“Orda bir köy var uzakta” ZERK
“Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu Zerk Köyü Muhtarı İsmail Şahin oldu. Muhtar Şahin, köyünü şu ifadelerle tanıttı.
Tarih: 9.12.2019 19:50:27/ 3377okunma / 1yorum

ZERK KÖYÜ
Sivas ili Kangal ilçesine bağlı Kangal´a 10 KM, Sivas´a 100 KM´ dir. Araştırmalara göre köyün kuruluşu 1200´lü yıllara dayanıyor. Türkmen köyüdür. Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktı. Maalesef hayvancılık bitme noktasında. Eski zamanda köyde 10. Sürü gibi koyun kuzu vardı.150-200 kadar büyükbaş vardı. Göçün artmasıyla birlikte genç nüfusunda köyden ayrılmasıyla birlikte hayvancılık da bitti. Şimdi köyde kalanlar kuru tarımla uğraşıyorlar.

“KANGAL´A EN ÇOK KATMA DEĞERİ BİZİM KÖY YAPARDI”
Eskiden Kangal´a en çok vergi veren 5 Köyden biriydi. Ayrıca Kangal esnafına ciddi manada katma değeri olan bir köydür.  Köyümüzde 1970´li yıllarda iki geçeli su kanalları vardı ve sulu tarım yapılırdı. Şimdi bakımsızlıktan dolayı yok olmuştur. Böylelikle  sulu tarım da bitmiş oldu. Köy halkı genel olarak Malatya ili Hekimhan ilçesinden gelmiştir ve hala bu ilçede akrabalık bağları bulunmaktadır. Zamanla köyün nüfusu artması geçim kaynaklarının zorlaşmasıyla Çorum ili Gökçam-Kuşsarayı köyüne Yozgat ili Bahadır kasabasına Kayseri ili Karagözü Köyüne göç etmişlerdir. Buralarda köyün akraba bağları halen devam etmektedir.

Zerk Köyüne ilk olarak Hekimhan ilçesinden AŞIROĞULLARI Sülalesi gelmiştir. Köyün ilk muhtarı Aşıroğlu Mehmet Kethüda´dır. Köyün daha sonraki yıllarda ismi etrafında bulunan Çatal şeklindeki tepeden esinlenerek ÇALTEPE İSMİNİ LMIŞTIR. 2017 Yılında tekrardan köy halkının isteği üzerine müracaatlarla yeniden ZERK olarak kayıtlara geçirilmiştir.
                                                                      
Kurtuluş Savaşı yıllarında Zerk Köyünden de savaşa çok giden olmuştur. Yaklaşık 100 ün üzerinde insan köye geri dönmemiştir.

Kurtuluş Savaşı´na, Çanakkale Savaşı´na, Balkan Savaşı´na, Rusya Savaşı´na, Yemen Savaşı´na Zerk´ten çok sayıda insan katılmıştır. Köyümüzde Rusya´da esir düşen Haydar Baba isimli kişi 12 sene esir kaldıktan sonra ellerinden kurtularak köye geri gelmiştir.

Zerk köyünden Kelisti İsmail Tunç halk fıkrası azası olarak Sivas Kongresi´ne katılmıştır. 1936 yılında Kelisti İsmail şu an Tekke köyünde çıkan suyu değerlendirecek. Zerk Köyüne 2 tane su değirmeni yapmıştır. Bu değirmende ilçe halkı çevre komşu köyler yıllar yılı un öğütmüştür.

Zerk Köyünün geçim kaynaklarından biride devlet demir yollarıdır. Burada çok sayıda insan çalışıp emekli olmuştur.

Bozarmut İstasyonu adını alan ve o dönemlerde yolculuk trenle yapılırdı. Asker yollamaları sevinci hüzünü orada yaşardı insanlar çok faaldi o da bitti.

Zerk Köyünün en önem verdiği değer eğitimdir ve çok sayıda okumuş önemli yerlere gelmiş insanlarımız vardır. Cumhuriyetin ilk kurulduğu dönemde 1923 te o yıllarda Eğitim Seferberliği başladığı zamanlarda Zerk köyü duyarsız kalmayarak eğitime başlar. Derme çatma evlerde okul kurarlar, eğitime başlarlar.5 köyün muhtarları birleşir Sivas´a o dönem giderler okul ve öğretmen istemeye. Bu köyler Mamaş, Zerk, Tekke, Karanlık ve Davulbaz´dır. Bir köye okul yapılmasına karar verirler. O köy Zerk´tir. 1937´de başlayıp 1938´de hizmet vermeye başlar. Köyümüz o dönemlerde çok aktif ve çok kalabalıktır. Köyde bir bakkal bir de kooperatif kurulur. Halı dokumaları, dikiş nakış kursları, saz yapımı ve eğitimi verilir.

Zerk köyü sporda da önemli bir yere sahiptir. Boksörlükte altın madalyalar almış bir köydür. Milli boksörümüz Fırat Mustafa Karagöllü´dür. Birçok uluslararası dereceler vardır. Köyümüzde 2 cadde vardır. Birisi Fırat Mustafa Karagöllü Caddesi´dir. Köyün girişindedir. Diğeri Nesimi Akyar Caddesi´dir. Nesimi Akyar da vatani görevini yaparken şehit olmuştur. Onun ismi de diğer caddeye verilmiştir.

