SİVAS GÜÇLÜ OLURSA TÜRKİYE GÜÇLÜ OLUR

Sivas´ın istihdamına ve ekonomisine katkı sağlamak için, Sivas Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından uygulanan ´İşbaşı Eğitim Programı´ kapsamında; ilimizdeki firmalar ile protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile Sivas´ta faaliyet gösteren 12 fir

Sivas´ın istihdamına ve ekonomisine katkı sağlamak için, Sivas Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından uygulanan ´İşbaşı Eğitim Programı´ kapsamında; ilimizdeki firmalar ile protokol imzalandı. İmzalanan protokol ile Sivas´ta faaliyet gösteren 12 firmada, toplamda 626 kişinin istihdamı sağlanacak.
Düzenlenen programda, 100´ün üzerinde personel çalıştıran 60 firmaya ve 2019 yılında mevcut personel sayısında %10 ve üzeri istihdam artışı sağlayan 19 firmaya da teşekkür belgeleri, Valimiz Salih Ayhan ve il protokolü tarafından takdim edildi.
626 Vatandaşımız İş Sahibi Olacak
İmzalanan bu protokolün ülkemiz ve Sivas ekonomisi için çok anlamlı olduğunu dile getiren Vali Salih Ayhan, konuşmasında; ?Bugün 12 firmayla imzalayacağımız İşbaşı Eğitim Programı kapsamında 626 vatandaşımız programlardan faydalanacak, iş sahibi olacak, mutlu olacak ve ocaklar tütecek. Bu gerçekten bizi çok mutlu eden bir durum. Bu protokol sayesinde nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenler; işe alacakları kişileri işyerinde belli bir süre gözlemleyerek ve eğitim vererek işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkânı bulacak.? dedi.
12 Milyon TL Destek Sağlandı
Geçen yıl İŞ-KUR İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 658 ayrı programda toplamda 2.254 katılımcı bu programlardan faydalandığını kaydeden Vali Ayhan, ?İşverenlerimize de 2019 yılında finansal olarak 12 Milyon TL destek sağlandı. SGK kayıtlarına göre ilimizde kamu ve özel dâhil 10.114 firma faaliyet göstermektedir. Özel sektörde faaliyet gösteren 60 firmamız ise 100 ve daha fazla kişiyi istihdam etmektedir. Bu firmalarımızda yaklaşık olarak 17-18 bin kişi istihdam edilmektedir.? dedi.
Üretim ve İstihdam Yılı
Sivas´ta birçok kamu kurumunun bütçe planlamalarını, kurumsal hedeflerini istihdamı artırmak için kurguladıklarını ifade eden Vali Ayhan, ?2020 yılını hep birlikte üretim ve istihdam yılı ilan ettik. Bu protokolün girişimcilerimize cesaret vereceğini ve örnek olacağını düşünüyorum. Bu firmalarımıza ilimize sundukları katkılardan dolayı tüm Sivaslılar adına yürekten teşekkür ediyorum.? şeklinde konuştu.
1.OSB´nin alt yapısının güçlendirileceğini belirten Vali Ayhan, ?OSB´yi geleneksel üretim ve pazarlama metotlarından daha modern anlayışlı metotlara taşıyacağız. İnovasyon Merkeziyle kurumsal yapısını güçlendireceğiz. KOSGEB, İŞKUR, Belediye, Özel İdare birlikteliği ile de OSB´nin alt yapısını iyileştirmeye çalışıyoruz. Demirağ OSB´de 158 Milyon TL´lik kamulaştırma, elektrik, içme suyu ve kanalizasyon alt yapı çalışmalarımız devam ediyor.? dedi

Hiçbir Zaman Ümitsiz Olmayacağız
Ülkemizin son yıllarda içerden ve dışarıdan saldırılara maruz kaldığını söyleyen Vali Ayhan; ?Dirayetimiz, ferasetimiz ve birlikteliğimiz ile bunları aştık. 2020 yılında da bu anlayışı daha güçlü taşıyacağız. Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanımızın Sivas´ın tamamında inşallah uygulanacak teşvik çalışmalarıyla ilgili sözü var. Ona hep birlikte sahip çıkacağız. Sivas, üretimde ve istihdam anlamında iyi bir noktaya gelecek. Hiçbir zaman ümitsiz olmayacağız. İnanacağız. İnandığımız, emek verdiğimiz ve samimi olduğumuz zaman da bunun karşılığını almamamız mümkün değil. Cenabı Allah kimsenin emeğini zayi etmez.? dedi.
Hızlı trenin Sivas´a gelmesiyle birlikte Sivas´ta büyük bir gelişme ivmesinin yakalanacağını aktaran Vali Salih Ayhan; ?Dünya da yüksek hızlı trenin geldiği bütün ülkeler gelişmiştir. Müthiş bir sosyal hareketlilik olmuştur. 2020-2021 yıllarında Türkiye, özellikle Sivas´ımız ciddi anlamda gelirini yükseltecektir. Fikir ve amaç birlikteliği oldukça ilimiz iyi bir noktaya gelecek.? ifadeleri kullandı.
Değer Üretenlere Değer Vereceğiz
Vali Ayhan konuşmasını; ?Her zaman yanınızdayız, değer üretenlere değer vereceğiz. İşlerinizde hiçbir bürokratik oligarşi asla engel olmayacak. Bunun sözünü veriyorum. İstanbul´dan ve farklı illerden davetimize icabet etmek için buralara kadar gelen herkese çok teşekkür ediyorum. Güzel şehrimiz Sivas´ı hep birlikte güzel bir noktaya getireceğiz. Rabbim birliğimizi daim eylesin.? şeklinde tamamladı.
Sivas Güçlü Olursa Türkiye Güçlü Olur
Sivas´ın istihdamına ve üretimine değer katan iş insanlarıyla bir araya gelmenin mutluluk verici olduğunu söyleyen Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ise; ?Zor günlerden geçtiğimiz zamanlarda istihdamı ve üretimi artıran herkesi tebrik ediyoruz. Sivas´a hizmet edenler olarak sizlerin her zaman yanındayız. Her alanda daha gelişmiş, büyümüş, istihdamını ve ihracatını artırmış bir Sivas için birlikte mücadele veriyoruz. Biz inanıyoruz ki Sivas güçlü olursa Türkiye güçlü olur.? ifadelerine yer verdi.
Taşın altına elini değil, gövdesini koyan bütün müteşebbislere teşekkür ettiğini ifade eden Sivas Milletvekili Ulaş Karasu da, Sivas´a yatırımcıları çekmek ve önünü açmak için siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının işbirliği içinde olacağını söyledi.
Ticaret ve Sanayi Odası olarak 8 bin üye ile Sivas´ta istihdamın ve üretimin artması için gayret etmeye devam ettiklerini söyleyen Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ise; ?Demirağ Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Sivas´ın geneli için uygulanılması düşünülen teşvikler için mücadele edeceğiz. Bir kişiye bile ekmek veren bizim için çok değerlidir. Ben bütün firmalarımızı kutluyorum. Hepinizden Allah razı olsun? dedi.
Konuşmaların ve yemek programının ardından Vali Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve il protokolü, Sivas ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayan firma temsilcilerine teşekkür belgelerini takdim etti.