Anne Baba Olmak
Tarih: 22.1.2016 22:12:38 / 15902okunma / 0yorum
Gökay KELDAL

Bu yazıyı son günlerde gazete ve sosyal medya hesaplarında yayımlanan bazı haberlerden esinlenerek yazdım. Okuduğum haberlerde gençlerin özellikle ergenlerin kendilerini başarısız görerek canlarına kıymalarını gördüm. Yüreğim parçalandı. Vicdanım sızladı. Değer mi bir sınav yüzünden o tertemiz hayatına son vermek. Değer mi güzelim yılları bir sınava değişerek kara toprak altına girmeye. Sizlere soruyorum anne babalar değer mi? Her şey sınavlarla mı ölçülür ya da sınav başarısı her şey midir? Lütfen bu soruları yavrularınızı yetiştirirken kendinize sorun. Benim çocuğum iyi bir insan mı olsun önce yoksa yarış atı gibi sınavlarda başarılı olup hayatı nasıl olursa olsun mu? Bu tarz sorular çoğaltılabilir ama bunların hiçbir önemi yok önemli olan cevapları.

Ülkemizde başarılı olmak için sınavlardan geçiyoruz bu bir ölçme değerlendirme yöntemidir. Bu durumun sıkıntılı bir tarafı yoktur. Önemli olan bizim sınavlara bakış açımız. Her girdiğimiz sınavda kafaya oynayamayız. Her girdiğimiz sınavda istediğimiz puanları elde edemeyiz. Başarılı olmak için birçok faktör etkilidir. Bunlardan en önemlisi de aile faktörüdür. Aile önemli bir sosyal destek aracıdır. Ailenin destekleyici yönü çocuğu rahatlatır kendine güvenini yerine getirir. Bir de olumsuz baskıcı aile tutumu vardır. Çocuk sınava girince eli ayağı titrer. Bildiğini de yapamaz. Sonuç ise hüsran olur. “ bak komşunun oğlu/kızı şu kadar not almış şu kadar puan almış sen bunun yarısını bile alamıyorsun” gibi sözler çocukların ruh sağlığını olumsuz etkiler.

Ey anneler babalar takdir ve çocuklar sizin. Onların kişilik özelliklerine göre nasıl davranacağınızı en iyi siz bilirsiniz ama bu çocukları sınavlar için notlar için üzmeyin. Onların iyi birer insan olarak yetişmesini sağlayın. Baskıcı bir davranış göstererek üzerlerine titrediğinizi düşünmeyin. Oturun konuşun onlarla birlikte vakit geçirin. Ders çalışma konusunda iyi yönde motive edin. Sınavların gözlerinde büyümesine neden olmayın aksine sınavların birer araç olduğunu ve bu sayede insanların yaşamlarını şekillendirdiğini ifade edin. Eğitimli olmanın bireyler için önem arz ettiğini iş bulma konusunda kolaylık sağladığını belirtin ama eğitimle ilgili bir seçim yapılacaksa kararı bırakın onlar versinler. Beni babam okutmadı ama ben çocuklarıma her şeyi yaptım onlar okumuyor, okumaya hevesi yok bunun, bundan bir şey olmaz gibi cümleleri çocuklar için lügatınızdan çıkarın.

Yarıyıl tatili geliyor bu sayede çocuklarınızla bol bol vakit geçirmeniz dileğiyle. Şunu da unutmayalım anne babalık önemli bir sanattır.

Saygılarımla 

Anahtar Kelimeler: Anne, Baba, Olmak
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Terelik ve Kangal (30 Kasım 2015 - Pazartesi)
KANGAL VE GENÇLİĞİ (27 Ağustos 2015 - Perşembe)
Kangaldan İzlenimler (20 Haziran 2015 - Cumartesi)
ANNELER VE ÇOCUKLAR (13 Mayıs 2015 - Çarşamba)
Eğitim ve Yeni Nesil (21 Nisan 2015 - Salı)
Sayfa:
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma?

Hacı Bektaşı Veli
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları