ŞEHİTLER SAYGI VE DUA İLE YADEDİLDİ

Çanakkale zaferinin 105. Yılı kutlamaları ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de (kovid-19 tedbirleri kapsamında) sadece protokol mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Çanakkale zaferinin 105. Yılı kutlamaları ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de (kovid-19 tedbirleri kapsamında) sadece protokol mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.

İlçe meydanında kaymakamlık ve belediyenin çelenk sunumuyla başlayan program saygı duruşu ve istiklal marşı ile tamamlandı. Çelenk sunumuna kaymakam Erinç Demir ve belediye başkanı A. Kürşad Apaydın´ın yanısıra ilçemizde faaliyet gösteren kurumların müdürleri de katılım sağladı.

Çelenk sunumunun ardından ilçe kabristanına hareket eden protokol heyeti burada medfun bulunan şehitlerin kabri başında ilçe müftüsü Muttalip Karataş tarafından okunan duanın ardından fatiha okuyarak şehitleri bir kez daha yadetmiş oldular.
KAYMAKAM DEMİR´DEN YAZILI MESAJ
Kaymakam Erinç Demir ise günün anlam ve önemine binaen yazılı bir mesaj yayınladı. Kaymakam Demir mesajında şu ifadelere yer verdi.
?Çanakkale Zaferi, tarih boyunca bağımsızlık ve vatan sevgisi uğruna savaşmaktan çekinmeyen bu milletimiz, sarsılmaz inanç ve kararlılığının en güçlü işareti, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkansızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği milli mücadelenin destanıdır. Vatanı, hürriyet ve istiklali için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bu millet, tarih boyunca gurur kaynağımız olan büyük zaferlere imza atmış, canı pahasına verdiği mücadelelerle başka milletlere de emsal olmuştur. 18 Mart 1915 tarihinde ´Çanakkale geçilmez´ diye yazılan bu destanla, vatan toprağı içinde kardeşliğin ve ulus olma bilincinin de tohumları atılmıştır. Dünya tarihini ve masa başında yapılan hesapları değiştiren bu zafer, aynı zamanda milli mücadelenin de ilk kıvılcımı olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 105. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle; gazilerimizi şükranla anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.?