‘ÇANAKKALE RUHU’ EĞİTİMİ
Tarih: 8.4.2015 20:33:46 / 9984okunma / 0yorum
Abdullah ALTUNKES

 Çanakkale zaferinin 100 yılını kutladığımız şu günlerde aslında Çanakkale ruhundan ne kadar uzaklaşmış olduğumuzu müşahede etme imkanımız oldu.Yapılan törenler,gösteriler,programlar 100 yılında bize o coşkuyu yaşatmadı.Peki niye? Belki sorgulamamız gereken en önemli soru budur diye düşünüyorum.Bizler 100 yıl önce bu vatanı bize kanlarını feda ederek çocuk yaşta ebediyete irtihal eden atalarımızın ruh dünyasını neden unuttuk?276 kg’lık mermiyi YA ALLAH! Diyerek namluya süren Seyit Çavuşları neden unuttuk? Conkbayırı, Kireçtepeyi, Seddülbahiri ve binlerce kefensiz yatan kahramanı nasıl unuttuk? Aslında,tarihi unutturmak ülkemizde oynanan oyunların en büyüğü, bizi tarihimizden kültürümüzden en önemlisi de dinimizden uzaklaştırmak için batı yoğun mücadeleler verdi ,vermeye de devam ediyor.Bunun sonucunda  da ,kültürünü,atasını,geçmişini ve dinini unutmuş bir nesil karşımızda duruyor.

             Peki bizler bu oyunun bir parçası olmaya devam mı edeceğiz? Yoksa üstümüze serpilen külü atıp asli değerlerimize kadim medeniyetimize yeniden mi döneceğiz? Artık uyanma zamanı gelmiştir.300 yıldır Batının bize biçtiği kaftan bize dar gelmektedir.Keşke bunu anlamak  bu kadar uzun sürmeseydi ancak gelinen noktada öyle bir uyanış olmalıdır ki bunun etkisi Çin’den Adriyatik’e İngiltere’den Amerika’ya Mogolistan’dan  Afrika’ya herkes hissetmelidir.Çünkü bizim uyanışımıza sadece türklerin  ve müslümanların değil tüm dünyanın ihtiyacı vardır. Bizim atalarımız 600 yıllık dönemde dünyaya yaydığı adalet ve refah iklimi hala konuşuluyorken bugün gelinen noktada tüm insanlık adalete,refaha ve en önemlisi de can güvenliğine muhtaç durumda,işte bizler bu kadim medeniyetin torunları olarak bu uyanışı en gür seda olan İslam’la inkılaba dönüştürmek mecburiyetindeyiz.

        Ancak geldiğimiz noktada, bulunduğumuz yer bunları idrak etmekten çok uzaktadır.Öncelikle biz nerede yanlış yaptık?Bu film nerede koptu? Sorularını en açık şekliyle sormalıyız.Ve yanlışları kaldırmaya  yerine doğruları ikame etmeye ilk olarak Eğitimden başlamalıyız.Zira bir milletin ihyası da ifsadı da eğitimle olur. Bunu bizden önce tesbit eden Batı,  eğitim sistemimize el atmış, harf inkılabı başta olmak üzere reform adıyla birçok ifsat proğramını adı sözde  milli olan eğitim sisteminin içine sokmuştur.

       Artık milli,manevi ve insani yönü önde olan yeni bir eğitim sistemine her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Çünkü gelinen noktada neslimiz global dünyanın kötü etkilerine her zamankinden daha açık durumdadır. Onları koruyacak asli değerlerine bağlı kılacak bir eğitim sistemine artık geçmemiz gerekiyor.İşte tam bu noktada bizi kendimize getirecek  tabiri caizse şoklayacak bir ruhtur Çanakkale Zaferi;Yokluğun  varlığa,imanın inkara ,süngünün mermiye galip geldiği ender savaşlardan biridir.

       Çanakkale zaferi işte bu sebepledir ki  yakın bir tarihte  türkü,kürdü,lazı ,çerkezi ve arap’ıyla nasıl birlik olup küffarın dize getirildiğin en güzel nişanesidir.Bizler elimizdeki bu tarihi hazineyi geçmişte  iyi değerlendiremedik.Japonlar’ın  ‘Bizim böyle şanlı bir  zaferimiz olsa bütün çocuklarımıza buraları gezdirir  ve bu ruhu kazandırırdık.’ dediği gibi bizler eğitim sistemimizde bu ruhu çocuklarımıza mutlaka kazandırmalıyız.Çanakkale zaferi yılda bir basit törenlerle kutlanan bir savaştan öte bizi birbirimize bağlayan ümmet olma şuurumuzu sürekli diri tutan bir ders olmalıdır.Bütün Milletimiz, geçmişte küffarın bu islamın son kalesine  saldırdığı gibi gene  saldırabileceğini ,onların karşısında dimdik durabilmek için bu ruhun asla kaybedilmemesi gerektiğini asla unutmamalıdırlar.

        Başlığımız da belirttiğimiz gibi Çanakkale Ruhu,  Milli Eğitim sistemimize bir dersten öte  bunun derdiyle dertleneler tarafından örtük bir proğram olarak çocuklarımıza eğitim hayatı boyunca hissettirilmelidir. Ve bunun bir tarihi bir zaferden  öte; birlikte yaşamaya, vatanı birlikte korumaya örnek olduğu gibi birlikte kalkınmaya ve dünyaya adaletin ve refahın yayılmasını sağlayacak ve  güçlü bir Türkiye’yi kuracak bir etkiye sahip olduğuna inanıyorum.Onun için diyoruz ki Haydi  Gençler! Yeniden Çanakkale Ruhunu kuşanmaya….

Anahtar Kelimeler: ‘ÇANAKKALE, RUHU’, EĞİTİMİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ÖTEKİLEŞTİRME ANLAYIŞI (30 Mayıs 2014 - Cuma)
KARMA EĞİTİM -KARMA EVLER!!! (08 Aralık 2013 - Pazar)
VAKIF MEDENİYETİ (19 Kasım 2013 - Salı)
(YBS)YAZ- BOZ SİSTEMİ!!! (26 Ağustos 2013 - Pazartesi)
KARMA EĞİTİME HAYIR(2) (21 Eylül 2012 - Cuma)
KARMA EĞİTİME HAYIR! (1) (24 Mayıs 2012 - Perşembe)
VAHDETİ SAĞLAYAN ADAM (28 Nisan 2012 - Cumartesi)
MODA VE TESETTÜR (20 Nisan 2012 - Cuma)
TERÖR İÇİN BEYİN FIRTINASI!!! (11 Nisan 2012 - Çarşamba)
Sayfa:
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları