Prof. Dr. Hulusi Koçak


Aşı Olmadan Korona Salgınını Durdurmak Ancak Çok Ölümle Olur.

Aşı Olmadan Korona Salgınını Durdurmak Ancak Çok Ölümle Olur.


Bir buçuk yıldır Korona Salgınıyla dünya, ülkemiz, kendimiz sıkıntılı bir hayat içerisindeyiz. Yaşamımız alt üst oldu. Korona öncesi zaten ekonomisi bozulmuş, borçlanmış bir ülkeydik pandemi de bunun üzerine tuz biber oldu.   

Salgına karşı tedbirlerde kişiye düşen görevler vardı. Belli bir anlayışa sahip insanlar tedbirlere uydular. Uymayanların büyük bir kısmı günlük kazancıyla geçinmek durumunda olanlardı. Bu durumda halkımız için ülke yönetimi tüm imkanlarıyla devrede olmalıydı.                      

Ülke yöneticileri ; “mesafeyi koruyun, maske takın, toplantılar yapmayın derken, kalabalıklar oluşturmayın” yönünde öneri ve kararnameler yayınlarken kendileri gururla salon dolu insanlarla toplantılar yapabildiler. Bir salgın döneminde ülkemin yöneticilerinin salgın gerçeğine ters düşen uygulamalarından, bilim insanlarımız, konunun uzmanları utandılar, sıkıldılar.   

Türkiye’de salgının başlamasında aşağı-yukarı 8-9 ay sonra bazı ülkelerde Korona aşısı devreye girdi. Biz “ aşı aldık, alıyoruz, bağlantı kurduk, şu ülkeden şu kadar milyon, bir başka ülkeden şu kadar milyon aşı getirtiyoruz “ demeçleriyle aylar geçirdik. Sonunda ülkemizin % 11’ini aşılayacak kadar aşı temin edebildik. Son iki aya yakın aşı temininde de bir duraklama oldu. Sonra Haziranda başka tip bir aşıyla aşılamaya devam edeceğiz ifadeleri gündeme geldi.    Kısaca söylemek gerekirse, aşılamayı Ocak, Şubat aylarında tamamlayabilseydi özellikle son 6 ayda çok can kurtarabilirdik.     

Gelişmeler gösterdi ki bu salgının önünü almanın asıl yöntemi insanımızı aşılamaktır. Dönüp dönüp düşünmeliyiz ve ilgililere sormalıyız. Neden ülke insanımız için zamanında aşı temin etmediniz? Geçen yılın sonunda İsrail aşı sorununu hallederek normal yaşama döndü. Salgının en ağır seyrettiği ülkelerden İngiltere yaygın aşılamaya geçtiğinde vaka sayısı o ülkede bıçak gibi kesildi. Daha başka ülkelerden de örnekler verilebilir. Aşı yapılamadığı için binlerce insanımızı kaybetti, kaybetmeye de devam ediyoruz. Sebep ne? Paramız mı yok? Ülkeler arası ilişkilerimiz mi sorunlu? Planlama beceriksizliği mi var? Aşılamanın zamanında yapılamamasından dolayı kaybettiğimiz insanların vebalini kim üstlenecek?                          

Sayın yetkililer aşı olmadan Korona salgınını durdurmak ancak çok ölümle olur.