Sivas Tarih ve Kültür Şehri
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, 1. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen “Sivas ve Üniversite Tanıtım Günleri” ne katıldı.
Tarih: 22.10.2019 21:01:22/ 597okunma / 0yorum

   İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Cumhuriyet Üniversitesi tarafından birinci sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen “Sivas ve Üniversite Tanıtım Günleri” dolayısıyla Diş Hekimliği Fakültesi´nde düzenlenen programa konuştu.

Diş Hekimliği Fakültesi Konferans Salonu´nda düzenlenen programa; Fakülte Dekanı Prof. Dr. İhsan Hubbezoğlu, akademisyenler ve birinci sınıf öğrencileri katıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan program Sivas´ın ve Cumhuriyet Üniversitesi´nin tanıtım gösterileriyle devam etti.

“SİVAS´I TERCİH ETMEKLE DOĞRU YAPTINIZ”
Rektörlük tarafından üniversiteye yeni katılan öğrenciler için oldukça anlamlı bir program yapıldığını söyleyen ve davet içinde teşekkür ederek sözlerine başlayan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Severseniz sevdiğiniz her yer güzeldir ve sevdiğiniz yerde mutlu olursunuz. Sizleri tebrik ediyorum, çalıştınız, çabaladınız ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi gibi nitelikli bir okulu kazandınız. Gösterdiğiniz gayret ve verdiğiniz emeğin karşılığı olarak bu nasip sizlerinmiş. Sivas´ı tercih etmek bir ayrıcalıktır. Bu doğru tercihlerinizden dolayı sizleri kutluyorum. Zira Sivas Cumhuriyet Üniversitesi sahip olduğu modern kampüsü, nitelikli alt yapısı, köklü geçmişi ve konaklama imkanlarıyla, öğrencilerimiz için samimi, sıcak ve mutlu bir yuva niteliğindedir” dedi.

“GEZİN, DOLAŞIN, GÖRÜN”
Hem gezenin hem de okuyanın daha donanımlı olduğuna dikkat çeken Genel Sekreter Kaya, “Farklı kültürler tanımanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunu salık veriyorum ki, okuyun ama bununla beraber de gezin, dolaşın, görün. Türkiye kültür bakımından büyük bir zenginliğe sahip ama marifet bu farklı renkleri bir araya getirerek arı gibi çiçekten bal alabilmektedir” ifadelerini kullandı.

“SİVAS SİZLERE AYRI BİR UFUK AÇACAKTIR”
“Bulunduğunuz şehrin hazinelerini keşfederek onlardan beslenmeniz gerekir” ifadesini kullanan Genel Sekreter Kaya, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Şehir var, şehir var. Kimi şehirlerin ruhu var. Sivas kadimden gelen bir kültür, çok değerli bir hazine. Bu süreçte eğer sizler arzularsanız, Sivas ikinci üniversiteyi sizlere okutturur. Sivas; sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerle, doğal güzelliklerle ve coğrafi konumuyla sizlere ufuklar açacaktır. Kent meydanı, medreseleri, camileri kadim geçmişimizin bugüne yansıyan önemli eser
leridir. Gökmedrese taşa nakşedilmiş nadide bir eserdir.

“BU ŞEHİRDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENECEKSİNİZ”
Sivas tarih ve kültür şehridir. 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi´nin yapıldığı binayı gezmeniz gerekir. Milli Mücadelede Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e 108 gün ev sahipliği yapan şehir Sivas´tır. Çünkü Sivas emin şehirdir. Halk ozanlarımız olan; Aşık Veysel, Aşık Ruhsati, Muzaffer Sarısözen, Nuri Üstünses bu topraklarda yetişmiştir. Pek çok türkünün Sivas menşeili olduğunu göreceksiniz. Bununla beraber nitelikli devlet adamları yetiştirmiştir. Halil Rıfat Paşa bunun en güzel örneklerindendir. Havalimanı yoluyla ve tren yoluyla bu şehre gelirseniz Nuri Demirağ´ı görürsünüz. Soyadını Atatürk´ten alan Demirağ, demir yollarının mimarıdır. İlk paraşütü üreten, ilk uçağı yapan yine Sivaslı Nuri Demirağ´dır. Sivas´ın optimal bir ölçekte yaşanabilir bir şehir olduğunu göreceksiniz. Ne büyük şehirlerin keşmekeşliğini ve yorgunluğunu yaşayacaksınız ne de küçük şehirlerin yoksulluğunu hissedeceksiniz. Bir öğrenci için yaşanabilir şehirdir. Süper ligde olan Sivasspor, hafta sonlarında size bir kapı açar. Sivas Devlet Tiyatrosuna sahiptir, çoğu şehirde bu imkanı bulamayabilirsiniz. Bununla beraber kışın Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´nde kaymayı öğrenebilirsiniz. Farklı alternatifler sunan bir şehirde yaşayacaksınız. Şanlısınız. Zorluklardan yılmayın. Bu şehirden çok şey öğreneceksiniz.”
    

