SİVAS´A OYNAMAYA GİTTİLER

Sivas Valiliği himayesinde, Milli Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen ?Spor Sivas Projesi? kapsamında Kangal Atatürk İlkokulu ve Sivas Fevzipaşa İlkokulu öğrencilerinin katılımı ile ?Geleneksel Çocuk Oyunları Oynamaya Geldik´ etkinliği düzenlendi.

Sivas Fevzipaşa İlkokulu Spor Salonunda düzenlenen etkinliğe Vali Salih Ayhan, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hülya Bozbıyık, okul müdürleri, öğretmenler, antrenörler ve öğrenciler katıldı.

GELENEKSEL OYUNLARI OYNADILAR
Geçen yıl başlatılan ve 2019-2020 eğitim öğretim yılında da devam edecek olan ?Oynamaya Geldik? etkinliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen okullarda şuana kadar 8 adet geleneksel oyun, çocuklara öğretilerek kültürel farkındalık oluşturuldu.

OYUNLAR İLGİYLE İZLENDİ
Proje kapsamında anaokulu ve ilkokul öğrencilerinin, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlarla tanışarak, arkadaşlıklarını pekiştirmeleri amaçlamıyor. Halk oyunları, mendil kapmaca, tombik, sek sek, 5 taş, mangala, ip atlama ve halat çekme oyunlarının oynandığı etkinlikte çocukların gösterilerini ilgiyle izlendi.

BERABER OYNADILAR
Öğrencilerin halk oyunları gösterisi ile başlayan programda Vali Ayhan ve Müdür Savaşçı, daha sonra öğrencilerin mendil kapmaca, tombik, Sek Sek, 5 Taş, Mangala, ip atlama ve halat çekme oyunlarına eşlik etti.
?10 BİN ÖĞRENCİ ETKİNLİKLE TANIŞTI?
Programda yaptığı konuşmada, eğitimin sadece sınıflarda olmadığının atını çizen Ayhan, şimdiye kadar 37 okul öncesi ve ilkokuldan 10 bin öğrencinin bu etkinlerle katıldığını söyledi. Ayhan; ?İl genelinde 36 anaokulu ile ilkokullarımızda başlatılan etkinliklerle çocukların fiziksel, duygusal ve pozitif yönden gelişmelerine destek olunmaktadır. Şimdiye kadar 10 bin öğrenci bu tür etkinlerle tanıştı. Toplumun en küçük halkası olan ailenin tamamına, çocuklar ile dokunarak pozitif yansımaları aktarmak ve çocukları teknolojinin esiri olmaktan kurtarmak istiyoruz? dedi.
Programın sonunda Vali Ayhan, günün anısına çocuklarla da fotoğraf çektirdi.