Ercan C. TUNCER


ELİM KOLUM  SAĞIM SOLUM ARKADA

Yapıcı bir politika güden muhalefet ve iktidar partileri karşılıklı eleştirinin icraatlarını ve üzerlerine düşen sorumlulukları gölgelemesine izin vermezler.


Ancak örneğin sorumluluklarını bir kenara bırakıp boş boş konuşan bir muhalefet bile imkânlarını muhalefeti eleştirmek ve zayıflatmak adına seferber etmiş bir iktidardan daha anlaşılır. Çünkü yetkileri elinde bulundurmanın sorumluluğu, temsil yetkisinin, ayrım gözetmeksizin tüm halk adına kullanılmasını gerektirir. Aksi durumsa zaten demokratik olmayan ötekileştirmenin, yasal olarak algılanma riskini de barındırır. Yersiz eleştirinin bir sonucu da argümanların ucuzlaması ve kalitesizleşmesidir.

ABD Başkanı Joe Biden’in Ermeni soykırımı adlandırması, ülkemiz vatandaşlarının, dünyanın, Anadolu’nun birlik beraberlik ve hoşgörü kültüründen bihaber köşelerinde maruz kalabileceği olumsuz tepkilere yol açmamalıdır. Etnik kökeni ne olursa olsun vatandaşlık bağı o ülkenin pasaportuna sahip olma hakkıdır. Dış politikanın yetkin ellerde icra edilmesi ülkenin dünya dinamiklerine etkisi ve bunlardan etkilenme derecesini belirlerken, ülke yöneticilerinin de küreselleşen dünyada gerek sermayesi gerek emeği gerekse eğitim, turizm gibi iş dışında faaliyetleri için tasarrufu ile olsun uluslararası hareketliliği artan vatandaşının dışarıda elini güçlendirdiğini unutmaması gerekir. Tarihçilerimiz üzerine düşeni yapmışken diplomatlarımızın ve siyasetçilerimizin de çabasıyla tüm vatandaşlarımızın dışarıdaki itibarını zedelemeye yönelik bu gibi girişimlerin önü alınmalıdır.

Türkiye, özellikle Antalya ve ilçeleri Rus ve Ukraynalı turistlerin yoğunlukla tercih ettiği turizm bölgemiz. Bu sene Rusya’nın Türkiye’ye seyahat sınırlaması nedeniyle turizmciler sezona iyi bir başlangıç yapamadı. Normal zamanda Mayıs ayında her gün tura çıkan rehberler bu sene işsiz kaldı. Rusça rehberlerin şanslı olanları dönüşümlü olarak 3-4 günde bir Ukraynalı turistlere hizmet verebiliyor. İngilizce ve Almanca rehberler ise zaten pandemi başladı başlayalı kendi tabirleriyle yatıyorlar. Otellerin durumu da aynı. Rusya’nın bu şekilde Karadeniz kıyılarına olan iç turizmini desteklemek için fırsat yarattığını düşünenler az değil. Türkiye’yi hatırı sayılır bir turizm gelirinden mahrum bırakan pandemi gerekçeli Rus dış turizm

politikasının bizim için ekonomik maliyetini Ukraynalı turistlerin telafi edemeyeceği açıktır.

Turizm Bakanımız, Pandemi kısıtlamalarının turistleri kapsamayacağını bu nedenle de Türkiye’de turist olmanın avantajlı olduğunu söyledi. Fakat turistler bunu yıllardır biliyor zaten. Ülkemizde turist olmak eskiden beri yabancı para değer farkı nedeniyle avantajlı zaten. Hatta aşılama ile ilgili gecikmeler nedeniyle turistler için ilk sıradaki avantaj olmaya da devam edecek gibi.

Aşının covid 19 hastalığı seyrine olumlu etkisi malum. Yanı sıra bulaş riskini azalttığı yönünde araştırmalar da mevcut. Bu nedenle Dışişleri Bakanımızın, turistin göreceği herkesin Mayıs sonuna kadar aşılanacağı vaadi yabancılar için sevindirici bizler içinse umut verici. Çünkü bir sonraki süreçte görünen o ki yaş sınırı kalkacak ve sıra turistin göreceği herkesin göreceği herkese gelecek. Birinden birine görünmeyi ihmal etmemekte fayda var.

Görünmek deyince İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı elini arkasında kavuşturunca sobelendi. Saklambaç oynayan bir kesim var. Kendisinden olmayanı iyiliğine kötülüğüne, çalışkanlığına tembelliğine, hırsızlığına dürüstlüğüne bakmaksızın suçlamaya çalışan bu işgüzar insanlar saklambaç oyununun ebesi gibi sobeleme hevesiyle gizlenenleri aramadan zaten göz önünde olanları sözüm ona ifşa ediyorlar. Madem bir oyunun içerisindeyiz; ne diyelim ‘Elma’ diyelim de bu insanlara böyle oynamayı kim öğrettiyse ortaya çıkar belki.