Tarım aletleri sergisi büyük ilgi gördü

Sivas Kongresinin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından geçmişten günümüze tarımda kullanılan araç ve gereçler sergilendi.

Kongre Müzesi bahçesinde gerçekleşen serginin açılışında konuşan Vali Salih Ayhan, 2 milyon 720 bin 279 hektar alana sahip Sivas ilinin topraklarının % 41´inin tarıma elverişli arazi, % 27´sini mera, % 13´ünün orman ve fundalık, % 19´unun da tarım dışı alanlardan oluştuğunu söyledi.

Sivas Kongresi´nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında her alanda etkinlik düzenlendiğini belirten Vali Ayhan, sadece insanları eğlendirmeyi değil, geçmişi yad edip geleceğe umutla bakmayı amaçladıklarını ifade ederek, ?Buradaki sergide 130 adet alet ve ekipman bulunmaktadır. Sergilenen aletler ilimiz merkezinden ve ilçelerinden getirilmiştir. Loğ taşı, yaba, orak, iği, pulluk, tokmak, dirgen, çatal, karasaban, anadut, sıyırgı, yayık, arı kovanı sepeti, patoz, mibzer, biçerdöver, traktör ve canlı hayvanlardan oluşan sergi 22 Ağustos tarihine kadar açık olacak. Açılan sergi ile tarımdaki 100 yıllık değişim, gözler önüne serilmektedir? dedi.

Daha sonra serginin açılışı gerçekleştirilerek, tarım alet ve ekipmanları incelendi. Sergide yer alan çalışır durumdaki 70 yıllık traktör ise ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

KATILIM YOĞUN OLDU
Sergiye; Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, SESOB Başkanı Beşir Köksal, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ile çok sayıda davetli katıldı.