"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (ETYEMEZ)
‘Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu Kangal/Etyemez köyü oldu. Köy muhtarı İhsan Aslantaş, köyde yapılan çalışmaların yanısıra Etyemez köyünün tarihçesi hakkında da bilgi verdi.
Tarih: 16.12.2019 20:43:54/ 2567okunma / 0yorum

Köyümüz Kangal´ın merkez köyü olup ilçe merkezine 28 km uzaklıktadır. Köyümüzün yolu Kangal –Gürün arası ndaki köyler arası grup yolu ve tamamı soğuk asfalt kaplıdır.
     

Köyümüz meyve ve sebzecilik bakımından Kangal´ın sayılı köyleri arasındadır. Köyün geçim kaynaklarından birinci sırayı alan tarım,  bunların başında da buğday üretimi gelmektedir. Rakımı 1500 metre civarında olduğu için köyümüz en iyi sert buğdayın yetiştirldiği yerlerden birisidir.  Ayrıca köyümüzde büyük baş ve küçükbaş hayvan yetiştiricliği de yapılmaktadır. 10.000 dönüm tarım arazisi ve çok geniş yayla ve otlakları olan Etyemez kömür madeni açısından da zengin bir köydür.
     

Ayrıca köyümüz sınırları içinde bulunan terelik mevkii iç anadoluda nadiren bulunan mesire alanlarından birisidir. Etyemez - Turnalı arasında 6 km lik bir kanyonu ve yine Terelik mevkiinde alabalık yetiştiren bir çiftlik bulunmaktadır.
     

Köyümüzün içindeki ana yollar parke taşı ile döşeli ara sokakları taş döşemesi ise 2020 yılında tamamlanacaktır. Köyümüzün alt yapı sorunu yoktur. İçme suyumuzda sıkıntı olmayıp ancak sulama suyumuzda alan sıkıntıları da aşmaya çalışıyoruz.
     

Kısacası köyümüz gezmeye görmeye değer bir yer olduğu için herkesin yaz aylarında Eyemez/ Terelik mevkiini görmesini temenni ediyor ve köyümüzün tarihçesini Kangal Gündem aracılığı ile sizlerle paylaşıyoruz.

