PROJENİN OMURGASI KANGAL İLÇESİ!

Dünyaca ünlü Kangal köpeklerini daha iyi tanıtmak, korumak ve takibini kurumsal olarak yapmak amacıyla hazırlanan, Sivas Kangal Köpeği Üretim Eğitim ve Koruma Merkezi'nin temeli il protokolünün katılımıyla atıldı.

Törende konuşan Vali Salih Ayhan, Kangal köpeği Kangal ilçemizin doğal bir parçası. Projenin omurgası Kangal ilçemiz. İlçemizdeki Kangal köpeği çiftliğini de rehabilite ederek, bu projeyi içine dâhil ederek bir bütün haline getirip işleteceğiz." diye konuştu.

Sivas'ın önemli marka değerlerinden biri olan Sivas Kangal Köpeği ırkının korunması, muhafaza edilerek gelecek kuşaklara aktarılması, çeşitli sebeplerle el değişiminin standartlar üzerinden yapılması, sürekli takibi ve Kangal köpeğinin tanınırlığının arttırılarak marka değerinin yükseltilmesine katkıda bulunulması amacıyla hazırlanan 'Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi'nin temeli atıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayelerinde, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN)'ın 'Cazibe Destekleme Programı' kapsamında destek alan proje, mülkiyeti Sivas İl Özel İdaresine ait olan Meraküm mevkiindeki alanda, yine idareye ait olan Kangal köpeği üretim çiftliğinin ve eklentilerinin de kısmi olarak yıkılması, modernizasyonu ile hayata geçecek. 
Proje içeriğinde; güvenlik birimi, Kangal köpeği tanıtım müzesi, kafeterya, köpek barınakları, tribünlü uluslararası Kangal köpeği yarışmaları ve Kangal köpeği showroom alanı, köpek pansiyonu, yavru köpek gezinti alanı, Kangal köpeği gezinti alanı, veteriner kliniği, doğumhane, Kangal köpeklerinin takibi için çipli takip yazılım sistemi ile web sayfası ve peyzaj çalışması yer alacak. 

Programda konuşan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin merkezin şehrimize hayırlı olmasını dileyerek, "Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Koruma Merkezi Sivas Valiliğimizin takibinde İl Özel İdaresi, ORAN, Cumhuriyet Üniversite ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliği ile şehrimize kazandırılacak. Sivas’ın değerleri var. Kültürel değerleri, yaşayan değerleri, Kangal köpeği, Kangal koyunu gibi değerlerimiz var. Sayın Valimiz İl Özel İdaresine talimat vererek bu değere devlet eliyle sahip çıkma, şehri olması gerektiği noktaya getirerek hem üretimini hem satışını hem eğitimi noktasında Türkiye çapında bir tesis yaparak inşallah bu değerimize hem sahip çıkacağız hem de tanıtımı noktasında önemli bir misyonu yerine getireceğiz. Öncelikle Valimize teşekkür ediyorum. Üniversitemizin de bilimsel desteği ile inşallah kısa zamanda şehrimize kazandırdığımız zaman Sivas bir değer kazanacak be tanıtım noktasında olması gerektiği noktaya gelecek. Emek veren, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah kazasız belasız bir şekilde tamamlanır ve şehrimize kazandırılır." dedi.

"Bugün Yine, Yeni Temel Atıyoruz"
Hayırlı bir işin temellerinin başlangıcını yaptıklarını ifade eden Vali Salih Ayhan, "Sivas'ın değerlerine sahip çıkmak adına, bugün yine, yeni temel atıyoruz. Sivas'ın değerlerine sahip çıkmak bizim vazifemiz, boynumuzun borcudur. Her alanda çalışmalar yapıyoruz. Kültürden sanata, eğitimden tarıma her alanda kurumlarımızla seferberlik halinde çalışmalar yapıyoruz. Bu projemizde çok boyutlu proje. Proje içerisinde; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Belediyemiz, üniversitemiz, ORAN Kalkınma Ajansımız, İl Özel İdaremiz ve tüm gönül verenler var. Çok yönlü ve katılımcı şekilde sağlanacak desteklerle projeyi hayata geçiriyoruz." ifadelerini kullandı. 

"Projenin Omurgası Kangal İlçemiz"
‘Sivas'ta 5 temel değer sayılsın denildiğinde turizm adına ilk üç içerisinde Kangal köpeği gelir’ ifadesini kullanan Vali Ayhan, "Projemiz 160 bin metrekare alan içerisinde, 30 bin metrekare kurulum alanında olan doğal bir yaşam alanı. Düzenli, sağlıklı ve bilimsel bakış açısıyla projemizi başlattık. Bu bölge hem havaalanı hem de Sivas'ın ortasında kalan yer olması nedeniyle çok sayıda misafir ağırlıyor. Kangal köpeği Kangal ilçemizin doğal bir parçası. Projenin omurgası Kangal ilçemiz. İlçemizdeki Kangal köpeği çiftliğini de rehabilite ederek, bu projeyi içine dâhil ederek bir bütün haline getirip işleteceğiz." diye konuştu. 

“Kangal Köpeğinin Geleceği Olacak"
Vali Ayhan, güçlü bir yapıyla Kangal köpeğini korumak ve hak ettiği değere ulaşması için çalıştıklarını ifade ederek, "Kangal köpeklerimizi hem koruyacağız, hem de pazarlamasını yapacağız. Her Kangal köpeğinin mutlaka kaydı olacak, kimliği olacak ve dünyanın neresinde olursa olsun takip edilecek. Bizim için olmazsa olmaz, tüm yetkililerin en büyük sorumluluğu; bu güzel canlıyı, bu eşsiz ırkı korumak olacaktır." dedi.

"Proje Turizmde Gözde Merkez Olacak"
Vali Ayhan, projenin yapıldığı alanın Sivas'ın terası olacağını ifade ederek, "Bu alanda doğal padog alanları, yürüyüş alanları, Kangal köpeği müzesi, uluslararası yarışmaların yapılacağı alanlar, hayvan klinikleri, çocuklarımızın gezeceği alanlar ve restoranlar olacak. Herkesin nefesleneceği, dinleneceği bir yer olacak. Bir yıllık emekle, kurumlarımızın desteğiyle projemizi hazırladık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kangal Köpeği, Üretim Eğitim ve Tanıtım Merkezi tamamlandığında güzel bir işletmeyle turizmde gözde merkez olacak." diye konuştu.

Kısa süre sonra hızlı trenin Sivas'a gelmesiyle birlikte turizmde haraketlilik yaşanacağını söyleyen Vali Ayhan, "Sivas, Yıldız Dağı, Emirhan Kayalıkları, Sıcak Çermik, Paşa Fabrikası ve Kangal Köpeği Üretim Tesisi şehrin turizm değerine büyük katkı sağlayacak." dedi.

Konuşmaların ardından yapılan dualar ve kesilen kurbanla birlikte il protokolü merkezin temeline ilk harcı döktü.