Yağdonduran Tüneli 2022 Sonunda!

Geçen yıldan beri yapımı devam eden Köpek Köpek çiftliği bu ay sonu açılışa hazır hale getirelecekken uzun süredir çalışmaların devam ettiği YağdonduranTünelinin ancak gelecek yıl sonu kullanıma gireceği ifade ediliyor.

Vali Salih Ayhan geçtiğimiz  çarşamba günü Kangal ve Çetinkaya’yı ziyaret etti . Vali Ayhan’a Ak parti il başkanı Hakan Aksu, Kangal ilçe başkanı Musa Gazi, il ve ilçede görev yapan birçok birim amirleri de eşlik etti. 

İlk olarak yağdonduran geçidindeki yol  ve tünel çalışmasını  ziyaret eden Ayhan, burada yüklenici firma ve karayolları bölge müdüründen çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

2022 yılında hizmete girmesi bekleniyor
Çift tüpten oluşan 1567 metre uzunluğundaki tünel projesinde tünel kazıları tamamlanırken, giriş bölümleri ve elektrik altyapı çalışmaları devam ediyor. Epey bir zamandır devam eden tünel çalışmalarının 2022 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete girmesi bekleniyor.
İlk olarak temeli geçen yıl atılan ve bitme noktasına gelen Kangal Araştırma Uygulama ve Dokümantasyon Merkezini ziyaret eden Vali Ayhan, tesiste çalışan işçilerin çay ikramını  geri çevirmedi bir süre işçilerle sohbet eden vali  Ayhan, işçilere tatlı ikramında bulundu.
Köpek Çifliği bitmek üzere
Valilik öncülüğünde İl Özel İdaresi marifetleri ile yapımı gerçekleştirilen ve Ekim ayının sonunda açılması planlanan Kangalın vizyon projelerinden biri olduğu ifade edilen tesisi inceleyen Vali Ayhan, "Sivas ile entegre çalışacak olan merkezimiz, en önemli değerlerimizden biri olan Kangal köpeğinin ırkının ve gen yapısının korunmasını sağlayacak." dedi.

Ardından Kangal kaymakamlığını ziyaret ederek kaymakam Ahmet Fatih Sungur ‘a hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Vali Ayhan, Sungur’a görevinde başarılar diledi. İlçede devam eden projeler hakkında bilgi alan vali Ayhan, Kalkım kaplıcasını tatil köyü yapmak için proje çalışmasının devam etttiğini söyledi. Burasının Sivas tarihinin en büyük projelerinden biri olacağının müjdesini veren Vali Ayhan, buradan ayrıldıktan sonra Çetinkaya köyünü ziyaret ederek köylülerle sohbet etti.

Vatandaşlarımızın sorunlarını ve taleplerini dinleyen Vali Ayhan, "Burası büyük bir köy. Nüfusun yerleşik olduğu yerde, talepleri karşılamaktan son derece memnunuz" dedi.

Vali Ayhan, Çetinkaya köyünde önceki gün  çıkan yangında evi yanan Muharrem Kaya'yı ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti. Vali Ayhan, vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi için kaymakamlığın gerekeni yapacağını ifade etti.

Vali Salih Ayhan, 2014 yılında Elazığ'da şehit olan Şehit Jandarma Er Mustafa Karakurt’un Kangal Beko Akgedik köyünde yaşayan ailesini de ziyaret etti.
Şehidimizin babası Nebi Karakuırt ve annesi Kıymet Karakurt ile bir süre sohbet eden Vali Ayhan, aileye sağlıklı ve hayırlı ömürler diledi.

Vali Ayhan buradan ayrıldıktan sonra ilçe temasları kapsamında Çetinkaya Merkez İlkokulu-Şehit Enes Koçak Ortaokulunu ve   Çetinkaya Şehit Mustafa Karakurt Lisesini ziyaret etti. 

Sınıfları gezen ve öğrencilere kitap hediye eden Vali Ayhan, "Şehrimizin tamamındaki öğrencilerimize, eğitimde fırsat eşitliğini sunmak için gayret gösteriyoruz. Siz yeter ki gayret gösterin…" dedi.

Çetinkayada son olarak, İl Jandarma Komutanı Albay İdris Tataroğlu ile birlikte Çetinkaya Jandarma Karakol 

Komutanlığını ziyaret etti.  Karakolun faaliyetleri hakkında bilgi alan Vali Ayhan, şeref defterini imzalayarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kangal ilçe programı kapsamında vali Ayhan, son olarak Kocakurt köyüne geçerek patates hasadı programına katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen hasat programı sırasında Şanlıurfa’dan gelen mevsimlik işçiler ile birlikte tarlada çalışan çocukları gören Vali Salih Ayhan, yeni ders yılı başlamasına rağmen eğitimlerinden geri kalan öğrenciler için Kangal Kaymakamı Ahmet Fatih Sungur’a tarlada, İl Millî 

Eğitim Müdürü Ergüven Aslan’a da telefon ile talimatlarda bulundu. Okul yerine tarlaya giderek patates toplayan öğrencilerin eğitimden geri kalmamaları için çocuklara çadır sınıf veya taşımalı eğitim konusunda talimat verdi.
Ayhan, hasadın yapıldığı tarlaya geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Sivas Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından çadır kurulmasını, çadırın içinin sınıf ortamı şeklinde düzenlenmesini, Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından da öğretmen görevlendirilmesini istedi. Mümkün olan durumlarda en yakın eğitim kurumuna taşıma yapılmasını, İl Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan’a il genelinde kaç tarım işçisi çocuğun olduğunun tespit edilerek onlarında eğitim hayatlarından geri kalmamaları için gerekli önlemin alınmasını da isteyen Vali Ayhan, patates toplayan öğrenciler ile de bir süre sohbet ederek, derslerinde başarılı olma sözü aldı.

Talmatı üzerine Kangal kaymakamlığı  tarafından mühürkulak mevkiine çadır kurularak pazartesi itibariyle eğitime başlanacağı bildirildi.