TERMİK SANTRALİ İÇİN YÜRÜDÜLER

İlçe meydanında toplanan işçiler ?Kangal uyuma ekmeğien sahip çık´ sloganları eşliğinde kaymakamlık binasının önüne kadar yürüdü.

Burada işçiler adına kısa bir açıklama yapan Mehmet Topuz, "Bu işletme yaklaşık 30 yıldır faaliyet yürütmekteydi. Başta Kangallılar olmak üzere dışarıdan gelen çok sayıda insanın geçim kaynağıdır. Alınan kapatma kararı binlerce emekçi kardeşimizin ekmeğini elinden almaktan başka bir şey değildir. Bu kış günü binlerce insan çoluğunun çocuğunun rızkını nereden ve nasıl temin edecektir. Bizler her zaman devletimizin yanında olduk. Şimdi de devlet büyüklerimizin bizlerin yanında olmalarını istiyoruz.

Fabrikada baca gazı filtre sistemi olmamasından dolayı fabrikaya kilit vurulurken ilçe sakinleri ise çaresizlik içinde süreci takip ederekn özellikle kömür etmin eden şirketlerde çalışan bir gurup işçi önceki gün toplanarak seslerini duyurmaya çalıştı.

?BİZ ŞİMDİ NE YAPACAĞIZ?
İlçe meydanında toplanan işçiler ?Kangal uyuma ekmeğien sahip çık´ sloganları eşliğinde kaymakamlık binasının önüne kadar yürüdü. Burada işçiler adına kısa bir açıklama yapan Mehmet Topuz, "Bu işletme yaklaşık 30 yıldır faaliyet yürütmekteydi. Başta Kangallılar olmak üzere dışarıdan gelen çok sayıda insanın geçim kaynağıdır. Alınan kapatma kararı binlerce emekçi kardeşimizin ekmeğini elinden almaktan başka bir şey değildir. Bu kış günü binlerce insan çoluğunun çocuğunun rızkını nereden ve nasıl temin edecektir. Bizler her zaman devletimizin yanında olduk. Şimdi de devlet büyüklerimizin bizlerin yanında olmalarını istiyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkesten bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz" dedi.

KAYMAKAM DEMİR İLE GÖRÜŞTÜLER

Kaymakamlık binası önünde yapılan açıklamanın ardından işçi temsilcileri Kaymakam Erinç Demir´i makamında ziyaret ederek süreç hakkında bilgi verdi. Kaymakam Demir ise konuyu yakından takip ettiklerini herhangi bir mağduriyet yaşanmadan konuya çözüm bulunacağına dair olan inancını ifade etti.

KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kapatılan santrallerdeki işçilerin durumuna ilişkin, "İşçinin mağdur edilmemesi adına işletme sahipleriyle görüşüyoruz. Pozitif yaklaşımlar da söz konusu. İşçilerimizin hak hukuku neyse onun takipçisi olacağız. Bir olumsuzluk yaşanmaması için süreci yakından takip edeceğiz" demişti. Bakan Dönmez´in şirket yetkilileri ile yaptığı görüşmenin ardından işçilerin mağdur edilmemesi noktasında şirketlerin olumlu tavır sergilediği, Konya Enerji´ye ait Kangal Termik Santrali´nde çalışan işçilerin de muhafaza edileceği öğrenildi. Ancak mühürlenen termik santrallerde görev yapan taşeron işçilerle ilgili değerlendirmenin sürdüğü öğrenildi.

SON DAKİKA: DEMİR EXPORT İŞÇİLERİNİ ÜCRETSİZ İZİNE AYIRDI
Ote yandan gazetemizin baskıya gireceği saatlerde Demir Export şirketinin dün akşam itibariyle 300 çalışanını 10 Şubat 2020 tarihine kadar ücretsiz izine ayırdığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Santral le alakalı durumun dzüelmesi halinde 10 şubatda işlerine başlayacaklarını santralin açılmamsı halinde işçilere çıkış verecekleri ifade edildi.