Pakdemirli: Hazine Arazilerini Tarıma Açacağız

Tarım ve Orman Bakanlığı, dünyayı etkisi altına alan ve pandemi ilan edilen koronavirüse karşı gıda anlamında sorun yaşanmaması amacıyla harekete geçti. Bazı ürünlerde stok yapacaklarını söyleyen Bakan Pakdemirli, Sivas´ın yanı sıra iklim gereği yazlık ek

Tarım ve Orman Bakanlığı, dünyayı etkisi altına alan ve pandemi ilan edilen koronavirüse karşı gıda anlamında sorun yaşanmaması amacıyla harekete geçti. Bazı ürünlerde stok yapacaklarını söyleyen Bakan Pakdemirli, Sivas´ın yanı sıra iklim gereği yazlık ekimlerin yapılabileceği Erzurum, Kars, Muş, Erzincan ve Kayseri´de hazine arazilerinin tarıma açılacağını kaydetti.

?FARKLI ÜRÜNLER EKECEĞİZ?
Bakan Pakdemirli, ?Birçok ürünün ekim zamanı bitti. Yazlık ürünlerin ekimine başladık. Bakanlıklarla görüşüp hazine arazilerinin nasıl kullanacağımız konusunda da çalışmaların sonuna geldik. Yazlık ekimlerin iklim gereği yapılabileceği Erzurum, Kars, Muş, Erzincan, Sivas ve Kayseri´de, hazine arazilerine ekim yaptırmayı da planlıyoruz. Buralara yazlık buğday, arpa ve kuru fasulye ektireceğiz. Bunu yaygınlaştırmayı da planlıyoruz. Bu arada çiftçilerimize dönük tedbirler üzerinde de çalışıyoruz. Son şeklini verdikten sonra bunları da açıklayacağız? dedi.

Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, koronavirüs salgınına karşı temel tüketim malzemelerinde sıkıntı yaşanmaması amacıyla Sivas´la birlikte 6 şehirde hazine arazilerinin tarıma açılmasına ilişkin kararı değerlendirdi.

ÜRÜNLERİN DEPOLANMASI LAZIM
Başkan Çetindağ, ?Sayın Bakanımızın açıklaması çok geç kalınmış bir açıklama. Şu anda dünyada en önemli başlıklar sağlık ve tarım. Bu süreçte Tarım ve Orman Bakanımızın sürekli çiftçiyi rahatlatması lazım. Çiftçinin yanlarında olduklarını hissettirmesi lazım. Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar uzun süredir çiftçilerin üretmesi gerektiğini sık sık dile getiriyor. Hazine arazilerinin tarıma açılması çok önemli. Bakir topraklarda buğday, arpa gibi temel ürünlerin depolanması lazım. Bu karar çok güzel? dedi.

ORGANİK TARIMA AĞIRLIK VERMELİ
İlimizde tarıma açılacak çok fazla hazine arazisinin olduğunun altını çizen Başkan Çetindağ, ?Hem yem bitkileriyle ilgili hem buğday stoklarıyla ilgili bir an önce hazine arazilerinin tarıma açılarak hemen çiftçilerimizin emrine verilmesi lazım. Çiftçilerimiz desteklenmeli ve bu topraklar ekilerek stoklarımızın tüm ülkemize yetecek düzeye getirilmesi lazım. Bunun en kısa zamanda faaliyete geçmesi lazım. Bir an önce yapılması lazım. Şunun da altını çizmek istiyorum: Bu topraklarımızın da organik tarıma açılması lazım. Kimyevi gübre hem çok pahalı hem de piyasada zor bulunuyor. İlaca alıştırmaktansa ilk defa tarım yapılacak bu araziler organik tarıma açılmalı. Sivas Ziraat Odası olarak bunu destekliyoruz? diye konuştu.

ÇİFTÇİNİN ÜRÜNÜ PARA ETMİYOR
Başkan Çetindağ konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: ?Tarım ve Orman Bakanlığımızın çiftçiye daha çok destek vermesi lazım. Buna özellikle değinmek istiyorum. Çünkü herkes evindeyken bile çiftçi tarlasında olmak zorunda. Çiftçi bu insanları beslemek zorunda. O nedenle sağlık kadar besin de önemli. Bunu kim yapacak? Elbette çiftçilerimiz. Çiftçinin bu güvenceyi alması lazım, ürününün para etmesi lazım. Devletin buna destek vermesi lazım. Ülkemiz için, geleceğimiz için çiftçilerimiz önemli. Çiftçilerimizin değerinin ne kadar önemli olduğunu anlamamız lazım.?

?İNCE ELENİP SIK DOKUNMALI?
Tarıma açılacak olan hazine arazilerinin ekime sunulacağı esnada ince elenip sık dokunması gerektiğini belirten Başkan Çetindağ, ?Her önüne gelene verilerek bu toprakları mahvetmenin gereği yok. Oturup istişare edilip bu işi gerçekten yapacak insanlara topraklar verilmeli. Bunun da takibinin yapılması lazım? değerlendirmesinde bulundu.