TES-İŞ SİVAS ŞUBESİNİN KONGRESİ YAPILDI

12. olağan kurul toplantısını gerçekleştiren Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası’nın (TES-İŞ) yeni başkanı Ömer Yolcu oldu.

Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Sivas şubesi 12. nci Olağan Genel Kurul toplantısı 11 Eylül 2021 tarihinde yapıldı. Sivas Büyük Otel toplantı salonunda  aşağıdaki gündemle gerçekleştirilen kongre ilginç sonuçlara sahne oldu. 

GÜNDEM
1. Yoklama
2. Açılış
3. Divan Seçimi
4. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı
5. Konukların takdimi ve konuşması
6. Yönetim ve Denetim Kurulu raporları
7. Yönetim ve Denetim Kurullarının ibrası 
8. Seçimler
Yönetim Kurulu (5 Asil ve 5 Yedek)
Denetim Kurulu (3 Asil ve 3 Yedek)
Disiplin Kurulu  (3 Asil ve 3 Yedek)
Üst Kurul Delegelerinin seçimi
9. Dilek ve Temenniler
10. Kapanış

TES-İŞ Sendikası Sivas Şubesi 12. olağan kurul toplantısını yukarıdaki gündemle gerçekleştirdi. 
Mevcut Başkanı Tevfik Güveri ve sendikanın mevcut Genel Sekreteri Ömer Yolcu başkanlık seçimi için sandık başına gitti. 130 delegenin oy kullandığı seçimlerde mevcut Şube Başkanı Tevfik Güveri 60, Ömer Yolcu ise 64 oy aldı.   Genel Sekreterliğe aday olan Harun Çelik ise  68 oy alarak sendikanın yeni genel sekreteri oldu. 

TES-İŞ SİVAS ŞUBESİ KANGALLILARA EMANET

Yaklaşık üç ay önce yapılan seçimlerde Kangal’da tek bir delege çıkartamayan Ömer Yolcu, vazgeçmeyip ve çalışmalaraına ara vermeden devam ederek adaylığını açıkladığı genel kurulda sonuç almayı başardı. İki dönemdir sendika sekreterliği yapan Yolcu 11 Eylülde yapılan kongrede mevcut başkan Tevfik Güveri’ye karşı başarı elde ederek 64 oyla sendika başkanı seçildi. Kangal Termik Santralinde yapılan Delege seçimlerinde başarı elde eden Harun Çelik ise genel kurulda 68 delegenin oyuyla sendika sekreterliğine seçildi.  Böylelikle Tes-İş Şube yönetimi Kangallılara emanet edilmiş oldu.

GENEL BAŞKAN DA KATILDI
Genel Kurulda bir konuşma yapan TES-İŞ Sendikasının Genel Başkanı Ersin Akma, “Enerji iş kolu her ülkede olduğu gibi bizde de bir ülkenin can damarıdır. Ve elektriğin, suyun, gazın üretimi dağıtımı normal hayatın idamesi ve çarkların döndürülmesi açısından da son derece strajik bir iş koludur. Pandemi süreci boyunca gerçekten Sivas’ta da bu iş kolunda çalışan arkadaşlarımız gerek kış koşullarında gerekse bu Pandemi riskini de göze alarak ara vermeden durmadan, yılmadan çalıştılar. Hepinize ben bu anlamda teşekkür ediyorum. Tabi ki bu süreçte bizler örgütlü kesim olarak işini, istihdamını, aşını ve sağlığını ortaya koyarak ayakta kalabilmeye çalıştık. Fakat örgütsüz kesim işlerini, gelirlerini kaybederek, ücretsiz izne çıkartılarak ve iflaslarla karşı karşıya kalarak bu ekonomik krizin bedelini ne yazık ki çok ağır bir biçimde ödemişlerdir. Bizim sendika olarak toplu görevlerimizden biri toplu sözleşmeler yapmaktır. Kaynakları en doğru ve sağlıklı şekilde kullanmak da bizim görevimizdir” ifadelerine yer verdi. 
GÜVERİ: 60- YOLCU: 64
Yapılan seçimde  ömer yolcu 32 yıllık başkanlık görevini  yapan Tevfik Güveri’yi 4 oy farkla geçerek 64 oyla Tes -İş  Sivas şube başkanı seçildi.  Genel Sekreterliğe aday olan Harun Çelik ise 68 oyla seçildi.