"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA"
Bu haftadan itibaren ‘rda bir köy var uzakta´ başlığı ile ilçemize bağlı köylerimizi daha yakından tanımayı ve tanıtmayı amaçlıyoruz.
Tarih: 4.11.2019 19:04:57/ 3591okunma / 0yorum

 Geniş bir coğrafyaya sahip olan ilçemizde  130´a yakın köy ve mezra bulunuyor. Tarihi ve kültürel yönleriyle önemli zenginliğe sahip olan köylerimizi siz okuyucularımızın gündemine taşımayı arzu ediyoruz.  Yaşanan yoğun göç sebebiyle birçok köyde üç-beş tane aileden başka kimse kalmazken yaz aylarında bir iki haftalığına şenlenen köylerin durumunu daha yakından anlamaya çalışcağız. Bu hafta ilçemizin yakın köylerinden  Karanlık köyünü tanımaya çalışacağız.      
     Köy Muhtarı Bayram Gül´ün anlatımıyla sizleri baş baş başa bırakıyoruz.

KARANLIK KÖYÜ
Köyümüz yaklaşık 200 sene önce SİVAS, MALATYA, ERZİNCAN ve ADIYAMAN ilçelerinden gelen atalarımız bugünkü köyümüze yerleşmişlerdir.

Köyümüze ilk gelinen dönemlerde köyümüzün çevresi karamık meşe ve ardıç ağaçlarının çokluğu nedeniyle köyümüzün adını karanlık olarak koymuşlar.Ancak köyümüzün adı karanlık olsa da insanlarımız aydın çağdaş demokrat insan haklarına saygılı ve ulusal niteliktedir.

KÖYÜMÜZÜN RENKLİ KİŞİLERİ
Bunlar arasında hukukçu eğitimci işletmeci sanayici ve çok sayıda ozanlarımız vardır. Bazılarına örnek köyümüzün kuruluş dönemlerinde yetişen dönemin Nasrettin hocası olarak da anılan fıkraları espiri ve hazır cevaplılığı ile tanınan Pirzade Akkiraz (Pirzo) ve yine yöremizin yetiştirdiği devlet ve siyaset adamı bir dönem bakanlık ve belediye başkanlığı yapan devletin üst düzey bürokratlık görevlerinde bulunan rahmetli Mahmut Özdemir bunlardan biridir.

Köyümüzün coğrafi durumu köyümüz Sivas ilimize 95 km. Kangal ilçesine 5 km. uzaklıkta olup köyün kara ve demiryolu bağlantıları vardır. Ulaşım sorunumuz yoktur. Ayrıca Allahın lutfu tabiat harikası tıbbın ve hekimlerin çaresiz kaldığı dünyada benzeri olmayan sedef cilt ve egzama hastalıklarını tartışmasız tedavi eden kangal balıklı çermik (kaplıca) köyümüze 5 km´dir. Köyümüzün ekonomik durumu köyümüzün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ancak hayvancılığın giderek azalması tarım üretiminin zorlaşması nüfusun hızla artması köyde yaşam koşullarının zorlaşmasına neden olmuşlardır. Bu nedenle köylerden şehirlere yoğun göç başlamıştır. 1980 yıllarında 90 hane olan köyümüz bugün 40 haneye düşmüştür
Köyümüz adına 1997 yılında kurulan derneğimizin merkezi Ankara da olup mülkiyeti derneğimizindir. Derneğin kuruluş tarihinden bugüne kadar başkanlığını garip küçükçınar yapmaktadır. Derneğin kuruluş amaçlarını kısaca belirtecek olursak köyümüz insanlarının acı ve tatlı günlerinde birlikteliği sağlamak tarihimizden gelen gelenek kültürel faaliyetlerimizi devam ettirmek sosyal ve ekonomik konularda toplumumuza destek olmaktır.ayrıca 2018 yılında istanbulda da köy derneğimizi kurduk . istanbuldaki derneğimizin başkanı Bayram ERGÜL Ankarada ki derneğimizin başkanı ise Cafer ÇINAR.

