"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (SACAYAĞI)

?Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu Sacayağı Köyü Muhtarı Ali Yılmaz oldu. Muhtar Yılmaz´ın Sacayağı köyü ile alakalı kısa tanıtımını sizlerle paylaşıyoruız.

KÖYÜMÜZÜN TARİHÇESİ
Köyümüz dirijan aşiretinden olup Malatya ve  Elaziğ yöresinden 1800´lü yıllarin başında şu anki mekana gelip yerleşmiş bir köydür. Ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılık üzerine olan köyümüzde hali hazırda ikamet eden hane sayısı 50 civarında olup nüfusu 187´dir.  İl merkezine 118 km uzaklıkta olan köyümüz Kangal´a ise 28 km mesafededir.  Kangal´ın doğusunda bulunan köyümüzde 2010 yılında okulun kapanmasiyla ilk, orta ve liseye giden öğrenciler Çetinkaya´ya taşınmaktadır.

?KÖYÜMÜZÜN GENÇLERİ MADEN OCAKLARINDA ÇALIŞIYOR?
Oldukça genç bir nufusa sahip olan köyümüzün gençleri bölgemizde açılan ceşitli maden ocaklarında çalışmaktadırlar. Gerek yurt dışı gerkse ülkemizin ceşitli illerinde ikamet eden hane sayisi hayli fazladır. Köyumüzde 03.09.2016 yilinda birde şehidimiz vardır. Köy halkımız devlet-millet işbirligi icinde imece üsülü ile çalışmayı çok seven birlik ve beraberik içinde yaşayan bir köydür.

?KÖYÜMÜZÜN ADI NEREDEN GELİYOR?
 Koyumüz üç dağın arasında kurulduğundan ve bu üç dağın da ekmek pisirilen saca benzediginden dolayı ?Sacayağı´ adını oradan almıştır. Okuyanı hayli fazla olan köyümüzün kültur seviyesi oldukça yuksektir.

?7 YILDIR DEVAM ETTİRİYORUZ?
Bayramlarda bayram namazinda sonra kabristan ziyaret edilerek ahirete irtihal edenlere duâ okunur. Sonra tüm köylümüze her bayram hayır severlerimiz tarafında hizmet binamizda topluca kahvaltı verilir. Bu güzel ugulamayı 7 yıldır devam ettirerek geleneksel hale getirdik.

?GÖLET ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR?
Köyümüzde birde DSİ tarafindan projesi 2018 yılında bu yana devam eden gölet çalışması var. Üç dereden akar suyumuz var koyümüzde özelikle kayısı, elma ve her türlü meyve ağcacı yetişmektedir. Gurbete göç eden insanlarımız yoğunlukla İzmit/Derince, Zonguldak/Devrek, Gebze ve İstanbul/Ümraniye olmakla beraber diğer illerde de çok sayıda köylümüz yasamaktadır. Kangal´ın koyleri arasında en geniş meraya sahip olan köyümüz özelikle küçük baş hayvancılığa daha musaittir.