PANİK YOK! ÖNLEM VAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu´nun gerçekleştirdiği toplantıdan çıkan tavsiyelerin ardından koronavirüse karşı alınan ve 7 maddeden oluşan yeni tedbirleri kamuoyuna duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu´nun gerçekleştirdiği toplantıdan çıkan tavsiyelerin ardından koronavirüse karşı alınan ve 7 maddeden oluşan yeni tedbirleri kamuoyuna duyurdu. Huber Köşkü´nde vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ?İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu krizin üstesinden gelebilmek için daha çok fedakarlık yapmamız gereken bir döneme girdik. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı ne kadar güçlü tutarsak Allah´ın izniyle bu süreçten o kadar az hasarla çıkarız." dedi.

ASLA PANİĞE KAPILMAK YOK
Tedbirlere harfiyen uyulmasını isteyen Erdoğan, ?Rehavete kapılmayacağız. Karşımızdaki tehdit çok ciddidir. Paniğe asla kapılmayacağız. Çünkü bu tehdide karşı sağlam bir mücadele yürütüyoruz. Her bir vatandaşımın bu hastalığın açabileceği vahim sonuçların farkında olduğuna inanıyorum. Bir yandan devlet olarak biz her türlü tedbiri alacağız. Diğer yandan vatandaşlarımızın her biri kendi bireysel tedbirlerini alacak? diye konuştu.

GÖNÜLLÜ KARANTİNAYA UYUN
Alınan tedbirlerin daha ileri noktalarda olmaması için ?gönüllü karantina? şartlarına riayet edilmesi gerektiğini dillendiren Erdoğan, ?Ne demek gönüllü karantina? Yani evimizden çıkmayacağız. Dünyada kurallara uyduğumuzda nasıl kısa sürede başarıya ulaşacağımızın da kurallara uymadığımızda nasıl büyük felaketlerle karşılaşacağımızın da örnekleri mevcuttur. Bakınız şu anda Amerika´nın geldiği durum ortada? uyarısında bulundu.
MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN 7 YENİ TEDBİR:
1- Şehirler arası otobüs seyahatleri valilik iznine bağlandı.
2- Özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçildi.
3- Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirildi.
4- Askerler 14 gün karantina kuralına uygun şekilde celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacak.
5-Piknik alanları, ormanlar gibi alanlar hafta sonu kapalı olacak, hafta içi de bu alanlarda topla olarak bir arada bulunulamayacak.
6- Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacak.
7- Tüm illerde valiliklerin başkanlığında pandemi kurulu oluşturularak alınan tedbirlerin takibi yapılacak.