DÜNYA DEĞİŞİYOR TARIM VE HAYVANCILIK DA
Tarih: 20.5.2019 22:29:28 / 3046okunma / 0yorum
Mehmet KARAOĞUL

Sivas bölgesinde süt, profesyonelleşmiş işletmelerde değil, tarımın birkaç kolunda birden üretim yapan aile işletmelerinde üretilmektedir. Sermayeleri kıt, eğitim düzeyleri yetersiz, birlikte hareket etme istekleri yok denecek kadar az olan bu aile işletmelerinin bir araya gelerek süt toplama ya da süt işleme tesisleri kurmaları da zor gözükmektedir. Çiftçiler sütü ya ayaklarına kadar gelen düzensiz ve sağlıksız çalışan mandıralara yok pahasına vermekte ya da kendi evinde ilkel yöntemlerle işleyerek kendi olanaklarıyla pazarlamaktadırlar. Bazen de köylerine kurulan seyyar mandıralar tarafından sütleri alınmaktadır. Süt toplama ağının yeterli olmayışı süt işleyen işletmelerin kaliteli hammadde teminini de zorlaştırdığından, işlenen sütün önemli bölümü il dışından temin edilmektedir. Süt ve süt ürünleri, uzun yıllardan beri AB gündemindeki en önemli ve en çok desteklenen tarımsal ürünlerden biri olmuştur. Topluluğun dünya süt ürünleri ticaretindeki payı %31´dir. AB, mevcut üretimin sürekliliğini sağlayan, üretim artışının frenlenmesini hedefleyen, müdahaleci politikaları sistemine adapte ediyor. Çiğ süt üretimi, pazarlanması ve tüketimi belli kurallarla düzenleniyor. AB, her sene başında süt taban fıyatını belirleyerek üreticisini koruyor. Fiyatlar düştüğünde piyasaya alıcı olarak giriyor. Topluluk, 1984 yılında süt kotası sistemini uygulamaya başladı ve 2018 yılına dek de sürdürme karan aldı. Kotanın esas amacı, üreticiyi fazla üretimden caydırmak. Mevcut yapı ile AB´ye girmemiz durumunda, süt arzı talebi karşılayamayacak noktaya gelebilir. Bu da ithalatçı ülke durumuna düşmemiz demek. Örneğin, Polonya´ya verilen süt kotası bu ülkenin süt üretiminin %65´ine karşılık geliyor. O nedenle, çiftliklerin ve üretimin kayıt altına alınması hususu, hayati önem arz etmektedir.

HAYVANCILIK GÖZDE HALE GELECEK
Önümüzdeki yıllarda hayvancılığın, ülkemiz yatırımcılarının yeni gözdesi haline geleceği anlaşılmaktadır. Süt hayvancılığı yapacak işletmelerin iki farklı yapı göstermesi bekleniyor. Biri; nüfusun yoğun ve gelir düzeyinin yüksek olduğu, yem bitkisi üretimi yapabilen bölgelerde şekillenecek yapı. Bu yapı; damızlık ve süt üretimine yönelik yüksek verimli hayvanların yetiştirildiği, pazar odaklı, bilgi ve teknolojiyi kullanan, orta ya da büyük ölçekli işletmeleri kapsayacak. Diğeri ise, yem bitkisi üretimi kısıtlı ve süt pazarlama imkânı daha düşük bölgelerdeki yapı. Bu işletmeler de daha çok besiciye materyal sağlamayı ve süt üretimini hedefleyen, daha düşük sermayeli, orta ölçekli işletmeler olacak.
YATIRIMCILAR TEŞVİK EDİLMELİ
Büyük işletmelerin karlılığının küçük işletmelere göre büyük artış göstermesi iş dünyasını etkiliyor. Bu değişimi takip eden pek çok Holding ve büyük Grup süt hayvancılığı işine giriyor. Devletin yapması gereken yatırımcıları teşvik etmektir. Bilhassa genç girişimcilerin hayvancılık sektörüne özendirilmesi gerek. Artık sanayiciler ve büyük üreticiler süt hayvancılığını bir iş olarak görmeye başladılar ve sektöre ciddi yatırımlar yapılıyor. Hatta yabancı yatırımcılar da ülkemizin potansiyelinden faydalanmak istiyor. AB´de pazar daraldığı için AB´li yatırımcılar başka ülkelere kaymaya başladı. Örneğin; Polonya, Macaristan gibi ülkeler ciddi oranda yabancı yatırım çektiler. Şimdi sıra Türkiye´de. Tüm bu gelişmeler ülkemizdeki çiftçi tabanını da motive ediyor. Üretici, biz de işimizi büyütmeliyiz diye düşünüyor. Süt hayvancılığı işi iyiye doğru pekiştirilmiş olacak.

Anahtar Kelimeler: DÜNYA, DEĞİŞİYOR, TARIM, HAYVANCILIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
HİBE GÜNDEMİ (12 Şubat 2019 - Salı)
Sayfa:
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

Konfüçyus
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları