Sigorta İçin Afeti Beklemeyin

İzmir´in Seferihisar ilçesinde meydana gelen depremin ardından ilimizde de afetlere yönelik çalışmalar devam ediyor.

İzmir´in Seferihisar ilçesinde meydana gelen depremin ardından ilimizde de afetlere yönelik çalışmalar devam ediyor.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Nazif Ekinci, deprem ve diğer doğal afetler konusunda önemli uyarılarda bulundu.

İZMİR´E DESTEK DEVAM EDİYOR
İzmir´de yaşanan depremin ardından Sivas´tan bölgeye ekiplerin gönderildiğini hatırlatarak sözlerine başlayan AFAD Müdürü Ekinci, “10 kişilik 2 ekip ve donanımlı araçlarla birlikte arama kurtarma ekibimizi yola çıkardık. Hasar tespit çalışmalarına destek vermek üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´nden 9 personel ve 2 araç bölgeye gitti. İl Sağlık Müdürlüğü´nden 10 kişilik UMKE ekibi gitti. İller Bankası Bölge Müdürlüğü´nden de altyapı hasarlarıyla ilgili çalışmak üzere 3 teknik personel bölgeye hareket etti. Arama, kurtarma bittikten sonra bölgedeki diğer çalışmaları koordine etmek için farklı alanlarda da destek vermek lazım. Bu yüzden 3 personelimiz daha bölgeye gidecek” dedi.

Afet sigortası konusunda önemli uyarılarda bulunan İl Müdürü Ekinci, “Yerleşim yerlerimizi seçerken, medeniyetleri kurarken afet riskinden uzak yerleri seçmemiz lazım. Sonrası bize çok pahalıya mal oluyor. Orada bir ıslah çalışması da yapsanız, nakil de yapsanız gerçekten ülke ekonomisine büyük bir yük getiriyor. Doğal afet sigortaları yasal zorunluluk haline geldi. Sivas´ta daha önce doğal afet sigortalılık oranı yüzde 45-46 civarındaydı. Yapılan farkındalık çalışmalarıyla yüzde 65´lere geldi. Genelde alım ve satımlarda zorunlu oldu ğu için yapılıyordu. Afet yaşamış illere bakıyoruz. Afet sonrası ciddi bir kıpırdanmalar oluyor. Fakat bu farkındalık için illa afet yaşamaya gerek yok” ifadelerini kullandı.
YERLEŞİM YERİ İYİ BELİRLENMELİ
Sivas´ta Bakanlar Kurulu kararıyla ilan edilmiş 300´e yakın “afete maruz bölge” bulunduğunu kaydeden Ekinci, “Önemli yatırımlarda yerleşim yerlerinin bu tür riskli bölgelere denk gelmemesi için tespit edilen analizlerin çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor.  Yerleşim yerini çok iyi belirlemek lazım, dere kenarına ev yaparsanız er ya da geç o dere taşıyor. Heyelan riskli bölgeye yerleşim yeri yaparsanız aşırı yağışlar ve depremlerle heyelana maruz kalabilirsiniz. Burada önemli olan seçtiğiniz yerleşim yerlerinin uygunluk meselesidir” değerlendirmesinde bulundu.

FAY HATTI 6 İLÇEMİZDEN GEÇİYOR
İlimizde deprem açısından en riskli bölgelerin Gölova, Akıncılar, Suşehri ve Koyulhisar ilçeleri olduğunu söyleyen Ekinci, “Reşadiye, Tokat üzerinden Marmara´ya kadar uzanan Kuzey Anadolu Fay hattı bizim ilimizde de 4 ilçemizden geçiyor. Doğanşar ve İmranlı ilçelerini de bu hassasiyetle düşünecek olursak 6 ilçemiz deprem açısından son derece hassas fakat bu diğer bölgelerin hassas olmadığı anlamını taşımıyor” şeklinde konuştu.