Her ne kadar kara yolumuz bozuk olsa da son zamanlarda köyümüze ilgi artmıştır. Gençler tatilini köyde geçirmektedir. Eski gelenekleri, örfü, adeti, yaşamayı, yaşatmayı, değerlerine sahip çıkmayı benimsiyorlar.

Köye YSE tarafından 1974´de su ve çeşmeler yapılmıştır. 1981´de de köye elektrikler gelmiştir.

Düğünlerde eskiden cirit oynanırdı. Agillerde kışın düğünle yapılırdı.

Zerk köyü geçmişten bu güne kadar sanatı sanatçıyı ozanı şairi yazarı her dönem kat ve kat katlanarak kendini aşmış bir köydür.

Kul Sevindik in şiirleri TRT arşivi ve MEYDAN LAROUSSE ansiklopedisine girmiştir. 1824 yıllarına yaşamıştır.

Yine Zerk köyünde Alevi Bektaşi geleneğini sürdüren çok önemli ozanlar bulunmaktadır.
Kul Sevindik, Aşık Cemali, Aşık Karani, Aşık Çetini, Aşık Mihmani, Aşık Etem Karagöllü, Halk Ozanı Cemal Özcan
Genç Sanatçı Alikaya Arı, Devlet Sanatçısı Hülya Akdağ... Gibi daha nice sanatçı yazar vardır.

YAZARLARIMIZDAN BAZILARI
Rıza Temel, Vahit Çetin, Hasan Gül, Cevat Sarıkartal, Veli Bayrak, Kemal Sarıkartal, Cevat Bayrak, Hüseyin Cılga, İsmail Sarıtaş, Abbas Cılga ve daha adını yazamadığım gün yüzüne çıkmamış genç yetenekler vardır. Ayrıca Ceva Sarıkartal ALTIN AKLEM ödülü almıştır

Zerk köyü muhtarı olarak ben kurdun oğlu İsmail söz yazarı şiir deme sözler ve türkü sözleriyle bir çok eserim bulunmaktadır.

Sizlere yazmış olduğum gurbet elde sıla özlemi çeken ve dağı taşı koyunu kuzuyu ovayı yaylayı mezarda anayı babayı bırakıp gidenleri düşünüp onların yanık bağırlarını bir kor gibi hissedip bir memleket türküsünü sizlerle paylaşmakla onura olurum.

AĞLARIM
MEMLEKTE BAHAR GELMİŞ
YAYLAMIZA BİR VARAYIM
YAMACINDA LALE NAVRUZ
ÇİĞDEM ÇİÇEK GÜL ALAYIM

KOYUN KUZU SES VERMİYOR
YANIK TÜRKÜLER TUTAYIM
DAĞLAR KÜSMÜŞ İSYAN EDER
BAĞRIMI DÖVER DÖVER AĞLARIM

KİMLER VARDI KİMLER GEÇTİ
SÖYLE CANIM BU YAYLADAN
NİCE SELLER GEÇTİ CANIM
BOZ BULANIK BU ÇAYLARDAN

AĞAÇLAR KURUMUŞ CANIM
YAPRAK AÇMAZ BU DALLARDAN
GAZEK KÜSMÜŞ İSYAN EDER
BAĞRIMI DÖVER DÖVER AĞLARIM

İSMAİL YARALI BUGÜN
SADIK BİR DOST BULAMAZ
GÖÇER GİDER BU ELLERDEN
FANİ DÜNYADA KALAMZ

YÜREĞİ PAS TUTMUŞ CANIM
KÖR GÖZ BENİ HİÇ GÖRMEZ
DOSTA KÜSÜP İSYAN EDER
BAĞRIMI ÖVER DÖVER AĞLARIM.
 
