Ercan C. TUNCER


KISITLAMALAR

Bir zamanlar temizlik amacıyla bile alkolün günah olduğunu düşünerek kolonya kullanmaktan dahi kaçınanlar vardı. Bugün bu düşüncenin ne kadar temelsiz olduğunu tecrübe ediyoruz.


O anlayış, zamanında sırf alkolsüz diye ve ucuza mal edilmek için kolonya yerine kimyasallarla doldurulmuş özellikle promosyon amaçlı kullanılan ıslak mendillerle, içkili içkisiz lokantalarda insanların eline, yüzüne, ağzına, burnuna sıvandı.

Layıkıyla yapanları tenzih ederim; fakat promosyon ürünü deyince satın alıcısı genellikle ucuz mu diye bakar, gerisini önemseyenler azınlıktadır.

Şimdi de tüketimin nispeten zaten bir hayli azaldığı Ramazan ayında 18 gün kesintisiz içki satış yasağı getirilmesine şahit oluyoruz.

Marketlerde satışı serbest olan birçok kimyasal katkılı yiyecek ve içecek gibi içki de sağlığa zararlıdır elbette. Hatta alkol ihtiva ettiğinden içecek olarak onlardan çok daha fazla zararlıdır. Bu nedenle özendirmenin anlamı yok; ancak özendirmemeye çalışırken de hâlihazırda kullananları hayati tehlike riski barındıran kayıt dışı ve merdiven altı üretime yönlendirecek önlemlerden kaçınılmalıdır.

Bu yasak kimleri ne kadar etkiler bilemiyorum; ancak normal zamanda da kadehini masa altında saklayarak çıkarları uğruna içki karşıtı görünen riyakârlar, İçkiyi tabiri caizse el altından almaya alışkın olduklarından yasakların onları etkileyeceğini pek sanmıyorum.

Etkilenen kesimin mahrumiyetinin coronayla mücadeleye olacak katkısının da daha sonra kalabalık siyasi parti kongreleri ile bertaraf edilerek heba olmayacağını umut edelim.

Bir şey daha var ki kısıtlamalar başlamadan önceki duyumlar nedeniyle içki satışlarında muazzam bir artış olmuş. Yasak olmanın cazibesi midir bilemem Ramazan ayında ara vermeyi düşünen akşamcıların bir kısmı da içeyim dedi herhalde. Yoksa 18 günlük yasağın duyurulduğu zaman o kadar içkiyi kim satın aldı? Ramazan ayında zaten normal zamanda içenlerin büyük bir çoğunluğu içmiyor.

Yasakların birinci günü gittiğim zincir marketin İçişleri Bakanlığı genelgesine rağmen satış yaptığına şahit oldum çünkü genelgede böyle bir yasak açıkça belirtilmemiş; ancak akşamına il bazında karar alınmış ve kalan günler boyunca yasaklanmış. Bazı iller bu kararlar için akşamı beklememişler, ilk gün de satışın önüne geçmişler. Bu durumdan anladığım içki satışını yasaklayan İçişleri Bakanlığı genelgesi değil İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları.

2020 yılının Mart ayında ülkemizde de ortaya çıkan Covid 19 neticesinde değişen şartların bir etkisi de boşanmalar oldu. Yıllarca evli kalıp da birbirini iyi tanıdığını ve birbirleri için biçilmez kaftan olduklarını zanneden çiftler aynı evi günlük uyanık vaziyette 6 saatten fazla paylaşmak zorunda kalınca fark ettiler ki aslında durum pek de düşündükleri gibi değil.

Günün telaşesi içerisinde çoğu zamanı birbirinden ayrı geçiren çiftler kendi tarzları ile yaşamaya alışkın olduklarından pandeminin dayattığı bir arada vakit geçirme yeni normaline ayak uydurmakta zorlandılar. Uzaktan tolere edilebilen farklı alışkanlıklar ki buna yeme içme beğenisi, hobiler, sohbet konularındaki seçicilik vb. örnek gösterilebilir; yakından rahatsız edici oldu ki kişiler alışkın oldukları kişisel alanlarına, eşleri de olsa bir başkasının bilinçli ya da bilinçsiz müdahalesini kabul edemediler.

Bunun neticesinde birbirini daha yakından tanıdıkça daha fazla bağlananlar olduğu gibi anlaşamayıp ayrılanlar da az olmadı. Tüm dünyada görüldüğü üzere eski normalde yıllara dayanan çoğu birlikteliğin yeni normale uyum sağlayamadığı, boşanma oranlarında bir önceki yıla oranla görülen katbekat artışla tescillendi diyebiliriz.

Çoğu çift birbirini çok iyi tanıdığını düşünürken aslında hiç de tanımadığının ya da yanlış tanıdığının ayırdına vardı.

Ve bu farkındalık sadece aile içerisinde olmadı; olağanüstü durumun getirdiği şartlarda partililer liderlerini, halk yöneticilerini, yöneticiler milletini, millet vekillerini daha yakından tanıma fırsatı elde etti.

Yeni normal sadece iş ve çalışma biçimlerini etkilemiyor belli ki. İnsanların bağlılıklarını gözden geçirmesine neden olup geleceğe yönelik tercihlerini de şekillendiriyor.