Yörenin buğday deposu Kangal’da Hasat Zamanı

Bu yıl ki buğday üretim rekoltesinin önceki yıllara oranla daha yüksek olması beklenen Anadolunun buğday ambarı konumunda olan Kangal´da hasat vakti geldi.

785 DEKAR ALANDA EKİM YAPILDI
Sivas çevresinde ekilebilir arazisi en fazla olan Kangal’da ilçe tarımın verilerine göre 
bu yıl yaklaşık Kangal ve köylerinde 785 bin dekar ekili arazide 330 bin dekar buğday, 280 bin dekar arpa, 25 bin dekar yulaf, 14 bin dekar nohut, 14 bin dekar patates ekildiği öğrenildi.
3 milyon 127 bin 750 dekarlık alanda tarımsal faaliyet gösterilen Kangal, Konya´dan sonra Türkiye´nin en büyük ikinci tahıl üretim merkezi konumunda bulunuyor. Her ne kadar göç sebebiyle önemli oranda içleri boşalmış olsada 109 köyü, 46 mezrası bulunan ilçemiz, Sivas´ın hububat deposu konumunda bulunuyor. 

İlçe genelinde 785 bin dekarlık alanın ekilebilir olması sebebiyle önemli tarım havzalarından birisi olan Kangal´da 700 bin dekar arazide ise kuru tarım yapılıyor. 50 bin dönümlük arazinin sulu tarımdan yararlandığı Kangal´da 1 milyon 500 bin dekarlık arazi ise çayırlık ve mera arazisi olarak kullanılıyor. Üretilen ürünlerin genellikle tahıl grubuna girdiği Kangal´da, nadas sistemi ile buğday, arpa, çavdar, nohut, fiğ, korunga ve patates, üretimi yaygın olarak yapılıyor. 

Kangal´da rekolte değerleri hakkında da önceki yılların ortalama üretim bilgilerine göz atmak gerekirse ; 649 bin 250 dekar alanda 265 bin ton buğday, 65 bin 640 dekar alanda 14 bin 769 ton arpa, 30 bin dekar alanda 6 bin ton çavdar üretimi yapılıyor. 

Dekar başına ortalama 300 kilo buğday mahsulü alınan ilçemizde önceki yıllara oranla oldukça verimli ve güzel bir hasat beklentisi var.  Bu sebebple özellikle ‘harmana´ veresiye satış yapan esnafların alacaklarını tahsil etme noktasında çok zorlanmayacakları ifade ediliyor. İlçemizdeki çiftçiler ürettikleri ürünleri başta piyasa fiyatını dengeleyen Toprak Mahsulleri Ofisi ve  Tarım Kredi Kooperatifleri olmak üzere kurusırt mevkiinde konuşlanan tüccar ile ilçe içinde ve dışında bu işi yapan hububat tüccarlarına satıyor. Bu manada Kangallı üreticininl herhangi bir pazar sorunu yaşamayacağı bekleniyor.