Sivas´da Kangal havası esti
Sivas Belediyesi, Kangal Kaymakamlığı ve Kangal Belediyesince "Kangal Yöresi Türküleri ve Aşık Ruhsati Gecesi" programı düzenlendi.
Tarih: 30.3.2016 18:53:23/ 9693okunma / 0yorum

Yoğun katılımın yaşandığı programda   Kangal Yöresi Türküleri ve Aşık Ruhsatinin hayatından kesitler sunuldu.

Sivas Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´ndeki program, slayt eşliğinde Aşık Ruhsati´nin hayatının anlatılmasıyla başladı. Slayt sonrası perde açıldığında yöresel kıyefetlerle bir köşede yayık ayranı yapanlar, yan tarafında yün tarağı ve kirman ile yünden iplik yapan kadınlar, bir diğer tarafta küçük el değirmeni ile bulgur yapımı, başka bir köşede hamur açıp gözleme (loluk) yapıyormuş gibi yapan kadınlar… gibi  ilçenin kültürel zenginliklerinin yansıtıldığı güzel hazırlanmış sahne konsepti ise herkesin beğenisini kazandı. Programda en zor ve yorucu görev ise yayık başında saatlerce ayakta bekleyerek yayık sallamak durumunda kalan  iki kız öğrenci oldu.

Deliktaşlı Aşık Murat Boydaş, Celal Güldemir ile Aşık Kaptani gibi birçok isim Aşık Ruhsatiyi anlatan deyişler söyledi. Ayrıca Deliktaşlı gençler, eskiden köy düğünlerinde sergilenen ‘sınır taşı´,´sağdan çavuş soldan onbaşı´ gibi çeşitli oyunların skeçlerini yapmaya çalıştılar. Sivas Belediyesi tiyatro ekibi, Aşık Ruhsati´nin oğlu Aşık Minhaci ve Ağgelin´in dramatik hikayesini yöresel orta oyunlarını tarzında sergilemeye gayret ettiler.

Daha sonra Sivas Belediyesi Halk Müziği Korosu Kangal türkülerini ve Aşık Ruhsati´nin deyişlerini seslendirdi. Mahalli aşıklar Aşık Ruhsati´ye yazmış oldukları bestelerini okudu. Kangal yöresine ait meşhur ‘Zeynebim Zeynebim´ türküsünün hikayesi de anlatıldı. Programa konuk sanatçı olarak katılan tasavvuf müziği sanatçısı Ender Doğan´da Aşık Ruhsati´nin deyişlerinden derlemiş olduğu bir parçayı seslendirerek programa ayrı bir renk kattı. Programda Kangal Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Aslan, Aşık Ruhsati´nin sigara tiryakilerine yazmış olduğu ‘tiryaki destanı´ adlı şiiri okudu. Aslan, sigara içenlere saygıdan olsa gerek şiirin bir kıtasını atlayarak okumak durumunda kaldı...

Kangal Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü kadın halk oyunları ekibinin yanısıra Mehmet Yaman ve zurnacı Yüksel Çaylak yönetimindeki erkek folklor ekibinin Kangal yöresinin halk oyunlarını türküler eşliğinde sunması büyük beğeni topladı. Ali Kızıltuğ´un ‘Asrı gurbet harap etmiş köyümü´ türküsünün bir bölümünü söyleyen zurnacı Yüksel, gırtlak açısından da oldukça iddialı olduğunu göstermiş oldu.

Asrı Gurbet Harap Etmiş Köyümü
Bülbül Gitmiş Baykuş Konmuş Gel Hele
Ben Ağayım Ben Paşayım Diyenler
Kapıları Kitlemişler Gel Hele

Bir Ev Burda Bir Ev Karşıda Kalmış
Sorun Hele Bizim Komşular N´olmuş
Kırk Senelik Ağaç Kurumuş Kalmış
Bizim Köye Benzemiyo Gel Hele

Saz Elimde Şu Elleri Gezerdim
Dertli İdim Bazı Destan Yazardım
Sen Ali´ysen Niye Saçın Ağarttın
Bizim Ali´ye Benzemiyo Gel Hele  

 Gel Hele De Kömür Gözlüm Gel Hele
 Gel Hele De Dudu Dillim Gel Hele 

Program sonunda Kangal kaymakamı Sinan Aşcı kısa bir konuşma yaparak katılımcılara teşekkür ettikten sonra vali Alim Barut´a bir tablo hediye etti. Belediye başkanı Mehmet Öztürk ise Sivas belediye başkanı Sami Aydın´a Aşık Ruhsati´nin sigara tiryakilerine yönelik yazmış olduğu ‘tiryaki destanı´ adlı şiirin yazılı olduğu bir tablo hediye etti.

Programa, Sivas Valisi Alim Barut, İl Özel İdare Genel Sekreteri Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Kangal Kaymakamı Sinan Aşçı, Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, Aşık Ruhsati Derneği Başkanı Metin Yıldırım ve vatandaşlar katıldı. Öte yandan salonda Kangal Derneğinden kimsenin olmayışı ise dikkat çekti.

 Program çıkışında davetlilere Kangal/ Havuz Köyü Muhtarı Ahmet Paslıklıç´ın yaptırmış olduğu hedik ve ayran ikramı yapıldı.  

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Kangal havası esti
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Aşık Ruhsati festivalinin 14.´sü yapıldı
Aşık Ruhsati festivalinin 14.´sü yapıldı
Geleneksel Aşık Ruhsati Festivalinin 14.´sü önceki yıllarda olduğu gibi Ruhsati Babanın doğmuş olduğu Deliktaş köyünde gerçekleştirildi.
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
Tarih ve kültür şehri ilimiz farklı ülkelerden gelen şairleri ağırlayacak.
GÖNÜLLERE DOKUNACAK
GÖNÜLLERE DOKUNACAK
Somuncu Baba Aşkın Sırrı
Dil Kaleme Küsmeden
Dil Kaleme Küsmeden
Her hafta Cumartesi günleri SRT´de yayınlanan ‘Dil kaleme Küsmeden´ adlı programın geçen haftaki konuğu Nadir Nazik oldu.
Gurup Diyardan Ruhsati´ye vefa
Gurup Diyardan Ruhsati´ye vefa
Her hafta cuma günü akşamı Sivas´ın ilk yerel televizyonu olan SRT´de yayınlanan ve ilçemiz özel idare müdürü Ahmet Eyce´nin bir birinden güzel ezgi ve ilahileriyle renk kattığı ‘Grup Diyarla hoş sada´ adlı programda bu hafta Aşık ruhsati anlatıldı.
Örencikliler kahvaltıda buluştu
Örencikliler kahvaltıda buluştu
İlçemizin gayretli sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Örencik Köyü yardımlaşma ve dayanışma Derneğinin yönetimi, düzenlemiş olduğu kahvaltı programı ile üyelerini bir araya getirdi.
Medeniyetlerin Şehri; Sivas
Medeniyetlerin Şehri; Sivas
“Şu Toprağa Sevgiden Başka Tohum Ekmeyelim”
Ufka Yolculuk devam ediyor
Ufka Yolculuk devam ediyor
Ahlak Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED) düzenlediği hadis yarışması ile önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor.
Köksal ve Bozkurt, Naht Sergisi Açtı
Köksal ve Bozkurt, Naht Sergisi Açtı
Uzun yıllar Kangal Termik Santralinde çalışan Halit Köksal ve Osman Bozkurt´un açmış olduğu Naht Sanatı sergisi büyük ilgi gördü.
Kangallı Yazar İsmail Mutlu´da Fuarda
Kangallı Yazar İsmail Mutlu´da Fuarda
Bu yıl 4. sü düzenlenen Sivas Kitap Günleri bir birinden güzel söyleşiler ve imza günleri ile devam ediyor.
Hüseyin AKKAYA’dan  Şiir Ziyafeti
Hüseyin AKKAYA’dan Şiir Ziyafeti
Sivas Belediyesi tarafından “Bir Demet Şiir III” programı düzenlendi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen şiir programına Vali Âlim Barut, Belediye Başkanı Sami Aydın, kurum müdürleri, Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kangal Derneğinden Dostluk Gecesi
Kangal Derneğinden Dostluk Gecesi
Merkezi Sivas’ta olan Kangal ve Köyleri Yardımlaşma Derneği ilçe merkezinde ‘dostluk ve kardeşlik gecesi’ adı altında bir müzik eğlence programı düzenledi.
Prof. Dr. Hulusi Koçak, yazılarını kitaplaştırdı
Prof. Dr. Hulusi Koçak, yazılarını kitaplaştırdı
Yazılarını yan taraftaki köşeden takip etmiş olduğunuz Prof. Dr. Hulusi Koçak, gazetemizde çıkan köşe yazılarını bir arada toplayarak ‘Türkiye için, Sivas için’ adı altında kitaplaştırdı.
ASİDEF 5. Genel Kurulunu Yaptı
ASİDEF 5. Genel Kurulunu Yaptı
Gazetemizden yazılarını takip ettiğiniz Prof. Hulusi Koçak’ında kurucuları arasında yer alarak bir dönem genel başkanlığını yaptığı Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu’nun (ASİDEF) 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı 18 Ocak.2015 tarihinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Kangal Derneğinden Sİ­FA­HOD Ziyareti
Kangal Derneğinden Sİ­FA­HOD Ziyareti
Si­vas Fa­sıl He­ye­ti Aşık­lar ve Halk Oyun­la­rı Der­ne­ğinin 13. Ku­ru­luş yıl­dö­nü­mün­de iç kısımları baştan aşaı ye­ni­len der­nek­te, her hafta bir sivil toplum kuruluşunu davet ediyor. Aşıklar Derneğinin bu haftaki konuğu Kangal merkez ve çevre köyleri Derneğinin yönetimi oldu.
 SİYŞAD   YENİ ŞİİR ANTOLOJİSİ HAZIRLIYOR
SİYŞAD YENİ ŞİİR ANTOLOJİSİ HAZIRLIYOR
Bekir Alim başkanlığında faliyetlerine devam eden SİYŞAD yapmış olduğu salon programlarının yanısıra derneğin basılı eser saysıınıda arttırmaya devam ediyor.
KUR`ANLA VUSLAT GECESİ
KUR`ANLA VUSLAT GECESİ
Ab-ı Hayat Dergisi tarafından düzenlenen ‘Kur`an`la Vuslat Gecesi`nin bu ayki konuğu Cemal Külünoğlu oldu.
Sivas Yazarlar ve Şairler Derneğinden vefa örneği
Sivas Yazarlar ve Şairler Derneğinden vefa örneği
Kurulduğu günden beri (18 Ağustos 2008) gayretli bir çalışmanın içinde olan Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD) Bekir Alim’in başkanlığında önemli çalışmalara imza atıyor.
Harun Kaban`ın yeni kitabı: Kurusırt`ın Ardı
Harun Kaban`ın yeni kitabı: Kurusırt`ın Ardı
İlçemizin okuyan-yazan gençlerinden Harun Kaban`ın ‘Kurusırt’ın Ardı’ adıyla çıkartmış olduğu yeni kitabı satışa sunuldu.
 Buruciye Şiir Akşamlarının 8. si yapıldı
Buruciye Şiir Akşamlarının 8. si yapıldı
Sivas Belediyesi ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Sivas şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl Bekir Sıtkı ERDOĞAN anısına düzenlenen ‘8. Buruciye Şiir Akşamları’ yoğun katılıma sahne oldu.
Aşık Ruhsati Derneği olağan üstü genel kurul yaptı
Aşık Ruhsati Derneği olağan üstü genel kurul yaptı
Başkanlığını Ayhan Darıcı’nın yapmış olduğu Deliktaş Aşık Ruhsati Derneği olağan üstü genel kurul yaparak dernek başkanlığına Metin Yıldırım’ı getirdi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır

Hz. Muhammed
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları