Gökay KELDAL


Kangaldan İzlenimler


Birkaç gün önce bazı ziyaretler için Malatya´ya gittim. Memlekete bu kadar yakınlıktan mıdır nedir aklıma bir türkü geldi.

                                                             Bizim elde bahar geldi

                                                            Meler kuzular kuzular

                                                            Dağlar çiğdem çiçek olmuş

                                                            Kokar yazılar yazılar

Türkünün bizim memleketi hatırlatmasından mıdır nedir? Atlayıp Kangal´a gitmek geldi içimden. Hemen otogara gittim. En yakın otobüse bindim. Yollar çabucak bitmiyor, hasret sinemi yavaş yavaş yakıyordu.Kangal´a yaklaştıkça dağları ot kaplı bir memleket uzaktan sultanlar gibi görünüyordu. Türküdeki gibi gerçekten yazılar buram buram kokuyordu. Göbelek, ışkın zamanı nede olsa. Dağlarda taşlarda insanlar geziyordu. Kangal´a varınca bir hayal kırıklığı, bir durgunluk suskunluk çöktü bedenime. Siyasilerimiz, yöneticilerimiz alınmasınlar ama sokaklar hala kir pas içerisinde. Güzide memleketimin halkına reva mı diye içimden geçirdim. Çünkü, bu aylar kangalın en güzel ayları en azından çarşı içerisindeki ana yollar bir sulanmaz mı? Memlekette su mu yok. Neyse, bizimkisi eleştiri değil öneri sadece gereğini büyüklerimiz takdir eder. Memlekette de birkaç ziyaret gerçekleştirdim. Tanıdıkları gördüm. Beklentileri çok, istekleri çok. Genç nüfus azalmış. Emekli olanlar göç yollarına düşmüş. Bu kadar karamsarlık yeter diyip,biraz isteklerini dile getirelim:

  • Malatya-Sivas yolunun yapılmasıyla birlikte yeni otogar beklentisi artmış
  • Kangalda ailecek gidilecek mekan isteği birçok kişi tarafından dile getirilmekte
  • Çarşı içerisindeki virane binaların dönüşüm isteği dillendirilmekte
  • Yeşil alanların arttırılması istenilmekte
  • Şehir içerisinde planlı bir yapılaşma gerçeği gözler önüne serilmekte

Bu istekler, tamamen orada yaşayan insanlar tarafından dile getirilmekte ben sadece aracıyım. Başka istekleri olanlar varsa e-mail atabilirler.

Daha iyi bir yaşanacak kangal gayesiyle, dileğiyle.

Saygılarımla.