            ETYEMEZ KÖYÜ TARİHÇESİ
    Tarihi kayıtlarda Eyalet-i Rum´da Yeni-il Türkmenlerinin oluşturduğu bir yerleşim birimi olan Etyemez Köyü´nün geçmişi 1500´lü yıllara kadar dayanmaktadır. Köy 1950´li yıllara kadar Etyemez, Yeniköy ve Turnalı köyünden oluşmaktadır.
     1586 yılı tapu tahrir defteri kayıtlarına göre Ağçakaş ve Akkaş olmak üzere iki bölümden oluşan köy, Hacı Süleymanoğulları mukataasında olup 8 haneli bir yerleşim birimi olarak gözükmektedir.
     Kral yolu üzerinde bulunan Ağcakaş köyünün ismini, Sünni inancın korunması ve yayılması amacıyla Atik Valide Sultan Vakfı tarafından Üsküdar Etyemezler Dergahından gönderilen ve hala yörede ziyaretgahları bulunan dervişlerin nam ve şöhretlerinden dolayı Osmanlı İdaresi “Etyemez” olarak değiştirmiştir.
1650´li yıllarda neredeyse tamamen boşalan ve Akkaş mezrası kapanan Etyemez, bu yıldan itibaren idari olarak Sivas Eyaleti, Rumi Hadis Vilayeti, Divriği Livası, Darende Kazası, Ayvalı Nahiyesine bağlı ve Sarıcalar-ı Süfla ile Sarıcalar-ı Ulya olmak üzere iki kısımdan müteşekkil olan Sarıca Karyesine bağlanmıştır.(TD:387/970).
1700´li yıllarından başından itibaren Şuğul, Halburveran, İrfaniye ve Fatmaveran gibi birçok mezraya sahip olan köyün nüfusu, farklı yörelerden ailelerin gelmesiyle artmıştır.
80 yıl kadar boş kalan köyün merkezinin ilk yerleşen ailesi, Çiçekdağı bölgesinden gelen ve Atçeken Yörüğü kökenli Köralioğlu´dur. Köralioğlu ailesi daha sonradan ailenin önde gelen kişisi olan Keşçi Mehmet´ten adını alarak Keşçioğlu´na dönüşmüştür.
Köyün Yörük yurdu mezrasına (günümüzde Yeniköy) yerleşen ilk ailesi ise Mollamusaoğlu ailesidir.
Aile daha sonra genişleyince Deliömeroğlu ve İsmailoğlu´na dönüşmüştür. Günümüzde Yeniköy köyünde “Mollamusalı Tepesi”ne bu aile isim vermiştir.
Köyün Yörük yurdu mezrasına daha sonradan Ekincioğlu köyünden gelen Velioğlu ailesi yerleşmiştir. Hamisoğlu ailesi Sofular Boyalı köyünden gelmiştir.
    Daha sonraları Hatay Reyhanlı bölgesinden gelip Terelik mevkiine yerleşen Osmanoğlu Ailesi önümüze çıkmaktadır. Ailenin adı sonraları Seydioğlu´na dönüşmüştür. Bu aile, Köyün merkezinden Akdere bölgesine inerken solda bulunan çala; “Seydininçalı” tepesine ismini vermiştir.
Mağralıağıl bölgesinin yerlisi Tuğoğlu Ailesidir. Soyu devam etmemiştir.
Köyün merkezine Hekimhanlıoğlu Sarıca´dan, Abuoğlu Böğürdelikten gelmiştir. Bedeloğlu Mardin bölgesinden yöreye yerleşmiştir. Zeyvelioğlu Dürmepınar köyünden gelmedir. Zeyvelioğlu ailesinin soyu devam etmemiştir.
      Köyün Eskişuğul bölgesine 1745 yılında ilk yerleşen ailesi Tonus bölgesinden Kocayakup´a (Kocakurt) uğrayıp ve sonrasında gelip yerleşen Karakeçili kökenli Elikötüoğlu Ailesidir. Aile adını günümüzde Etyemez köyünün doğusunda bulunan Bozhüyük bölgesinde doğan dereye (Elikötü deresi) ve Tepeyurt alanına (Elikötünün yurdu) vermiştir.
Kamışpınarı mevkiine yerleşen aile ise İnallı Avşar´ı olan Körbekiroğlu ailesidir.
    1831 yılındaki Osmanlı´nın ilk nüfus sayımında köyde;
1-Elikötüoğlu 6 Hane, 2-Mollamusaoğlu 3 Hane, 3-Köralioğlu 2 Hane 4-Osmanoğlu 2 Hane, 5-Körbekiroğlu 1 Hane, 6-Velioğlu 1 Hane şeklindedir.
     1903 yılında Gürün kazasından ayrılarak Kangal kazasına bağlanan Etyemez köyü, 1904 yılındaki nüfus sayımında daha kalabalık olarak karşımıza çıkmaktadır.
Köyde 1904 yılında;
1-Elikötüoğlu
2-Deliömeroğlu
3-İsmailoğlu
4-Keşçioğlu
5-Tuğoğlu
6-Bedeloğlu
7-Köseoğlu
8-Abuoğlu
9-Körbekiroğlu
10-Osmanoğlu
11-Hekimhanlıoğlu
12-Zeyvelioğlu
13-Velioğlu aileleri
14-Hamisoğlu aileleri
bulunmaktadır.    

                                              
                                                  

