Sempozyumda Kangal´da konuşuldu

Sivas Kongresi´nin 100. Yılında Her Yönüyle Sivas Uluslararası Sempozyumunda ilçemize dair kültürel değerlerde konuşuldu

"Kangal Fıkralarına Metodolojik Yaklaşım"
Sivas Valiliği, Cumhuriyet Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu ve Sivas Belediyesi´nin katkılarıyla düzenlenen "Sivas Kongresi´nin 100. Yılında Her Yönüyle Sivas Uluslararası Sempozyumu" 25-26 Nisan 2019 tarihleri arasında Sivas´ta yapıldı. Sempozyuma katılan Kangallı yazar Hüseyin Çılga "Kangal Fıkralarına Metodolojik Yaklaşım" başlıklı bir sunum yaptı.

Çok sayıda konuşmacı katıldı
Kongre Binası Atatürk ve Entografya Müzesi´nde sempozyum açılış konuşmasında Sivas Valisi Salih Ayhan, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Türk Tarih Kurumu Prof. Dr. Refik Turan ve onur konuğu Prof. Dr. Suraiya Fahoqhı birer konuşma yaptılar.  Sivas Kongresi´ni farklı boyutlardan anlatılan oturumun ardından Cumhuriyet Üniversitesi´nin dört ayrı salonda yapılan konuşmalara farklı üniversiteden hocalar ve araştırmacılar bildiriler sundular.

Cılga, Kangal fıkralarından bahsetti
Sempozyumda Kangallı araştırmacı-yazar Hüseyin Cılga, Şehrin Hafızası konulu oturuma "Kangal Fıkralarına Metodolojik Yaklaşım" başlıklı bildirisiyle katıldı. İkinci günde dört ayrı salonda düzenlenen oturuma 99 konuşmacı  katıldı. Sivas, her yönüyle farklı bildirilerle değerlendirildi. İki gün süren sempozyumun sonunda katılımcı konuklarla birlikte Divriği´ye bir gezi düzenlendi. Sempozyumda sunulan bildirilerin yer aldığı kitap, 4 Eylül 2019 tarihinde yapılacak olan etkinliklerde okuyucuyla buluşacak.