Ramazan ayını iyi değerlendirelim

Ramazan ayı dolayısıyla mesaj yayımlayan İl Müftüsü Yusuf Akkuş, ?Tuttuğumuz oruçlarla, yaptığımız ibadet, infak ve iftarlarla yoksulların doyurulup gözetildiği, rehberimiz Kur´an´ı okuyup düşünerek, dua ve niyazlarımızla af ve mağfiretin çokça ihsan edi

  İl Müftüsü Yusuf Akkuş, rahmet ve bereket ayı olan Ramazan ayı dolayısıyla mesaj yayımladı. Mesajında; Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunun  yaşandığına dikkat çeken İl Müftüsü Akkuş, ?Ramazan gönülleri birbirine bağlayan, ruhların açlıkla sükûn bulduğu terbiye ayı, diğer bir manada insanın hasat mevsimidir. Ramazan ayı, insana acizliğini anımsatarak gaflet ve günahtan arındıran, ilahi şefkat ve merhametin üst düzeyde olduğu mübarek bir aydır.  Ramazan ayı yorulan gönüllerin inşirah bulduğu manevi yükselişin en yoğun olduğu bir mevsimdir? dedi.

?RAHMET VE BEREKET AYI?
Oruç sayesinde nefislerin terbiye edilerek özgürleşeceği Ramazan ayında bol bol tefekkür edilmesi gerektiğinin altını çizen Müftü Akkuş, ?Ramazan; misafir olduğumuz bu hayatta, ötelere gideceğimiz ve mağfiret müjdesi beklediğimiz sonsuz bir hayata hazırlığın olması gerektiğini hatırlatır bize. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ?Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah´tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır´ buyuruyor. Bu minvalde Ramazan ayının kazanımlarından birisi de hayır ve ibadetin en yoğun olduğu bir ay olmasıdır.  Bu ayda yapılan hayırların ve ibadetlerin ecri, diğer aylara nispeten daha fazladır. Allah´ın rahmeti Ramazan ayında kat kat artar. İnananların iyilik yapmaya olan ilgisi yükselerek doruğa ulaşır? diye konuştu.

BU YILIN ANA TEMASI, ?RAMAZAN VE İNFAK´
Diyanet İşleri Başkanlığı´nın her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayata ışık tutan önemli bir konuyu kamuoyunun gündemine taşıdığını anımsatan Müftü Akkuş, ?Belirlenen konu, Ramazan ayı boyunca etraflı bir şekilde ele alınarak toplumumuzda bir duyarlılık ve farkındalık oluşmasını hedefler. Bu bağlamda 2019 yılının Ramazan teması ?Ramazan ve İnfak´ olarak belirlenmiştir. İnsanın, Yüce Allah´ın rızasını kazanmak amacıyla ortaya koyduğu her türlü iyilik, fedakârlık ve harcamalar infak olarak isimlendirilir. Bu açıdan infak, farz olan zekâtı ve gönüllü olarak yapılan her türlü hayrı içeren geniş bir kavramdır. Tuttuğumuz oruçlarla, yaptığımız ibadet, infak ve iftarlarla yoksulların doyurulup gözetildiği, Rehberimiz Kur´an´ı okuyup düşünerek, dua ve niyazlarımızla af ve mağfiretin çokça ihsan edildiği feyz, rahmet ve bereket ayını en iyi şekilde değerlendirerek Yüce Rabbimizin rızasını kazanmaya muvaffak olalım. Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin ve âlemi İslam´ın Ramazan ayını tebrik ediyor, Ramazan´ın insanlığa barış, mutluluk ve huzurun yeryüzünün her yerine hâkim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını temenni ederek sağlık ve afiyet içinde Ramazan Bayramına erişmemizi Allah´tan (c.c) diliyorum? ifadelerini kullandı.