ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA (İĞDELİ)
“Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu İğdeli Köyü Muhtarı Ali Doğan oldu.
Tarih: 18.11.2019 23:40:46/ 964okunma / 0yorum

 Muhtar Doğan köyünü kısaca tanıtarak yapmayı düşündüğü çalışmalardan da bahsetti. Genç yaşta trafik kazası geçirerek hayatını kaybeden köylüsü  Abdullah Papur´un ismini her manada yaşatma kararlığı içinde olduklarını söyleyen Doğan, sanatcının ismini taşıyan bir kültür kompleksi projesinden de bahsetti. Muhtar Ali Doğan´ın kendi ağzından anlatımızyla siz okuyucularımızı baş başa bırakıyoruz.

“KÖYÜMÜN KURULUŞU 1600 LÜ YILLARA DAYANIYOR” Ben İdeli köyünün muhtarı Ali DOĞAN 01.02.1960 tarihinde doğdum. Köyümüzün adı İĞDELİ dir . Adını yöremizde yetişen hoş kokulu iğde ağacından almıştır. Köyümüz Sivas ilimize 137 km Kangal ilçemize ise 39 km´dir.  Köyümün kuruluşu 1600-1650 yıllarına dayanmakta dır.

“DERSİM VE HARPUT´TAN GELMİŞİZ” Köyümüzün kuruluşunu sağlayan atalarımızın geldikleri yerler DERSİM ve HARPUT´tur. Cumhuriyetin ilanından sonra köyümüz nahiye olmuştur. O dönem  köyümüze karakol ve sağlık ocağı yapılmıştır ama sağlık ocağı sağlık hizmeti veremediği için karakol subaylarına lojman olarak  tahsis edilmiştir. O dönemim nahiye vekilliğini dedem GÜZEL DOĞAN yürütmüştür. “KÖYÜMÜZ O DÖNEM 60 HANE İMİŞ” Köyümüz o dönemlerde 55-60 hane olup geçim kaynağı ise tarım ve hayvancılık üzerinedir. O dönemlerde eğitim 3. Sınıfa kadar yapılıyordu. Köyde okul olmadığı için uygun evlerde eğitim veriliyordu. Davutoğlu köyünün ağası MURTAZA AĞA köyümüzdeki verimli toprakları sahiplenir ve zimmetine geçirir. İğdeli köylüleri ise bu duruma ses çıkaramaz ve kabullenir arazi günümüze kadar babadan oğula devredilerek  gelmiştir .

“OKULU OLMAYAN KÖYLER ÇOCUKLARINI BİZİM KÖYE GÖNDERİRLERDİ” 1935 yılında Çetinkaya ya devlet demir yollarının istasyon kurmasıyla birlikte köyümüz nahiyelikten düşer ve Çetinkaya nahiye olur. Köyüme bağlı olan 18 köy ise Çetinkaya ya bağlanır. Köyümüzden taşınan karakol binası ise okul olarak tekrardan yapılır ve eğitim verilmeye başlanır. Sağlık ocağı sağlık  hizmeti veremediği için öğretmenlere lojman olarak verilir. Okulu olmayan çevre köyler ise çocuklarını köyümüze getirerek eğitim almalarını sağlamıştır.

“YAZ AYLARINDA 30 HANE OLAN KÖYÜMÜZ KIŞIN 3 HANEYE DÜŞÜYOR” Köylerimiz ve köylülerimiz nüfusun artmasıyla birlikte toprak yetersizliği başlamıştır ve onu takip eden yılarda ise hayvancılığın değerini kaybetmesi ve tarımdaki sıkıntılardan dolayı köylülerimiz şehirlere göç başladılar . Oralarda çalışarak emekli olan köy halkı ise yaz sezonuna doğru köye gelerek buralarda yaşamaya başlıyorlar fakat kış sezonuna yakın 30 hane olan köy tekrar dönüş yapan yazlıkçılar sonucu 3-5 haneye kadar düşüyor.

“ABDULLAH PAPUR BİZİM KÖYLÜ” AŞIK ABDULLAH PAPUR, AŞIK YOLCU, HASAN PAPUR, ERCAN PAPUR köyümüzden çıkmış olan değerli aşık ve sanatçılarımızdır. 1945 yılında iğdeli köyümüzde doğan AŞIK ABDULLAH PAPUR 1989 yılında geçirmiş olduğu trafik kazasında  hayatını kaybetmiştir. Genç yaşta hayatını kaybeden değerli sanatçımızı anma adına her yıl köyümüzde çeşitli etkinler yaparak sanatçımızın eserlerini, mücadelesini gençlerimize ve diğer köy halkıyla buluşturmayı hedefliyoruz.

“ABDULLAH PAPUR´UN ADINA KÜLTÜR MERKEZİ YAQPTIRACAĞIZ” Bunun için köyümüzde ilerleyen süreçte İĞDELİ KÖYÜ ABDULLAH PAPUR kültür kompleksini inşa edeceğiz. Kültür kompleksimizde köy odası kütüphane muhtarlık odası Kangalda yaşamını yitiren ozanlarımızı şairlerimizi edebiyatçılarımızı tanıtmak adına eserleri sergilenecektir .