TÜM OKULLAR TEMİZ!

Covid-19 virüs salgını sürecinde okulların tekrar açılmasının ardından hijyen tedbirleri iki katına çıkarıldı. İlimizde tüm okullar temiz sertifikası aldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Standardları Enstitüsü (TSE) arasında, "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü" kapsamında şehrimizdeki tüm okullar gerekli şartları yerine getirerek ‘Okulum Temiz” sertifikası aldı. İlçelerden 1 okula merkezden ise 5 okula temsili olarak sertifikaları verildi

MEB ile TSE arasında 27 Temmuz 'da "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü" imzalandı. Söz konusu protokol kapsamında hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol süreçlerinin tutarlı, geçerli, güvenilir, tarafsız bir anlayışla sürdürülmesi amacıyla "Okulum Temiz" belgelendirme programı yürürlüğe alındı. Program kapsamında ilimizdeki tüm okullar gerekli şartları yerine getirerek bu sertifikayı almaya hak kazandı.
 
Belge Dağıtım Programı, Valilik Ek Bina Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programa Vali Salih Ayhan, Vali Yardımcısı Yunus Emre Temel, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, il müdür yardımcıları, şube müdürleri, okul müdürleri ile öğretmenler katıldı. Programın açış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, sertifikalandırma süreci hakkında bilgi vererek, okullarda devam eden Covid-19  tedbirleri ile ilgili de katılımcılara bilgilendirdi.

Vali Salih Ayhan eğitim camiasının şehrimizde her zaman yük olan değil, yük alan bir yaklaşımla devletine, milletine hizmet ettiğini ifade ederel eğitim camiasının her zaman hizmetinde olduğunu söyledi.

“30’DAN FAZLA ATÖLYE ATELYE KURDUK”
Spordan, müziğe öğrencileri her alanda hayata hazırladıklarının altını çizen Vali Ayhan, “Kısa sürede ilimiz genelinde robotik kodlamadan, görsel sanatlara, müzikten, yabancı dile ve zeka oyunlarına 30’dan fazla atölye kurduk, 10 Montessori uygulama sınıfı açtık, Yetenek Merkezi gibi bir şaheseri şehrimize kazandırdık. ‘Spor Sivas Projesi’ ile bedenen, ‘Sanat Sivas’ projesi ile ruhen güçlü nesiller yetiştirmeye çalışırken ‘KÖPRÜ’ projesi ile de geleceğimiz olan öğrencilerimizi akademik yönden destekledik. Her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz “Sivas İçin Kitap Vakti” etkinliği bile, tüm şehrin adeta bir kitap sofrasında bir araya gelmesi yönüyle sembolik anlamı olan bir çalışmadır” dedi.

“EĞİTİMDE KATBEDECEK BİR SANİYE YOK”
Eğitimde kaybedilecek bir saniyenin ileride çok daha büyük toplumsal sorunlara yol açacağına inandığını belirten Vali Ayhan şöyle devam etti;

“Salgın döneminde okulların kapanmasına en çok üzülen kesimin eğitimciler olduğunu bizzat müşahede ettim.  Eğitimcilerimizin okulların açılması yönündeki kararlı duruşu ile okullarımız peyderpey öğrencilerine kavuşuyor. Ben okulların açık olmasını çok önemsiyorum. Her fırsatta şu hususları yüksek sesle ifade ettim; okulların açılması, kontrolsüz bir şekilde sokaklarda dolaşan öğrencilerin takibini kolaylaştırmakta ve onlara salgın sürecinde davranış bilinci kazandırmaktadır. Yine okulların açık olması öğretmenlerin mesleki gelişimine katkı sağlamakta ve öğretmenlerimizin itibarsızlaştırılasına fırsat vermemektedir.  Aslında okulların açılması, öğrencilerin güvenli alanlara sevki anlamını taşımaktadır.(Şafak Dönmez)