ÜRETİM OLMADAN GELİŞME OLMAZ
Saadet Partisi Genel Başkanı hemşehrimiz Temel Karamollaoğlu, birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize geldi.
Tarih: 25.2.2020 20:58:10/ 962okunma / 0yorum

Gazetemiz imtiyaz sahibi ve Sivas Gazeteciler Dernek başkanı Orhan Üngör´ün de katıldığı televizyon programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu, şehrin en büyük probleminin göç ve işsizlik olduğunu ifade ederek sanayi üretimine dönük yatırımlarla bu sorunların giderilebileceğini belirtti.
Çeşitli sivil toplum kuruluşu (STK) başkanlarını ve Organize Sanayi Bölgesi´nde faaliyet gösteren bazı firmaları ziyaret eden Genel Başkan Karamollaoğlu, katıldığı TV programda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Ülke gündemine ve Sivas´a ilişkin önemli tespitlerde bulunan Karamollaoğlu, şehrin en büyük 2 probleminin göç ve işsizlik olduğunu dile getirdi.
Sivas mitinginde sarf ettiği “Biz Sivas´a o kadar sahip çıktık ki şimdi hızlı treni getiriyoruz diyorlar. Ya mübarek hızlı trenin Sivas´a getireceği bir fayda demeyelim de kolaylık diyelim. Nedir o? Göçü hızlandıracak. Adam otobüsle gidip sıkıntı çekeceğine trene binip İstanbul´a biraz daha hızlı gidecek. Bu hizmet değil” sözlerinin çarpıtıldığını ifade eden Genel Başkan Karamollaoğlu, “Benim yol yapımına, hızlı trene, havaalanlarına, köprülere, tünellere karşı olmam söz konusu değil. Olamaz da. Ancak benim vurgu yapmak istediğim konu sanayi yatırımlarıyla, hizmet yatırımları paralel gitmeli. Siz hizmet yatırımlarını öne çıkarıp sanayi yatırımlarını geride bırakırsanız işsizlik artar. Gelirin artması yavaşlar ve gelir dağılımındaki adalet de bir türlü sağlanamaz. Çünkü şu anda Sivas´ın bir numaralı derdi işsizlik mi, ulaşım mı derseniz işsizlik. Türkiye´de en çok göç veren illerin başında geliyor. Arazisi Türkiye´nin ikinci büyük vilayeti. İkinci büyük vilayet olmasına rağmen büyükşehir bile olamadı. Çünkü insanlar gidiyor. Terk ediyor. Çalışacak imkan bulamadıkları için Sivas´ı terk ediyorlar. Bizim o zaman buna öncelik verip ‘Nasıl olacak da Sivas´ta bu göçü durduracağız´ diye düşünmemiz önemli olmaz mı? Bir numaralı meselemiz bu olmalı” dedi. 

ÜRETİM OLMADAN GELİŞME OLMAZ
Şu anda üretime dönük olmayan tüm yatırımların durdurulması gerektiği görüşünü savunan Genel Başkan Karamollaoğlu, “Bu bir tavırdır. Karar verince engelleriz. Ancak bütün yatırımları durdururuz dediğimde arkasından hemen şunu ekliyorum. Yüzde 80-90 tamamlanmış olan yatırımları da bitirmek gerekir. Çünkü yüzde 15-20 gibi bir masrafla o yatırım tamamlanacak. Sivas´a da hızlı tren neredeyse geldi. Çok az bir harcama ile bu trenin inşallah Sivas´a ulaşması sağlanacak. Yalnız Türkiye´nin her sene en az 150-200 milyar üretime dönük yatırıma ihtiyacı var. Çünkü şu anda siz 1 milyonluk bir yatırımla bir veya bir buçuk kişiye iş bulabiliyorsunuz. 100 milyarlık yatırımla siz 150 bin insana iş bulmuş olursunuz. 1 trilyonluk yatırım yapmış olmanız lazım ki 1 buçuk milyon insana iş bulmuş olabilesiniz. Sivas´ta resmi rakamlara göre 37 bin civarında işsiz görünüyor. Bunu bitirmek istiyorsak üretime dönük 37 milyar liralık fabrika kurmamız veya madencilikte, tarımda üretimi artırmamız lazım” dedi.
“TARIM EN ÖNEMLİ MESELEMİZ”
Saadet olarak tarıma büyük önem verdiklerinin altını çizen Genel Başkan Karamollaoğlu, “Yatırım dediğimiz zaman bir numaralı mesele tarımdır. Çünkü gıdayı üretemezsek karnımız doymaz; dışarıdan et, süt getirmeye mecbur kalırız. O nedenle tarım en önemli meselemiz. Sivas´ın tarım anlamında desteğe ihtiyacı var. Onun arkasından ise bu dediğimiz yatırımları hangi sahada yapacağız derseniz ilk adım 4. Demir Çelik Fabrikasını süratle yeniden başlatmaktır. Gerçekleştiği takdirde bugünkü halde bile yaklaşık 5-10 bin insana iş imkanı sağlar. Siz üretime dönük bin kişiye iş bulursanız yan sanayi ile birlikte 2 bin kişi daha doğar. Sivas´ta uğradığım bazı tesislerden edindiğim intiba 2 bin değil 3- 4 bin insan iş bulabilir. Onun için bu parayı bir yerden bulup Sivas´ta bu yatırımları yapmaya başlamamız lazım” açıklamasında bulundu.
TÜDEMSAŞ´I KAPATMAK SİVAS´A İHANET OLUR
TÜDEMSAŞ´ın şehrin en önemli değerleri arasında yer aldığını kaydeden Genel Başkan Karamollaoğlu, “TÜDEMSAŞ yeniden ayağa kalkmalı. Ölüme terk edilmiş. TÜDEMSAŞ kurulduğu zaman 6 bin 500 kişinin çalıştığı bir yerdi. Sonradan ölüme terk edildi. Yavaş yavaş ölüyor. TÜDEMSAŞ´ı yine demiryolları sanayinde, lokomotiflerde, yük vagonlarında ayağa kaldırmamız lazım. İhracat potansiyeli var o noktaya getirmemiz lazım. Edendim Sivas sanayiden uzaktaymış onun için Eskişehir ve Adapazarı´na ağırlık vermek lazımmış. Böyle mantıksızlık mı olur? Orada zaten bir sürü tesis var. Ben Eskişehir´de yatırım yapılmasın demem ama buradaki TÜDEMSAŞ´ı kapatmak kadar Sivas´a yapılacak büyük bir ihanet olmaz” dedi.
“ASKERİ ELBİSELERİ DİKECEK YERE İHTİYACIMIZ VAR”
Saadet lideri Karamollaoğlu, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Dikimevimiz vardı, gitti. Tamam bu iktidar zamanında değil ama gitti. Bizim yeniden askeri elbiseleri dikecek yere ihtiyacımız var. Bu burada yapılır. Türkiye´nin ortasında Sivas. Benim kanaatim Sivas kaliteli çelik üretirse aslında ağır sanayide, makine imalatında çok önemli bir yer işgal eder. O zaman Sivas 300-350 bin nüfuslu değil 1 milyon nüfuslu bir şehir haline gelir. Biz Sivas´ta çıkan bütün madenleri işlemeye karar verelim, birden bire 5 bin insana iş bulunur ama bu ne ile olur? İrade ile. İktidar iradesini ortaya koyacak sonra da yeterli kaynağı tahsis edecek. Kredi versin, özel sektör gelsin yapsın. Hiç fark etmez ama şu anda yeterli kredi tahsis edilmeden Sivas´ta bir yatırım hamlesi yapılması mümkün olmaz.”
“BACA FİLTRESİ İÇİN DEVLET DESTEK OLMALI”
Kangal Termik Santrali´nin baca filtresi eksikliği nedeniyle bir dönem faaliyetlerine ara verdiğinin hatırlatılması üzerine Genel Başkan Karamollaoğlu, “Saadet Partisi olarak sanayileşmeye ağırlık veriyoruz ama çevreyi korumak da bir numaralı hedefimiz. Bu noktada bir şeyler yapmak çok pahalı. Devletin bunu sadece özel sektörden beklemesi durumunda bu işler yürümez. Bir buçuk ay önce Elbistan´a gittim; üretim durmuştu, havada da müthiş bir toz bulutu vardı. Sivas´ta da aynısı oluyor demektir bu. Yanma ünitelerinin modernleştirilmesi lazım. Filtreye ihtiyaç var. Bunları özel sektöre ‘Siz yapın´ derseniz yapamaz şu anda. Kendini kurtaramaz. O halde devlet devreye girecek, ‘Al arkadaş, uzun vadede öde´ diyecek. Başka türlü olmaz” şeklinde konuştu.
“DEMİR ÇELİK ÖNEMLİ”
Saadet lideri Karamollaoğlu, konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Türkiye öyle bir noktaya geldi ki eğer kalkınmayı hızlandırmak istiyorsa, işsizliği önlemek istiyorsa, yeni iş ilanları meydana getirmek istiyorsa bütün yatırımlarını üretime tahsis etmek zorunda. Yani yüzde 10 gibi cüzi bir kısım hizmet yatırımlarına ayrılabilir. Türkiye´nin senede en az 200 milyar liralık yatırıma ihtiyacı var. Bu yatırımı yaparsak biz Türkiye´de işsizliğin önüne belli miktarda geçebiliriz. 200-250 bin insana böylelikle iş bulabiliriz. Yan sanayide ve hizmet sektöründe yeni istihdamlar oluşacağı için bu 600 bin insana iş bulmak manasına gelir. Bu olursa Türkiye 5 senede istediğinin tamamını çözmese bile tamamına yakınını çözer. Sivas bazında ise Sivas´ın Türkiye´de makine imalatında, özellikle kaliteli çelik imalatında bir bakıma odak haline getirilmesi lazım. O nedenle Demir Çelik önemli. Onun için bugünkü Demir Çelik´i devlet yeniden ele alacak. Özel sektörde birisini bulamadıysa kendisi burada doğrudan doğruya kaliteli çelik üretimine öncelik verecek, arkasından yassı mamullere önem verecek ve 4. Demirçelik dediğimiz yatırımı da bir taraftan başlatacak. Emin olun 5-6 sene sonra Sivas başka Sivas olur.”
“İĞNE ATILACAK YERİN OLMAMASI LAZIM”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın geçen yıl 8 Şubat´ta ilimizde gerçekleştirdiği mitingde şehrin özel teşvik kapsamına alınacağını müjdelediğinin hatırlatılması üzerine Karamollaoğlu, “Bu vaade 1 sene olmuş ama halen gerçekleşmedi. Ümit ederim ki gerçekleştirilir. Çünkü bu teşvikler olmadan insanlar Sivas´a kolay kolay gelmez. Sivas çevredeki illerle mukayese edildiği zaman şu anda buna muhtaç bir il. Ümit ederim ki gerçekleşir. Bunun kararını verecek olan doğrudan doğruya Sayın Cumhurbaşkanıdır. OSB´ye gittiğim zaman üzülüyorum. Şu anda iğne atılacak yerin olmaması lazım. Kapalı tesisler var. Bunların çalışıyor olması icap ederdi” şeklinde konuştu. (Şafak Dönmez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÜRETİM OLMADAN GELİŞME OLMAZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Acilen İzole Covid-19 hastanelerinin Kurulması
Acilen İzole Covid-19 hastanelerinin Kurulması
Covid-19 salgını nedeniyle insanlarımızın izole (ayrı) olması, evde kalmaları, ev içinde bile sosyal mesafenin korunması tembihlenmektedir. Doğrudur, ilk yapılması gereken de budur.
Yazıcıoğlu´nun kemikleri sızlıyor!..
Yazıcıoğlu´nun kemikleri sızlıyor!..
Yazıcıoğlu´nun kemikleri sızlıyor!..
EVDE KAL TÜRKİYE
EVDE KAL TÜRKİYE
Tüm dünyayı kasım kavuran ve geçe hafta ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını için alınan tedbirler her geçen gün daha da genişletiliyor.
ŞEHİTLER SAYGI VE DUA İLE YADEDİLDİ
ŞEHİTLER SAYGI VE DUA İLE YADEDİLDİ
Çanakkale zaferinin 105. Yılı kutlamaları ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de (kovid-19 tedbirleri kapsamında) sadece protokol mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.
Kahraman Şehidimizi Dualarla Uğurladık
Kahraman Şehidimizi Dualarla Uğurladık
Suriye İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi´nde radikal gruplar tarafından düzenlenen saldırı sonucu önceki gün şehadet şerbetini içen hemşehrimiz Piyade Uzman Onbaşı Ramazan Nayir (25) dün Yukarı Tekke´de düzenlenen törenle tekbirler ve dualar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.
BAŞKAN APAYDIN´DAN ‘EVDE KAL´ ÇAĞRISI
BAŞKAN APAYDIN´DAN ‘EVDE KAL´ ÇAĞRISI
Kangal Belediye başkanı sosyal medya hesabından ‘Evde Kal´ çağrısı yaparak kapatılan işyerlerinde çalışan işçilere gıda yardımı yapılacağını ifade etti. “EVİNDE KAL TÜRKİYEM”
KANGAL´DA DÜKKANLAR VÜRÜSE KARŞI İLAÇLANDI
KANGAL´DA DÜKKANLAR VÜRÜSE KARŞI İLAÇLANDI
Kangal Esnaf Odası ve Kangal Esnaf Kefalet Kooperatifi, Dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüse karşı mücadele konusunda teyakkuza geçti. İlçemizde korona virüse karşı önlem alma kapsamında iş yerleri oda ve kefalet kooperatif ekipleri tarafından dezenfekte edildi.
TGK´dan BİK´e teşekkür...
TGK´dan BİK´e teşekkür...
Basın İlan Kurumu´nun bugün yapılan yönetim kurulu toplantısında bir dizi kolaylaştırıcı önlem alınması nedeniyle BİK Yönetim Kurulu´na ve BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran´a teşekkür eden TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, basın kuruluşlarının bu zor dönemde desteklenmesini istedi.
TEDBİRİ ELDEN BIRAKMIYORUZ
TEDBİRİ ELDEN BIRAKMIYORUZ
ENDİŞEYE MAHAL YOK AMA TEDBİRİ DE ELDEN BIRAKMIYORUZ
VALİ AYHAN´DAN  KANGAL ZİYARETİ
VALİ AYHAN´DAN KANGAL ZİYARETİ
Her fırsatta ilçelerde bulunmaya ve yatırımları yerinde inceleme önem veren Vali Salih Ayhan, Kangal ilçesine giderek, gezi ve incelemelerde bulundu.
SAMSUN- SİVAS DEMİRYOLUNDA SONA GELİNDİ
SAMSUN- SİVAS DEMİRYOLUNDA SONA GELİNDİ
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ´Samsun-Sivas Demiryolu hattındaki çalışmalarıın son aşamaya geldiğini söyledi.
Müdürleri bulmuşken taleplerini iletti
Müdürleri bulmuşken taleplerini iletti
Aydın CANPOLAT kurumların il müdürlerini bulmuşken taleplerini iletti
İSTİKLAL MARŞI VE MEHMET AKİF
İSTİKLAL MARŞI VE MEHMET AKİF
İSTİKLAL MARŞI VE MEHMET AKİF´İ ANMA PROGRAMI 12 MART PERŞEMBE GÜNÜ
KAYMAKAM DEMİR´DEN 8 MART KUTLAMASI
KAYMAKAM DEMİR´DEN 8 MART KUTLAMASI
Kaymakam Erinç Demir 8 Mart Dünya kadınlar günü münasabetiyle yazılı bir kutlama mesajı yayınladı. Kaymakam Demir, mesajında şu ifadelere yer verdi.
KAKTÜSLÜ 8 MART KUTLAMASI
KAKTÜSLÜ 8 MART KUTLAMASI
KANGAL İLÇE JANDARMADAN KAKTÜSLÜ 8 MART KUTLAMASI
MHP KADIN KOLLARINDAN ANLAMLI ZİYARET
MHP KADIN KOLLARINDAN ANLAMLI ZİYARET
MHP Kadın kollarından Anlamlı 8 Mart ziyareti
MASA TENİSİ &VOLEYBOL TURNUVASI
MASA TENİSİ &VOLEYBOL TURNUVASI
KANGAL GENÇLİK ve SPOR İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNDEN MASA TENİSİ &VOLEYBOL TURNUVASI
DEMİR EXPORT İŞÇİLERİNDEN SİYASİLERE SİTEM
DEMİR EXPORT İŞÇİLERİNDEN SİYASİLERE SİTEM
Demir Export işçileri kangaldaki siyasi partilere ve yönetenlere sitemli.
Avrupa´nın barbarlığı bir kez daha tescillendi
Avrupa´nın barbarlığı bir kez daha tescillendi
Kenya´nın en zengin rezervlerine sahip Masai Mara Bölgesi, uçsuz bucaksız bir ova olan Tanzanya Serengeti Ulusal Parkı´nı da içine alır. Milyonlarca canlı belli dönemlerde buradaki zengin kaynakları semirdikten sonra, büyük göçe başlar. Hayatta kalabilmeleri için uzunca bir yol katedip Mara Nehri´nin karşısına geçmekten başka çareleri de yoktur.
DUALAR MEHMETCİK İÇİN
DUALAR MEHMETCİK İÇİN
İdlib´te rejimin hain saldırısının ardından, Türkiye tek yürek oldu. Dualar Mehmetcik için.
KANGALLILAR GÖREVE HAZIR
KANGALLILAR GÖREVE HAZIR
İlçe meydanında toplanarak seferberlik çağrısı yapan Kangallı vatandaşlar, cepheye gitmek için Askerlik Şubesine akın etti.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları