Yapılan Talebin REDDİNE!

Kangal Belediyesi 2021 Yılı Ekim ayı meclis toplantısı belediye başkanı Kürşad Apaydın başkanlığında 8 Ekim Cuma günü gerçekleştirildi.

Ekim ayının ilk Cuma günü yapılması gerekn toplantı ertelenmek durumunda kalındığı için Kangal Belediyesi 2021 Yılı Ekim ayı meclis toplantısı belediye başkanı Kürşad Apaydın başkanlığında  8 Ekim Cuma günü gerçekleştirildi. Öncekilere nazaran oldukca uzun süren toplantıda yüzlerce dilekceyi oylamaktan yorgun düşen meclis üyeleri toplantı boyunca üç kez ihtiyaç molası vermek durumunda kaldı.

İLK TOPLANTI ERTELENMİŞTİ
Ekim ayı toplantısı belediye başkanı Kürşat Apaydının il dışında olması sebebiyle Başkan vekili Yakup Durmaz tarafından toplanmıştı ancak ruznamadeki  imar düzenlemesi ve yaklaşık 200’e yakın dilekçenin görüşüleceği toplantı konusu  önemli olduğu için Ak parti Meclis üyeleri ve MHP Meclis üyesi Serkan Halver tarafından  Belediye başkanı ve imar  çalışmasını düzenleyen  firma yetkilisi tarafından sunum yapılmadan toplantıya katılmayacaklarını belirterek salonu terketmişlerdi.

Her ayın ilk Cuma günü yapılması gereken toplantı yukarda belirtien sebeplerle yapılamadığından bu hafta başkan Kürşad Apaydın ve meclis üyelerinin yanısıra imar şirket sorumlusu Reşit Coşkun’un da katılımıyla 8 Ekim Cuma günü gerçekleştiridli. Oldukca uzun süren  ve üç kat beş muhabbeti ile ‘talebin reddini kabul edenler’ cümlesinin sıkca kullanıldığı toplantıda üç kez ihtiyaç molası verildi. Böylelikle oylamada defalarca el kaldırıp indirmekten bitap düşen meclis üyeleri verilen aralarda dinlenme imkanı bulmuş oldu...  Öte yandan  meclis üyelerinin kendisi yada birinci derece yakınları tarafından verilen dilekçelerin oylaması sırasında ise ilgili meclis üyeleri salon dışına çıktıktan sonra görüşme gerçekleşti. Bazı meclis üyeleri uzun süren bu toplantıda hiç konuşmamayı başarırken; imarcı şirket temsilcisinin aksine belediyenin imar ve şehircilik biriminin de konuya sessiz kalması dikkat çekti.  

“TALEBİN REDDİNİ KABUL EDENLER!”
Dilekçelerin çok  basit bahanelerle olumsuz neticelenmesini sağlayan ve meclis üyelerinin kimi zaman yapmaya çalıştıkları ‘Yolun bir tarafı zaten 5-6 kat yapılmış neden karşı tarafına istenen 5 kat talebini reddediyoruz’ tarzındaki  masum itirazlar bile danışmanlık firmasının yetkilisi Reşit Coşkun tarafından ‘adım reşit sen söyle sen işit’ dercesine meşhur ‘etrafı üç kat buraya beş kat veremeyiz’ cümlesi sarfedilerek kaale alınmayışı dikkat çekti. Hasılı kelam vatandaşın vermiş olduğu ve kırtasiye masrafından öteye geçmeyen 200 civarında dilekçelerin yüzde 99’u ‘etrafı 2 kat olduğu için buraya 5 kat veremeyiz’ ve hemen akabinde oylamaya geçilerek ‘talebin reddini kabul edenler/ kabul edilmişir’ cümlesi kurularak dilekçelerin kahir ekseriyeti olumsuz neticelenmiş oldu. Böylelikle dilekçe sahiplerinin hiç bir mağduriyeti giderilemediği gibi  konuya itiraz etmeye çalışan meclis üyelerinin sesi de arada kaynatılmış oldu. Belediye meclisi İmar düzenlemesinin ne için yapıldığını yüzlerce dilekçenin ne için verildiğini meclis üyeleri dahil kimsenin anlamadığı bir konu olarak ilçe tarihine geçmiş oldu.