Rümeysa MUTLU


Sen Hiç Kar Tanesi Gördün Mü ?

Sen Hiç Kar Tanesi Gördün Mü ?


Çoğu insan; genci ,yaşlısı farkezmez, her gün sağlığı için; daha iyi nefes alabilmek için 10.000 adım atmaya özen gösteriyor artık. Yürüyor mekan, zaman farketmiyor. Onu görev bilmiş; ekmek ve su kadar önemli onun için. Zaten insan daha konforlu bir yaşam sürmek için neleri yapmaz ki... Neyse bu taraflara çok yaklaşmayalım ki konudan sapmayalım. 45 dk boyunca yürüyen bir insanı hayal ediyorum da doğada, atmosferde ne kadar çok şey gözlemlemiş olsa gerek. Tabiri caizsse “tefekkürün” dibine vurmuştur adeta…Öyle mi gerçekten?
“Göklerde ve yerde nice deliller vardır ki, onlar bu delillerden yüzlerini çevirip geçerler.”
(Yusuf Suresi, 105)
Hiç şüphesiz insanı yoktan vareden Allah (c.c) onun etrafını da bin bir çeşit güzelliklerle kuşatmıştır. Ve bunların her birinde hayranlık uyandırıcı detaylar vardır. İnsanın varoluşu başlı başına Allah’ın kudretini anlamak için yeterlidir ama bu yazımda kar taneleri üzerinde durmak istiyorum. Kar teneleri kışın üzerine tefekkür edebileceğimiz, yeryüzüne düşen mucize bir detay. Allah’ın sanatının en güzel göstergelerinden biridir. 
Öyle ki, kar kristalleri üzerinde ilk araştırmaları yapan Amerikalı Wilson Bentley, gördüğü muhteşem sanat karşısında çok etkilenmiş ve elli yıl boyunca sürekli kar kristali resmi çekerek bu kar tanelerini incelemiştir. Bentley keşfettiği kristal âleminin eşsizliğini ise şöyle dile getirmiştir: “Mikroskobun altında kar tanelerinin mucizevî güzellikte olduğunu keşfettim. Bu güzelliğin başkaları tarafından görülmemesi ve gerekli önemin gösterilmemesi büyük bir kayıp. Her kristal bir tasarım harikası ve hiçbir dizayn bir daha tekrarlanmıyor.” Bentley, Allah'ın yaratma sanatındaki kusursuz güzelliği gözler önüne sermiştir. 
Bir kar tanesi küçük bir toz tanesi etrafında oluşmaya başlar. Oluşan bu kristal gitgide büyür ve köşelerinden itibaren küçük kollar oluşmaya başla
Bir kar tanesi küçük bir toz tanesi etrafında oluşmaya başlar. Oluşan bu kristal gitgide büyür ve köşelerinden itibaren küçük kollar oluşmaya
Kar kristallerinin hepsinin altı köşeli olup yapılarının birbirinden farklı olması çok büyük bir mucizedir.Hiçbir sanatçı, mimar kar tanelerinin şeklini veremezken, Allah’u Teala yalnızca “ol” der ve olur. “Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca "Ol" der, o da hemen oluverir.” (Bakara Suresi, 117) 
Kar tanelerinin bir diğer hayret uyandırıcı özelliği de her bir kar tanesinin birbirine değmeden yeryüzüne inmesidir.Bunun sebebi de yukarıda bahsettiğim üzere hepsinin farklı moleküler yapıya sahip olmasıdır. *Yapılan  50 yıllık  bir araştırmaya göre çekilen 6000 farklı kar kristalinin hepsinin birbirinden farklı olduğu görülmüştür.*
Karın bembeyaz güzelliği karşısında tüm bu dipnotları unutuyoruz değil mi… Çatıların üzerine adeta  beyaz bir halı gibi serilen , ağaçlarım rengini değiştiren , yüksek binalı evlerin manzarasına manzara katan; o beyaz tanelerin oluşturduğu olağanüstü manzara,  insanın düşünmesi için oldukça yeterli oluyor.
 Tüm güzellikler, incelikler O'nun aklının tecellileridir. İnsana düşen, Allah'ın yarattıklarındaki eşsiz sanatı görmek ve bunların üzerinde düşünmektir. Allah örneksiz olarak  yaratandır..
“Şüphesiz O, gökleri ve yeri hiç yoktan, eşsiz ve benzersiz şekilde yaratandır.”         (Enam 101)