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ORDA UZAKTA ETYEMEZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ALİ KIZILTUĞ´U ANMA GECESİ DÜZENLENDİ
ALİ KIZILTUĞ´U ANMA GECESİ DÜZENLENDİ
Halk ozanı Ali Kızıltuğ, vefatının ikinci yıl dönümünde Sivas´ta düzenlenen törenle anıldı. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen anma programı Kızıltuğ´un hayatıyla ilgili video gösterisiyle başladı.
“Orda bir köy var uzakta”  ZERK
“Orda bir köy var uzakta” ZERK
“Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu Zerk Köyü Muhtarı İsmail Şahin oldu. Muhtar Şahin, köyünü şu ifadelerle tanıttı.
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (SACAYAĞI)
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (SACAYAĞI)
“Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu Sacayağı Köyü Muhtarı Ali Yılmaz oldu. Muhtar Yılmaz´ın Sacayağı köyü ile alakalı kısa tanıtımını sizlerle paylaşıyoruız.
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (SULTANPINARI)
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA" (SULTANPINARI)
“Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu Sulta“Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu Sultanpınarı Köyü Muhtarı Hıdır Doğan oldu. Muhtar Doğan´ın Sultanpınarı ile alakalı kısa tanıtımını siz okuyucularımızla paylaşıyoruız.npınarı Köyü Muhtarı Hıdır Doğan oldu.
HAKKIMIZI İSTEDİK İŞİMİZDEN OLDUK"
HAKKIMIZI İSTEDİK İŞİMİZDEN OLDUK"
Kangal Termik Santraline iş yapan Kurugöllü firmasında çalışan fakat ihale sonrası işe çağrılmayan işçilerden Adem Polat, Paşa Aydın, Ahmet Aslan, Kürşat İsfihan adlı 4 işçi eylem kararı aldı.
RAHMET VE MİNNETLE
RAHMET VE MİNNETLE
Libya´da sergilediği direnişle dünya çapında tanınan Ömer Muhtar´ın 16 Eylül 1931´de işgalci İtalya güçleri tarafından şehit edilişinin üzerinden 88 yıl geçti.
Kangal´da Bal Mevsimi
Kangal´da Bal Mevsimi
Ülkemizin önemli tahıl ambarlarından birisi olan Kangal ve Sivas´ta bir yandan buğday hasadı devam ederken son zamanlarda ilçemizde daha çok yaygınlaştığı gözlenen arıcıların da bal hasat mevsimi başlamış durumda.
Haydi Çocuklar Fidan Dikmeye
Haydi Çocuklar Fidan Dikmeye
İlçe girişindeki tepeye çok sayıda çam fidanı dikildi
Avrupadaki Emektar İşçiler Anılarını Tazelediler
Avrupadaki Emektar İşçiler Anılarını Tazelediler
Lahey şehrinde açılan Avrupa´nın ilk ve tek Türk Müzesi Hollanda´nnın dört bir yanından ziyaretçilerini kabul etmeye devam ediyor. Özellikle Hollanda´daki Türk gençlerinin yoğun ilgi gösterdiği Türk Müzesi´nin son ziyaretçileri ise Amsterdam´dan birinci nesil Türk İşçileriydi.
Avcılar kulübünden kuşlara yem
Avcılar kulübünden kuşlara yem
Kangal Avcılık ve Atıcılık Kulübü, kar ve soğuk dolayısıyla yiyecek bulamayan kuşlar için çeşitli alanlara yem attı.
Kangal’da Obezite yürüyüşü
Kangal’da Obezite yürüyüşü
Kangal İlçesinde Toplum Sağlığı Merkezi personellerinde Ebe Meryem Atmaca Kordinetörlüğünde Sağlıklı Yaşam Obeziteye hayır yürüyüşü yapıldı.
Öncü Gençlikten öğrenci dayanışması
Öncü Gençlikten öğrenci dayanışması
İmam Hatip öğrencilerinden İşitme Engelli öğrencilere ziyaret
Kavgalı köylüler Kangal’da barıştı
Kavgalı köylüler Kangal’da barıştı
Bundan bir süre önce ufak-tefek meseleler yüzünden çeşitli çekişmelerin yaşandığı Kurtoğlu ve Çayırovalı köylüler, il genel meclis üyesi Sırrı Cihangiroğlu`nun girişimleri neticesinde Kangal`da düzenlenen bir yemekte bir araya gelerek barıştılar.
Kangallı çocukların şelale keyfi
Kangallı çocukların şelale keyfi
Son günlerde bunaltıcı sıcaklar artarak devam ederken Kangallı çocuklar serinlemek için farklı yollara başvurmaya başladı.
Avcılar Kulübünden dayanışma örneği
Avcılar Kulübünden dayanışma örneği
Yeni Kangal Avcılar ve Atıcılar Kulübü ihtiyaç sahibi kişilere ramazan kumanyası dağıttı.
Engelliyim, İşsizim ve çok zor durumdayım
Engelliyim, İşsizim ve çok zor durumdayım
İlçemizin tanınan ve sevilen simalarından Hacoş Ünsal, işsiz ve zor durumda olduğunu belirterek sorumlu makamlardan çare umuyor..
Mainz`de Sağlık Şöleni
Mainz`de Sağlık Şöleni
Almanyanın Mainz şehrinde Kültürler arası Saglık Şöleni düzenlendi.
Sivas için iftar vakti
Sivas için iftar vakti
sivas için iftar vakti
112 Hızır Acil Servisten Sürücülere Kemer uyarısı
112 Hızır Acil Servisten Sürücülere Kemer uyarısı
Sivas 112 hızır acil servis personeli ilçe trafik ekipleriyle birlikte sürücülere emniyet kemerinin önemi hakkında bilgi verdi.
Geçmiş Olsun!
Geçmiş Olsun!
Sivas Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Hemşehrimiz Turan Erdem, trafik kazası geçirdi.
Esnafa kandil simidi
Esnafa kandil simidi
Kangal Semerkant Vakfı berat kandili vesilesiyel ilçe halkına kandil simidi dağıttı.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.

Mevlana
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları