RUHSATİ'YE VEFA GECESİ

Programda konuşma yapan Vali Salih Ayhan, “Sivas’ta kültür sanat anlamında güzel çalışmalar oluyor. Hakikaten Sivas adeta geçmişine güzel bir yolculuk yapıyor.

Şiirleriyle aşıklık geleneğinde önemli bir yeri olan Sivas'ın yetiştirdiği ünlü halk şairi Âşık Ruhsatî, ölümünün 111. yılında muhteşem bir konser ile anıldı.  Âşık Ruhsatî'nin eserleri, Uğur Işılak ve İbrahim Şahin tarafından seslendirildi.

Programda konuşma yapan Vali Salih Ayhan, “Sivas’ta kültür sanat anlamında güzel çalışmalar oluyor. Hakikaten Sivas adeta geçmişine güzel bir yolculuk yapıyor. Geçmişi ile çok güçlü bağları kurmaya devam ediyorlar. Aşık Ruhsati özel bir insan. Onun gönül gözüyle sevdiğimiz zaman kendimiz olacağız inşallah. Sivas güzel bir coğrafyaya ve geniş bir kültüre sahip. Her yerinde müthiş şahsiyetler var. Bunları gün yüzüne çıkarmak gelecek nesillere aktarmak asli görevlerimizden bir tanesi. Şehirlerin ruhu vardır. Bu şahsiyetler şehirlere ruh verir. Bir yeri güçlü kılan yetiştirdiği şahsiyetlerdir” dedi.

‘SİVAS VEFALI BİR ŞEHİR’
Sivas’ın değerlerine her zaman sahip çıktığının altını çizen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Sivas olarak değerlerimize, Sivas’a değer katanlarımıza vefa borcumuzu ödemek adına onların ulusal ve uluslararası manada tanıtımlarını sağlamak ve bunları her yıl düzenli hale getirmek adına kamu kurum ve kuruluşlarımızla bu tarz programları geleneksel olarak düzenleyeceğiz. Geçen hafta İstanbul’da Şemsi Sivas-i’yi anlatan muhteşem bir program yaptık. Hep deriz; Sivas vefalı bir şehirdir. Vefasını da bu tip programlarda göstermek boynumuzun borcudur. Aşık Ruhsati bu toprakların bir değeridir” diye konuştu.