"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA"

Bu haftadan itibaren ?rda bir köy var uzakta´ başlığı ile ilçemize bağlı köylerimizi daha yakından tanımayı ve tanıtmayı amaçlıyoruz.

 Geniş bir coğrafyaya sahip olan ilçemizde  130´a yakın köy ve mezra bulunuyor. Tarihi ve kültürel yönleriyle önemli zenginliğe sahip olan köylerimizi siz okuyucularımızın gündemine taşımayı arzu ediyoruz.  Yaşanan yoğun göç sebebiyle birçok köyde üç-beş tane aileden başka kimse kalmazken yaz aylarında bir iki haftalığına şenlenen köylerin durumunu daha yakından anlamaya çalışcağız. Bu hafta ilçemizin yakın köylerinden  Karanlık köyünü tanımaya çalışacağız.      
     Köy Muhtarı Bayram Gül´ün anlatımıyla sizleri baş baş başa bırakıyoruz.

KARANLIK KÖYÜ
Köyümüz yaklaşık 200 sene önce SİVAS, MALATYA, ERZİNCAN ve ADIYAMAN ilçelerinden gelen atalarımız bugünkü köyümüze yerleşmişlerdir.

Köyümüze ilk gelinen dönemlerde köyümüzün çevresi karamık meşe ve ardıç ağaçlarının çokluğu nedeniyle köyümüzün adını karanlık olarak koymuşlar.Ancak köyümüzün adı karanlık olsa da insanlarımız aydın çağdaş demokrat insan haklarına saygılı ve ulusal niteliktedir.

KÖYÜMÜZÜN RENKLİ KİŞİLERİ
Bunlar arasında hukukçu eğitimci işletmeci sanayici ve çok sayıda ozanlarımız vardır. Bazılarına örnek köyümüzün kuruluş dönemlerinde yetişen dönemin Nasrettin hocası olarak da anılan fıkraları espiri ve hazır cevaplılığı ile tanınan Pirzade Akkiraz (Pirzo) ve yine yöremizin yetiştirdiği devlet ve siyaset adamı bir dönem bakanlık ve belediye başkanlığı yapan devletin üst düzey bürokratlık görevlerinde bulunan rahmetli Mahmut Özdemir bunlardan biridir.

Köyümüzün coğrafi durumu köyümüz Sivas ilimize 95 km. Kangal ilçesine 5 km. uzaklıkta olup köyün kara ve demiryolu bağlantıları vardır. Ulaşım sorunumuz yoktur. Ayrıca Allahın lutfu tabiat harikası tıbbın ve hekimlerin çaresiz kaldığı dünyada benzeri olmayan sedef cilt ve egzama hastalıklarını tartışmasız tedavi eden kangal balıklı çermik (kaplıca) köyümüze 5 km´dir. Köyümüzün ekonomik durumu köyümüzün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ancak hayvancılığın giderek azalması tarım üretiminin zorlaşması nüfusun hızla artması köyde yaşam koşullarının zorlaşmasına neden olmuşlardır. Bu nedenle köylerden şehirlere yoğun göç başlamıştır. 1980 yıllarında 90 hane olan köyümüz bugün 40 haneye düşmüştür
Köyümüz adına 1997 yılında kurulan derneğimizin merkezi Ankara da olup mülkiyeti derneğimizindir. Derneğin kuruluş tarihinden bugüne kadar başkanlığını garip küçükçınar yapmaktadır. Derneğin kuruluş amaçlarını kısaca belirtecek olursak köyümüz insanlarının acı ve tatlı günlerinde birlikteliği sağlamak tarihimizden gelen gelenek kültürel faaliyetlerimizi devam ettirmek sosyal ve ekonomik konularda toplumumuza destek olmaktır.ayrıca 2018 yılında istanbulda da köy derneğimizi kurduk . istanbuldaki derneğimizin başkanı Bayram ERGÜL Ankarada ki derneğimizin başkanı ise Cafer ÇINAR.

İSMAİL NAR: Eserleri ve derlemeleri TRT´de kayıt altına alınmıştır. Yurtiçi Aşık Veysel Şenlikleri, Hacı Bektaş-ı Veliyi anma Festival ve etkinliklerinde Şiir ve Beste dalında birçok sayıda Birincilik sahibidir. Türk Halk Müziğinin saygıdeğer Otorite sahibi birçok Kurum ve Akademik bazda Söz sahibi olanlar İsmail Nar´ı, Aşık Veysel ekolü Bağlama çalmanın Türkiyedeki en iddiali temsilcisi olarak kabul ederler. 1970´den beri TRT´ye kayıtlı Sanatçılar arasındadır, sayısız Müzik Albüm çalışmaları ve Toplu Eserlerinin yeraldığı Kitabı mevcuttur.
KAMBER NAR (KAMBERİ): Yurtiçi çeşitli Festival ve Etkinliklerde yapılan Şiir ve Beste dalındaki yarışmalarda Birincilik ve Mansiyonlar olmak üzere birçok Ödüle layık görülmüştür. Ankarada faal olarak Halk Ozanları Kültür Derneğinin Başkanlık ve Yönetiminde çeşitli görevler üstlendi ve halen sürdürmektedir. Çok sayıda Kitap ve Albüm Çalışmalarıda mevcuttur.

KAVAL USTASI (VİRTÜÖZ) KUREYŞ YILDIZ: Eserleri ve derlemeleri TRT´de Muzaffer Sarısözen tarafından TRT repertuarına kayıt yapılarak THM`ne kazandırılmıştır. Yetiştirdiği Öğrencileri arasında Adıgüzel Bostancı ve Yusuf Karakuş´u sayabiliriz.

KÖYÜMÜZDE HAYVANCILIK BİTMEK ÜZERE
Eski dönemlerde köyümüzde 50-60 sürü küçük baş hayvanımız varken şimdi ise küçük baş sürümüz kalmamıştır ayrıca büyük baş hayvanlarımda da yarı yarıya bir düşüş var 150-200 hayvandan şu anda 50-60 anca var hayvancılık bitmek üzere ve bu durum çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan köylüyü zor duruma sokmaktadır.
 Gelecek hafta bir başka köyümüzde buluşmak ümidiyle
Kangal Gündem