Sedat DOĞAN


DERİN BİR NEFES

Bu galibiyetin ardından Sivasspor’un kalan 2 maçta da gereğini yaparak sıralamasını koruyacağını düşünüyorum.


Geçtiğimiz haftalarda şampiyonluk yarışından kopan Sivasspor’un lig için kalan tek hayali ilk 3 sıraya girip ceza alan Trabzonspor yerine Şampiyonlar Ligi elemelerine kalmaktı. Bu anlamda aynı hedef içinde bulunan Fenerbahçe karşısında kazanılan 3 puan Sivasspor’a derin bir nefes aldırdı. Bu galibiyetin ardından Sivasspor’un kalan 2 maçta da gereğini yaparak sıralamasını koruyacağını düşünüyorum.

Maça bence tamamen bireysel hatalar damga vurdu. Hem Fenerbahçe’nin hem de Sivas’ın yaptığı bireysel savunma hataları maçın skorunu belirledi. Sivasspor’un Emre Kılınç ile kazandığı penaltı tamamen mevkisi olmadığı halde stoper oynayan Ozan Tufan’ın hatasıydı. Ceza sahası içinde bu kadar kontrolsüz bir şekilde toptan çok rakibe müdahale etmesi net bir penaltıydı. Benzer şekilde Fenerbahçe’nin Deniz Türüç ile bulduğu golde tamamen Samassa’nın hatasıydı. Caner’den seken topa anlamsızca açılan ve boşa çıkan Samassa Fenerbahçe’ye golü resmen hediye etti. Az öncede bahsettiğim gibi mevkisi olmadığı halde stoper oynayan Ozan yine kademe hatası yaparak Emre’yi arkaya kaçırdı ve Sivas’ın yeniden öne geçmesine sebep oldu.

FENERBAHÇE’NİN GARİP SAVUNMASI

Bence Fenerbahçe’nin savunma hattı sözü bile tamamen yanlış. Çünkü Fenerbahçe’nin savunma hattı yok. Eminim ki Fenerbahçe’nin bu sezonki geri 4’lüsü tarihinin en kötü savunma tandemlerinden biri. Zaten yenilen gol istatistiklerine bakarsak bunu net olarak görebiliriz. Önümüzdeki sezon Emre Belezoğulu’nun el atacağı ilk pozisyon kesinle defans 4’lüsü olmalı.

SIRDAKİ RAKİP HAMZA HAMZA OĞLU’NUN GENÇLERBİRLİĞİ

Sivasspor Fenerbahçe maçına kadar hep küme düşme ihtimali olan takımlarla karşılaştı. Buna genel anlamda kolay fikstür dendi . Zaten ana yanlışta buydu. Düşme tehlikesinde olan takımlarla son haftalarda karşılaşmak ciddi problemler yaratabiliyor. İşte Sivasspor o can derdi ile oynayan takımlara karşı 4 maç galip gelemedi. Ancak önümüzdeki haftaki rakip Gençlerbirliği tehlike hattından uzaklaşmış bir nevi hedefsiz kalmış bir takım görüntüsünde. Bu yüzden Sivasspor’un Gençlerbirliği karşısında favori olduğunu düşünüyorum.