 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Orda uzakta ZERK
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yusuf karadag
10.12.2019 17:55:21
Cok guzel bir soyleşi olmus kangala koyune katkida bulunanlara gonulden teşekkur ederim
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (ETYEMEZ)
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (ETYEMEZ)
‘Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu Kangal/Etyemez köyü oldu. Köy muhtarı İhsan Aslantaş, köyde yapılan çalışmaların yanısıra Etyemez köyünün tarihçesi hakkında da bilgi verdi.
ALİ KIZILTUĞ´U ANMA GECESİ DÜZENLENDİ
ALİ KIZILTUĞ´U ANMA GECESİ DÜZENLENDİ
Halk ozanı Ali Kızıltuğ, vefatının ikinci yıl dönümünde Sivas´ta düzenlenen törenle anıldı. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen anma programı Kızıltuğ´un hayatıyla ilgili video gösterisiyle başladı.
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (SACAYAĞI)
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (SACAYAĞI)
“Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu Sacayağı Köyü Muhtarı Ali Yılmaz oldu. Muhtar Yılmaz´ın Sacayağı köyü ile alakalı kısa tanıtımını sizlerle paylaşıyoruız.
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (SULTANPINARI)
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (SULTANPINARI)
“Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu Sulta“Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu Sultanpınarı Köyü Muhtarı Hıdır Doğan oldu. Muhtar Doğan´ın Sultanpınarı ile alakalı kısa tanıtımını siz okuyucularımızla paylaşıyoruız.npınarı Köyü Muhtarı Hıdır Doğan oldu.
HAKKIMIZI İSTEDİK İŞİMİZDEN OLDUK"
HAKKIMIZI İSTEDİK İŞİMİZDEN OLDUK"
Kangal Termik Santraline iş yapan Kurugöllü firmasında çalışan fakat ihale sonrası işe çağrılmayan işçilerden Adem Polat, Paşa Aydın, Ahmet Aslan, Kürşat İsfihan adlı 4 işçi eylem kararı aldı.
RAHMET VE MİNNETLE
RAHMET VE MİNNETLE
Libya´da sergilediği direnişle dünya çapında tanınan Ömer Muhtar´ın 16 Eylül 1931´de işgalci İtalya güçleri tarafından şehit edilişinin üzerinden 88 yıl geçti.
Kangal´da Bal Mevsimi
Kangal´da Bal Mevsimi
Ülkemizin önemli tahıl ambarlarından birisi olan Kangal ve Sivas´ta bir yandan buğday hasadı devam ederken son zamanlarda ilçemizde daha çok yaygınlaştığı gözlenen arıcıların da bal hasat mevsimi başlamış durumda.
Haydi Çocuklar Fidan Dikmeye
Haydi Çocuklar Fidan Dikmeye
İlçe girişindeki tepeye çok sayıda çam fidanı dikildi
Avrupadaki Emektar İşçiler Anılarını Tazelediler
Avrupadaki Emektar İşçiler Anılarını Tazelediler
Lahey şehrinde açılan Avrupa´nın ilk ve tek Türk Müzesi Hollanda´nnın dört bir yanından ziyaretçilerini kabul etmeye devam ediyor. Özellikle Hollanda´daki Türk gençlerinin yoğun ilgi gösterdiği Türk Müzesi´nin son ziyaretçileri ise Amsterdam´dan birinci nesil Türk İşçileriydi.
Avcılar kulübünden kuşlara yem
Avcılar kulübünden kuşlara yem
Kangal Avcılık ve Atıcılık Kulübü, kar ve soğuk dolayısıyla yiyecek bulamayan kuşlar için çeşitli alanlara yem attı.
Kangal’da Obezite yürüyüşü
Kangal’da Obezite yürüyüşü
Kangal İlçesinde Toplum Sağlığı Merkezi personellerinde Ebe Meryem Atmaca Kordinetörlüğünde Sağlıklı Yaşam Obeziteye hayır yürüyüşü yapıldı.
Öncü Gençlikten öğrenci dayanışması
Öncü Gençlikten öğrenci dayanışması
İmam Hatip öğrencilerinden İşitme Engelli öğrencilere ziyaret
Kavgalı köylüler Kangal’da barıştı
Kavgalı köylüler Kangal’da barıştı
Bundan bir süre önce ufak-tefek meseleler yüzünden çeşitli çekişmelerin yaşandığı Kurtoğlu ve Çayırovalı köylüler, il genel meclis üyesi Sırrı Cihangiroğlu`nun girişimleri neticesinde Kangal`da düzenlenen bir yemekte bir araya gelerek barıştılar.
Kangallı çocukların şelale keyfi
Kangallı çocukların şelale keyfi
Son günlerde bunaltıcı sıcaklar artarak devam ederken Kangallı çocuklar serinlemek için farklı yollara başvurmaya başladı.
Avcılar Kulübünden dayanışma örneği
Avcılar Kulübünden dayanışma örneği
Yeni Kangal Avcılar ve Atıcılar Kulübü ihtiyaç sahibi kişilere ramazan kumanyası dağıttı.
Engelliyim, İşsizim ve çok zor durumdayım
Engelliyim, İşsizim ve çok zor durumdayım
İlçemizin tanınan ve sevilen simalarından Hacoş Ünsal, işsiz ve zor durumda olduğunu belirterek sorumlu makamlardan çare umuyor..
Mainz`de Sağlık Şöleni
Mainz`de Sağlık Şöleni
Almanyanın Mainz şehrinde Kültürler arası Saglık Şöleni düzenlendi.
Sivas için iftar vakti
Sivas için iftar vakti
sivas için iftar vakti
112 Hızır Acil Servisten Sürücülere Kemer uyarısı
112 Hızır Acil Servisten Sürücülere Kemer uyarısı
Sivas 112 hızır acil servis personeli ilçe trafik ekipleriyle birlikte sürücülere emniyet kemerinin önemi hakkında bilgi verdi.
Geçmiş Olsun!
Geçmiş Olsun!
Sivas Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Hemşehrimiz Turan Erdem, trafik kazası geçirdi.
Esnafa kandil simidi
Esnafa kandil simidi
Kangal Semerkant Vakfı berat kandili vesilesiyel ilçe halkına kandil simidi dağıttı.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Düşmanlarınızın en kuvvetlisi içinizdedir.

Hz. Muhammed
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları