Tarımsal Üretim Devam Ediyor

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ´Üreten Çiftçi Gelişen Sivas´ projesi kapsamında çiftçilere Tarım Kredi Kooperatif Merkezi´nde düzenlenen törenle yonca, silajlık mısır ve korunga tohumu dağıtıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ´Üreten Çiftçi Gelişen Sivas´ projesi kapsamında çiftçilere Tarım Kredi Kooperatif Merkezi´nde düzenlenen törenle yonca, silajlık mısır ve korunga tohumu dağıtıldı.
Çiftçilere Tohum Dağıtıldı
Üreten Çiftçi Gelişen Sivas´ projelerinde hızla ve somut adımlar atılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda, Sivas´ta çiftçilere; yonca, silajlık mısır ve korunga tohumları dağıtıldı.

İl Özel İdaresi ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi finansmanı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan merkez ve 16 ilçede yürütülecek olan ´Toprağın Kurtarıcısı Hayvancılığın Olmazı Kaba Yem Açığının Giderilmesi Projesi´ kapsamında hayvancılıkla uğraşan işletmelere; sulu tarım arazilerinde ekilmek üzere 50 ton yonca ve 3 bin paket silajlık mısır tohumu, kuru tarım arazilerinde ekilmek üzere 100 ton korunga tohumu dağıtımı yapılacak.

Dağıtımı yapılacak bu tohumlarla; yaklaşık 17 bin dekar alanda yonca, 10 bin dekar alanda korunga ve 18 bin dekar alanda silajlık mısır yetiştirilecek.

Tarım Kredi Kooperatif Merkezi´nde düzenlenen Yem Bitkileri Tohum Dağıtım Törenine Vali Salih Ayhan´ın yanı sıra Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, TKDK İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ile çok sayıda çiftçi katıldı.

HAYVANCILIĞA KATKI SAĞLAYACAK
Törende konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, "2016 yılında 7 milyon olan yem bitkileri desteği, 2019 yılında bu projeler sayesinde 20 milyona kadar çıkartıldı. Bu aynı zamanda hayvancılığımızın da gelişmesi açısında önemli bir proje. Hayvancılık oranımız her sene bu sayede yüzde 5-6 oranda artıyor. Projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

?TARIMSAL ÜRETİM ARTIRILMALI?
İl Özel İdaresi olarak kırsal alt yapının yanı sıra, çiftçinin daha iyi ve nitelikli ürün üretmesi için gayretlerini devam ettirdiklerini belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya ise "Şu an itibari ile Türkiye´de yapılacak en iyi işlerden biri de tarımsal üretimin arttırılmasını desteklemek. Bu vesileyle bol ve bereketli mahsuller diliyorum. İnşallah Rabbim emeklerinin karşılığını fazlasıyla verir" açıklamasında bulundu.

Vali Salih Ayhan ise, koronavirüs nedeniyle tüm gündemin küresel salgınla mücadele olduğunu söyledi.
?ÜRETİM ZİNCİRİ DEVAM EDECEK?
Birçok program ve etkinliği iptal ettiklerini belirten Vali Ayhan, "Zorunlu kamu hizmetleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son bir ayda 4 kavramı çok önemsiyoruz. Bunlar; sağlık, tarım, gıda ve kamu düzeni. Sağlıkla ilgili ilimizde tedbirler alıyoruz. Sosyal izolasyon sağlıyoruz. Tarımı da gündemden düşürmemeye çalışıyoruz. Küresel salgınlarda insanı en çok tedirgin eden şey kıtlık olma ihtimali. Bunun için de bugün bu toplantıyı yapmayı uygun gördük. Birçok çalışma yapıyoruz. Bunların en önemlisi tarım ve hayvancılık. Üretim zinciri devam edecek. Kendi kendine yeten bir ülke olmamız için de var gücümüzle çalışacağız. Buradaki yoğun gayretlerimiz hayvancılığı da ot borsasını da geliştirecek. Bunların hepsi bir bütündür. Koronavirüs ile ilgili yaptığımız toplantılar kadar bugün yaptığımız bu toplantının da önemli olduğunu düşünüyorum. Tarım faaliyetlerinin ve üretimin devam ettiğini özellikle ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından çiftçilere tohumlar dağıtılarak, hayırlı ve bol üretim temennisinde bulunuldu.