İSMAİL NAR: Eserleri ve derlemeleri TRT´de kayıt altına alınmıştır. Yurtiçi Aşık Veysel Şenlikleri, Hacı Bektaş-ı Veliyi anma Festival ve etkinliklerinde Şiir ve Beste dalında birçok sayıda Birincilik sahibidir. Türk Halk Müziğinin saygıdeğer Otorite sahibi birçok Kurum ve Akademik bazda Söz sahibi olanlar İsmail Nar´ı, Aşık Veysel ekolü Bağlama çalmanın Türkiyedeki en iddiali temsilcisi olarak kabul ederler. 1970´den beri TRT´ye kayıtlı Sanatçılar arasındadır, sayısız Müzik Albüm çalışmaları ve Toplu Eserlerinin yeraldığı Kitabı mevcuttur.
KAMBER NAR (KAMBERİ): Yurtiçi çeşitli Festival ve Etkinliklerde yapılan Şiir ve Beste dalındaki yarışmalarda Birincilik ve Mansiyonlar olmak üzere birçok Ödüle layık görülmüştür. Ankarada faal olarak Halk Ozanları Kültür Derneğinin Başkanlık ve Yönetiminde çeşitli görevler üstlendi ve halen sürdürmektedir. Çok sayıda Kitap ve Albüm Çalışmalarıda mevcuttur.

KAVAL USTASI (VİRTÜÖZ) KUREYŞ YILDIZ: Eserleri ve derlemeleri TRT´de Muzaffer Sarısözen tarafından TRT repertuarına kayıt yapılarak THM`ne kazandırılmıştır. Yetiştirdiği Öğrencileri arasında Adıgüzel Bostancı ve Yusuf Karakuş´u sayabiliriz.

KÖYÜMÜZDE HAYVANCILIK BİTMEK ÜZERE
Eski dönemlerde köyümüzde 50-60 sürü küçük baş hayvanımız varken şimdi ise küçük baş sürümüz kalmamıştır ayrıca büyük baş hayvanlarımda da yarı yarıya bir düşüş var 150-200 hayvandan şu anda 50-60 anca var hayvancılık bitmek üzere ve bu durum çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan köylüyü zor duruma sokmaktadır.
 Gelecek hafta bir başka köyümüzde buluşmak ümidiyle
Kangal Gündem

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ORDA UZAKTA
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MEHMET AKİF RAHMET VE MİNNETLE ANILDI
MEHMET AKİF RAHMET VE MİNNETLE ANILDI
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Programı ile günün anlam ve önemini anlatan resim sergisi Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Geri dönüşüm konusu işlendi
Geri dönüşüm konusu işlendi
Anka çocuk tiyatrosu tarafından yapılan gösteride geri dönüşüm konusu işlendi.
Ahilik Haftası başlıyor
Ahilik Haftası başlıyor
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, 32. Ahilik Kültürü Haftasının 17-18 Eylül tarihleri arasında kutlanacağını söyledi.
"MEMLEKETİMDEKİ FUARA KATILAMADIM"
"MEMLEKETİMDEKİ FUARA KATILAMADIM"
Ömrü kitap yazmak ve fuarlara katılmakla geçen yazar İsmail Mutlu, yılardır ülke genelinde açılan tüm kitap fuarlarına davet edilirken kendi memlektinde yapılan kitap fuarına alınmayışına bir anlam veremediğini ifade etti.
Kangallı Aşık Derdimend´in Şiirleri Kitaplaştırıldı
Kangallı Aşık Derdimend´in Şiirleri Kitaplaştırıldı
Asıl adı Fatma Oflaz olan ve şiirlerini ‘Derdimend´ mahlasıyla yazan ülkemizin önemli halk şairlerinden Aşık Derdimend´in hayatı ve şiirleri nihayet kitaplaştırıldı. Kangal Belediyesi kültür yayınları olarak Doğan Kaya / Serhat Sabri Yılmaz imzasıyla çıkartılan kitabın ismi “Âşık Derdimend Ana” olarak belirlendi.
Aşık Ruhsati festivalinin 14.´sü yapıldı
Aşık Ruhsati festivalinin 14.´sü yapıldı
Geleneksel Aşık Ruhsati Festivalinin 14.´sü önceki yıllarda olduğu gibi Ruhsati Babanın doğmuş olduğu Deliktaş köyünde gerçekleştirildi.
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
Tarih ve kültür şehri ilimiz farklı ülkelerden gelen şairleri ağırlayacak.
GÖNÜLLERE DOKUNACAK
GÖNÜLLERE DOKUNACAK
Somuncu Baba Aşkın Sırrı
Sivas´da Kangal havası esti
Sivas´da Kangal havası esti
Sivas Belediyesi, Kangal Kaymakamlığı ve Kangal Belediyesince "Kangal Yöresi Türküleri ve Aşık Ruhsati Gecesi" programı düzenlendi.
Dil Kaleme Küsmeden
Dil Kaleme Küsmeden
Her hafta Cumartesi günleri SRT´de yayınlanan ‘Dil kaleme Küsmeden´ adlı programın geçen haftaki konuğu Nadir Nazik oldu.
Gurup Diyardan Ruhsati´ye vefa
Gurup Diyardan Ruhsati´ye vefa
Her hafta cuma günü akşamı Sivas´ın ilk yerel televizyonu olan SRT´de yayınlanan ve ilçemiz özel idare müdürü Ahmet Eyce´nin bir birinden güzel ezgi ve ilahileriyle renk kattığı ‘Grup Diyarla hoş sada´ adlı programda bu hafta Aşık ruhsati anlatıldı.
Örencikliler kahvaltıda buluştu
Örencikliler kahvaltıda buluştu
İlçemizin gayretli sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Örencik Köyü yardımlaşma ve dayanışma Derneğinin yönetimi, düzenlemiş olduğu kahvaltı programı ile üyelerini bir araya getirdi.
Medeniyetlerin Şehri; Sivas
Medeniyetlerin Şehri; Sivas
“Şu Toprağa Sevgiden Başka Tohum Ekmeyelim”
Ufka Yolculuk devam ediyor
Ufka Yolculuk devam ediyor
Ahlak Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED) düzenlediği hadis yarışması ile önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor.
Köksal ve Bozkurt, Naht Sergisi Açtı
Köksal ve Bozkurt, Naht Sergisi Açtı
Uzun yıllar Kangal Termik Santralinde çalışan Halit Köksal ve Osman Bozkurt´un açmış olduğu Naht Sanatı sergisi büyük ilgi gördü.
Kangallı Yazar İsmail Mutlu´da Fuarda
Kangallı Yazar İsmail Mutlu´da Fuarda
Bu yıl 4. sü düzenlenen Sivas Kitap Günleri bir birinden güzel söyleşiler ve imza günleri ile devam ediyor.
Hüseyin AKKAYA’dan  Şiir Ziyafeti
Hüseyin AKKAYA’dan Şiir Ziyafeti
Sivas Belediyesi tarafından “Bir Demet Şiir III” programı düzenlendi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen şiir programına Vali Âlim Barut, Belediye Başkanı Sami Aydın, kurum müdürleri, Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kangal Derneğinden Dostluk Gecesi
Kangal Derneğinden Dostluk Gecesi
Merkezi Sivas’ta olan Kangal ve Köyleri Yardımlaşma Derneği ilçe merkezinde ‘dostluk ve kardeşlik gecesi’ adı altında bir müzik eğlence programı düzenledi.
Prof. Dr. Hulusi Koçak, yazılarını kitaplaştırdı
Prof. Dr. Hulusi Koçak, yazılarını kitaplaştırdı
Yazılarını yan taraftaki köşeden takip etmiş olduğunuz Prof. Dr. Hulusi Koçak, gazetemizde çıkan köşe yazılarını bir arada toplayarak ‘Türkiye için, Sivas için’ adı altında kitaplaştırdı.
ASİDEF 5. Genel Kurulunu Yaptı
ASİDEF 5. Genel Kurulunu Yaptı
Gazetemizden yazılarını takip ettiğiniz Prof. Hulusi Koçak’ında kurucuları arasında yer alarak bir dönem genel başkanlığını yaptığı Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu’nun (ASİDEF) 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı 18 Ocak.2015 tarihinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Kangal Derneğinden Sİ­FA­HOD Ziyareti
Kangal Derneğinden Sİ­FA­HOD Ziyareti
Si­vas Fa­sıl He­ye­ti Aşık­lar ve Halk Oyun­la­rı Der­ne­ğinin 13. Ku­ru­luş yıl­dö­nü­mün­de iç kısımları baştan aşaı ye­ni­len der­nek­te, her hafta bir sivil toplum kuruluşunu davet ediyor. Aşıklar Derneğinin bu haftaki konuğu Kangal merkez ve çevre köyleri Derneğinin yönetimi oldu.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.

Hz. Muhammed
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları