TÜM ÜNİTELERİ İLE ÜRETİME BAŞLAMALI

Meclis´te basın toplantısı düzenleyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek; Kangal Termik Santrali ve Kangal´ın doktor ihtiyacını dile getirdi. Deliktaşlı hemşehrimiz Özyürek Kangal´ın yanısıra Sivas TÜDEMSAŞ´ın TÜLOMSAŞ ve TÜ

?KANGAL TERMİK SANTRALİ GEÇİÇİ FAALİYET BELGESİ İLE YENİDEN ÜRETİME BAŞLATILMALI?

Kangal Termik Santrali hakkında da konuşan Özyürek, ?Çevre Kanunu kapsamında kapısına mühür vurulan bir santralimiz de Sivas´ımızın Kangal ilçesinde bulunan Kangal Termik Santralidir. Linyit kaynaklarının elektrik üretiminde değerlendirilmesi amacıyla kurulan ilimizin en büyük enerji santralidir. Türkiye´nin linyit üretiminin yüzde 8 ile 10´u buradan karşılanmaktadır. Santralin, büyük yerleşim yerlerinden uzak olması sebebiyle yöre halkımızın sağlığını olumsuz etkileme oranı düşüktür. Ayrıca çevresinde 28 yıldır sorunsuz bir şekilde tarım yapılıyor olması, hava ve çevre kirliliğine dair herhangi bir şikâyetin yöre halkımız tarafından yapılmaması da önem arz etmektedir. Santral bünyesinde 486 kadrolu, 154 taşeron olmak üzere 640 personel bulunmaktadır. Bazı özel firmalar vasıtası ile santralde işçi olarak çalışan 686 kişi ile toplamda 1226 kişi istihdam edilmektedir. Personellerin bakmakla yükümlü oldukları bir aileleri, yuvaları olduğu aşikârdır. 

DİĞER ÜNİTELER DE ÜRETİME BAŞLAMALI
Bu anlamda mevcut mevzuata aykırı olmayacak şekilde yerli kömürden elektrik üreten santrallerin mevzuatta belirtilmiş olan hava emisyon sınır değerlerini aşmadan, çevre ve şehircilik bakanlığımızın da kontrolleri ile BGA (baca gazı arttırma) tesisleri yatırımını tamamlayana kadar, gereken para cezai işleminin de uygulanması ve geçici faaliyet belgesi ile tüm üniteleri ile birlikte üretimlerine devam edebilmesi sağlanmalıdır. Böylece geçici faaliyet belgesi ile santral kapatılmadan eksikliklerin giderilmesi mümkün olacaktır. Bu çerçevede resmi işlemlerin muhataplarının hızlı bir şekilde çalışması, gerekli itirazların mevzuat kapsamında kale alınması ve santralde çalışanların geçim endişesinin son bulacağı adımların atılması gerekmektedir? dedi.

?KANGAL´IN DOKTOR EKSİĞİ VAR?
Kangal´ın doktor eksiğine de değinen Özyürek, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: ?Kangal Devlet Hastanemizde doktor atamalarına ihtiyaç vardır. Kadın doğum uzmanı, genel cerrahi ve anestezi uzmanı olarak görevlendirilmek üzere sağlık bakanlığımız tarafından gerekli atamaların yapılarak hastalarımızın mağduriyetinin önlenmesini talep ediyoruz. Ayrıca faaliyete geçirilecek olan yeni hastane projesinin, sağlık hizmetinin vatandaşlarımıza daha imkânlı bir şekilde ulaştıracak bir yapıda hayata geçirilmesini temenni ediyorum? dedi.

?TÜDEMSAŞ´A SAHİP ÇIKILMALI VE GEREKLİ YATIRIMLAR YAPILMALI?
2019 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programını içeren kararda TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜVASAŞ´ın tek çatı altında toplanmasının planlandığını hatırlatan Özyürek, ?Yayınlanan kararda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü´nün bağlı ortakları olan TÜLOMSAŞ Eskişehir, TÜVASAŞ Sakarya ve TÜDEMSAŞ Sivas´ın tek bir çatı altında toplanması öngörülmektedir. Ülkemizin demiryolu sektörünün piyasa beklentilerini karşılaması ve yerli üretim kapasitesinin geliştirilmesi önemlidir. Ancak bu birleşme şehirlerin kendi kalkınma faaliyetlerini sekteye uğratacaktır. Zira Sivas ilimizde bulunan TÜDEMSAŞ, 1400´ü aşkın çalışanı istihdam etmekte ve 3 fabrika 1 genel müdürlük ve 10 daire başkanlığından oluşmaktadır. TÜDEMSAŞ görevi ve önemi itibariyle dünya standartlarında, gelişen teknolojiyi takip ederek kaliteli ve ekonomik vagon üretimi ile ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu anlamda TÜDEMSAŞ´ın diğer bağlı ortaklarla tek çatı altında toplanıp yapısının değiştirilmesi, hâlihazırda genel müdürlük vasfına sahip olan kurumun bu vasıftan yoksun bırakılmasının önü açılmış olacaktır. Üstelik geçimini buradan sağlayan yöre halkımız zor durumda kalacak ve işsizlik sorunu her geçen zamanda büyüyerek karşımıza çıkacaktır. TÜDEMSAŞ´ın tek başına var olabileceği, hem ülke hem de Sivas´ımızın ekonomisine katkı sağlayabileceği bir gerçektir. Bu sebeple TÜDEMSAŞ´a sahip çıkılmalı, gerekli yatırımların yapılması, iş hacminin yükseltilerek yerli üretim kapasitesinin geliştirilmesi ve kendi pazarında söz sahibi olan bir kuruluş haline getirilmesi Sivas´ın geleceği için önemli bir unsur olacaktır? dedi.