Programda Diş Hekimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Hubbezoğlu günün anısına Genel Sekreter Mehmet Nebi Kaya´ya plaket takdim etti.
Haber: Muhammed Demir
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Sivas Tarih Kültür Şehri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"İSTİŞAREYE ÖNEM VERECEĞİZ"
"İSTİŞAREYE ÖNEM VERECEĞİZ"
Kaymakam Erinç Demir, iadei ziyaretler kapsamında Kangal esnaf kefalet kooperatifi ve yine aynı binada bulunan esnaf odasını ziyaret etti.
KAMPANYAYA AKSU MADENCİLİK DE KATILDI
KAMPANYAYA AKSU MADENCİLİK DE KATILDI
"Geleceğe Nefes Ol" sloganı ile başlatılan ağaçlandırma kapsamına ilçemiz sınırlarında madencilik faaliyeti gösteren Aksu Madencilik şirketi de katıldı. Fidan dikme kampanyasını öğrencilerle birlikte gerçekleştiren şirket yönetimi belirledikleri alana 2000 adet çam fidanını toprakla buluşturdular.
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
Başta vali Salih Ayhan olmak üzere tüm ilçe kaymakamlıkları ağaçlandırma kampanyasına destek olarak binlerce fidanı toprakla buluşturdular.
YURT GENELİNDE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
YURT GENELİNDE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Türkiye, 11 milyon fidan dikme organizasyonuyla yeşili doğaya kazandırıyor.
HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
İlçemize bir süre önce atanan ve görevine geçen hafta başlayan Kaymakam Erinç Demir´e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.
MARKA İLÇE KANGAL!
MARKA İLÇE KANGAL!
Esnaf köşesinin bu haftaki konuğu ilçemizde yıllardır küçük ev aletleri alanında hizmet veren Murat Durmaz oldu. Başta siyasiler olmak üzere STK temsilcilerine yönelik eleştiri ve sitemlerini dile getiren Durmaz, ilçenin sahipsiz olduğunu belirterek şunları söyledi.
  BELEDİYE KASIM AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
BELEDİYE KASIM AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
Kangal Belediye Meclisi 11. oturum olarak Kasım ayı meclis toplantısı gerçekleştirdi.
"HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
"HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
İlçemizde bir süredir gündemde olan işçi çıkartılma konusu bu haftada Kangal kamuoyunda knuşulmaya devam ediyor.
İŞÇİLERİMİZİN HAKKINI FAZLASIYLA VERİYORUZ
İŞÇİLERİMİZİN HAKKINI FAZLASIYLA VERİYORUZ
Haftalardır devam eden işçi çıkartılma konusundaki gelişmeleri yıllardır Kangal termik santralinde üstlenici firma olarak iş yapan Kurugöllü limited şirketin sahibi Mehmet Kurugöllü ile konuştuk.
"GELECEĞE NEFES OL"
"GELECEĞE NEFES OL"
Sivas´ın orman varlığını artırmak ve erozyonu önlemek için sürdürülen ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda vatandaşların çevreye olan duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla başlatılan fidan dikim kampanyası kapsamında il genelinde çok sayıda fidan toprakla buluşturuluyor.
KAYMAKAM ERİNÇ DEMİR GÖREVİNE BAŞLADI
KAYMAKAM ERİNÇ DEMİR GÖREVİNE BAŞLADI
İçişleri bakanlığının bir süre önce yayımlamış olduğu kararname ile Kangal Kaymakamlığına atanan Erinç Demir, geçen hafta başında görevine başladı. Ayağının tozuyla 29 Ekim programına katılan kaymakam Demir, önceki günden itibaren hayırlı olsun ziyaretlerini de kabul etmeye başladı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN 29 EKİM MESAJI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN 29 EKİM MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet´in ilanın 96. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında "Millet ve devlet olarak, varlığımızı ve geleceğimizi korumak amacıyla son yıllarda yine tarihi bir mücadelenin içindeyiz." ifadesini kullandı.
VALİ AYHAN´DAN 29 EKİM MESAJI
VALİ AYHAN´DAN 29 EKİM MESAJI
2023 HEDEFLERİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ
KANGAL´DA KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM
KANGAL´DA KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM
Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yönelik hazırlıklar tamamlandı.
ODALAR AİDAT TOPLAMAKTAN BAŞKA İŞLER DE YAPMALI
ODALAR AİDAT TOPLAMAKTAN BAŞKA İŞLER DE YAPMALI
Önceki hafta başlattığımız esnaf köşesinin bu haftaki konuğu meydan durağı taksici esnaflarından Mehmet Özdemir oldu.
2019 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI
2019 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI
Çiftçilerin aylardır beklediği 2019 tarım destekleri nihayet açıklandı. Resmi Gazete´de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlenen 2019 tarım desteklerinde mazot desteği dışında bir çok kalemde geçen yıla göre artış yapılmadı.
KANGAL´IN YENİ KAYMAKAMI ERİNÇ DEMİR
KANGAL´IN YENİ KAYMAKAMI ERİNÇ DEMİR
İlçemize yeni kaymakam atandı
Kangal Tren Garı ilgi bekliyor
Kangal Tren Garı ilgi bekliyor
TREN İSTASYONU SAHİPSİZ Mİ?... Önceki yıl faaliyete geçtiğinden beri bir türlü eksikleri tamamlanamayan Yeni Kangal tren istasyonu bölge müdürlüğünün ilgisini bekliyor.
ENDİŞEYE MAHAL YOK
ENDİŞEYE MAHAL YOK
İlçemizin önde gelen iş adamlarından Kurugöllü Ticaret LTD. ŞTİ.´nin sahibi Mehmet Kurugöllü, işçi çıkartma söylentilerinin asılsız olduğunu, aksine mevcut işçi sayısının üzerine 50-60 kişi daha almayı planladıklarını belirterek endişeye mahal olmadığını ifade etti.
“Kangal´ı en güzel şekilde temsil ettik”
“Kangal´ı en güzel şekilde temsil ettik”
Her yıl İstanbul´da Sivas Konfederasyonu öncülüğünde düzenlenen 10. Geleneksel Sivas Tanıtım Günleri´ne katılan Kangal en iyi şekilde temsil edilmeye çalışıldı. Önceki yıllarda olduğu gibi en çok ilgi gören stantların başında yine Kangal geldi.
Apaydın´dan Muhtarlar günü mesajı
Apaydın´dan Muhtarlar günü mesajı
19 Ekim Muhtarlar gününde KANGAL BELEDİYE BAŞKANI KÜRŞAT APAYDIN mahalle ve köy muhtarları ile bir araya geldi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

PEYAMİ SAFA
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları