünü ve her çocuğun hayat kurtaran aşılaara eşit erişimini sağlamaya yönelik küresel bir çaba olduğunu ifade etti.

Fidan, GBP'nin sistematik aşılama programları aracılığıyla çeşitli bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmeyi ve önlemeyi amaçladığını ve bu program kapsamında Türkiye'de çocukluk döneminde 13 hastalığa karşı aşı uygulandığını söyledi.

Geçtiğimiz elli yılda GBP'nin oldukça gelişmiş ve küresel sağlık durumunu yeniden şekillendiren önemli başarılara ulaştığını belirten Fidan, çiçek hastalığının ortadan kaldırılması ve poliomiyelitin ( çocuk felci) yok olma aşamasına gelmesi gibi bu başarılara örnek verdi.

Fidan, Türkiye'nin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi'nin 2002'de "Poliodan Arındırılmış Bölge" Sertifikası aldığını ve ülkemizde son polio vakasının 1998 yılında görüldüğünü hatırlattı.

Maternal-Neonatal Tetanoz (MNT) Eliminasyonu Programı'nın 1994 yılında başlatıldığını ve Nisan 2009'dan bu yana Türkiye'nin yenidoğan tetanozunu elimine etmiş ülkeler arasına girdiğini de kaydeden Fidan, difterinin de Türkiye'de görülmediğini ve 2002 yılından bu yana yürütülmekte olan kızamık eliminasyon programı kapsamında gerçekleştirilen yoğun aşılama çalışmaları ile kızamık vaka sayılarında önemli bir azalma kaydedildiğini ifade etti.

Fidan, Türkiye'de uygulanan aşıların DSÖ tarafından onaylanan İyi Üretim Prosedürleri kurallarına uygun üretilmiş ve uluslararası referans laboratuvarlarında test edilmiş aşılardan olduğunu ve aşılama çalışmalarının başarısında soğuk zinciri korumanın da büyük rol oynadığını vurguladı.

Aşılamanın her çocuk için yaşamsaldır ve her çocuğun sağlıklı yaşama hakkı olduğunu belirten Fidan, "Çocuklarını aşılatmak ebeveynlerin en önemli sorumluluklarından biridir." dedi.

Fidan, Aşı Haftası dolayısıyla hazırlanan bazı sloganları da paylaştı:

"Aşı ol, sağlıklı ol"
"Herkes için Uzun Bir Yaşam"
"Aşı Her Çocuğun Hakkıdır."
"Sağlık, Aşıyla Koruma Altında"
"Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı"
"Aşılanın, Önleyin

27 Nis 2024 - 09:38 - Sağlık

Mahreç  Murat Kurt


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kangal Gündem Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kangal Gündem hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kangal Gündem editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kangal Gündem değil haberi geçen ajanstır.