Öğrencilerden Müze Gezisi

Sivas Rauf Orbay 4/C sınıfı öğrencileri bir süre önce hizmet vermeye başlayan Şehir Müzesini gezerek farklı ve güzel bir etkinliğe imza attı.

Sınıf öğretmeni Fatih Kaküllü ve sınıf annesi ile birlikte gönüllü velilerin koordinesinde gerçekleşen kültürel etkinliğe okul müdürü Ahmet Yılmaz’da katıldı.

Öğrenciler şehir müzesine hayran kaldı
İlk olarak şehir müzesini gezen Rauf Orbay ilkokulu öğrencilerine sınıf öğretmeni Fatih Kaküllü^nün yanısıra müze yönetimi tarafından görevlendirilen rehber de eşlik etti.  İlk olarak Sivas tarihinin özetlendiği 7 dakikalık tanıtım filmiyle başlayan müze gezisi yaklaşık bir saat sürdü. Müzede sergilenen materyallere öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.
Müze gezisini tamamlayan öğrenciler valilik binasının arkasında bulunan 15 Temmuz Parkında bir süre  çay ve oyun molası verdiler.

Müze gezisi ve parkta yapılan koşturmacalardan sebep tatlı bir yorgunluk içine giren öğrenciler öğle yemeği için gittikleri lokantada büyük bir iştahla yedikleri sivas köftesi ile enerjilerini yeniden toplama imkanı buldular.

Yemek sonrası lokantanın yanıbaşında bulunan bilim ve teknolji müzesini inceleyerek müze gezisini taçlandıran öğrenciler servis gelene kadar da bilim ve teknoloji müzesinin alt katında bulunan kütüphanede kitap okuma imkanı buldular.

Gezi boyunca hiç bir uyumsuzluk örneği göstermeyen öğrencilere ve desteklerini esirgemeyen velilere teşekkür eden sınıf öğretmeni Fatih Kaküllü, eğitimin sadece sınıf ortamından ibaret olmadığını ve bu tür etkinliklerin öğrencilere çok olumlu katkılarının olduğunu belirterek yaz tatiline kadar imkanlar ölçüsünde benzer geziler tertip etmeye çalışacaklarını ifade etti.

Çoşkulu ve eğlenceli bir gün geçiren 4 C sınıfı öğrencileri   ise etkinlikten duymuş oldukları memnuniyeti ifade ederek öğretmenlerine teşekkür ettiler.
 
Vali Salih Ayhan ve Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan’da Müzelerin önemine değinmişti
Vali Salih Ayhan ve İl Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan’da bir süre önce katılmış oldukları  programda  Sivas'ın adeta bir açık hava müzesi hüviyetinde olduğunu, yeni yapılan müzelerle birlikte müzeler şehri olma yolunda ilerlediğini ifade etti. Aslan, öğrencilerin geçmişle gelecek arasında bağ kurması ve işledikleri bazı dersleri daha iyi anlamlandırabilmesi için bu tür etkinliklerin önemine değinmişti.


Müzelerin önemine vurgu yapan Aslan; "Müzeler ecdadımızı anlatır. Müzeler geçmişimizle geleceğimiz arasında bağ kurmaktır. Çünkü müzeler, ders almaktır. Ders alan gelecek hayata hikaye yazar. Onun için müzeler gelecek hayata hikaye yazmaktır" ifadelerini kullandı.

“Bir eğitim kurumu olarak kullanmak istiyoruz”
Sivas Valisi Salih Ayhan ise okul dışı öğrenme ortamlarında eğitim programının önemine vurgu yaptı. Bu kapsamda bütün öğrencilerin bazı dersleri müzelerde işleyeceklerini belirten Ayhan, "Müzelerimizi, tarihi mirasımızı muhafaza etmek ve gelecek kuşaklara aktarmakla birlikte aynı zamanda bir okul, bir eğitim kurumu olarak kullanmak istiyoruz. Bugün bir araya gelmemizin temel amacı bu. Bütün öğrencilerimiz planlı ve programlı bir şekilde bütün müzelerimizi gezecek ve müzede ders alacak. Yaparak, yaşayarak öğrenecekler" dedi.