Normalleşme Kademeli olacak

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas´ta Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede önemli çalışmaların yapıldığını belirterek, ilde taburcu olan sayısının vaka sayısının çok üstünde olduğunu söyledi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, ilde Koronavirüs (Kovid-19) vakaları ve alınan önlemler hakkında ikinci kez basın toplantısı düzenledi. Video Konferans Sistemi (VKS) ile gerçekleşen toplantıda Vali Salih Ayhan, Sivas´ta sektörlere yönelik devam eden ve planlanan yatırımlar ile ilgili de bilgi verdi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını ile ülke olarak top yekûn bir mücadele verildiğini kaydeden Vali Ayhan, "Biliyoruz ki bu mücadeleden devletimizin kararlı adımları ve milletimizin sağduyusu ile zaferle çıkacağız. Bundan hiçbir şüphemiz yok." dedi.

- "4 Temel Husus Çok Önemli"
Ülke olarak salgın ile mücadelede en başından beri şeffaf ve kararlı bir mücadele yürütüldüğünü aktaran Vali Ayhan, "Burada yürütülen mücadele elbette başta sağlık olmak üzere birçok farklı boyutu kapsıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve İçişleri Bakanımızın da devamlı üzerinde durduğu 4 temel hususu vurgulamakta yarar var; kamu düzenin devam ettirilmesi, sağlık sisteminin güçlü tutulması, sosyal izolasyon-sosyal mesafe ile üretim tedarik zinciri. Aldığımız tüm tedbirlerin bu dört temel ilkeye hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında sosyal devlet olmanın gerekliliklerini de sonuna kadar yerine getirmek için büyük gayret içerisindeyiz." diye konuştu.
- "Sivas´ta Normalleşmeyi Kademe Kademe Başlatacağız"
"Şehrimiz pandemi sürecinde; başta Cumhurbaşkanlığımız, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların yayınlamış olduğu talimat ve genelgelerdeki kurallara titizlikle uyduk ve sahada uyguladık. Vatandaşlarımız da bugüne kadar almış olduğumuz bu kurallara ve tedbirlere en üst seviyede riayet ederek bizlere destek oldu. Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımız normalleşme sürecinin kamuoyu ile paylaştı. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı kararlara göre Sivas´ta normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Sınırlandırmaların kademeli şekilde esnetilmesi ile ilgili düzenlemeleri genel olarak mayıs, haziran ve temmuz aylarına yayarak uygulayacağız."

- "Belirli Gün ve Saatlerde Çıkılabilecek"

Alınan kararlar hakkında basın mensuplarına bilgi veren Vali Ayhan, "65 yaş üstü vatandaşlarımıza ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin biri olan pazar günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında 4 saat süreyle dışarı çıkabilecek. Yine 14 yaşına kadar çocuklarımız 13 Mayıs Çarşamba günü 11.00 ile 15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle dışarı çıkabilecekler. 15-20 yaş grubu, 15 Mayıs Cuma günü yine aynı şartlarda ve aynı saatlerde dışarı çıkabilecek." ifadelerini kullandı.
- "Sosyal Mesafe Korunmalı"
Gerekli tedbirlerin almaları şartıyla ilimizdeki; berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmelerin 11 Mayıs´ta faaliyete geçebileceğini söyleyen Vali Ayhan, "Gerekli tedbirleri almaları şartıyla Alışveriş merkezleri 11 Mayıs´tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek. Normalleşme sürecinde sosyal mesafenin korunması da bizim için çok önemli. Evlerinden dışarıya çıkacak olan vatandaşlarımızın üç adım veya iki metreden daha yakın mesafede bulunmamalarını istiyoruz. Bu yönde İl Pandemi ve Hıfzıssıhha Kurullarımızda gerekli tedbirleri aldığımızın ve almaya devam edeceğimizin bilinmesini isterim." diye konuştu.

Hastalığın yayılma riskinin yüksek olduğu yerlerde karantina tedbirini uygulamaya devam edeceklerini belirten Vali Ayhan, bu yönde şu ana kadar 25 yerleşim yerinde karantina tedbiri aldıklarını ve Avşar ile Sarısuvat köyünde karantina sürecinin devam ettiğini söyledi. (Devamı sayfa 2´de))

 - "Vefa İletişim Hatlarımıza Aktarılan Talebin Tümü Yerine Getirildi"

?Sosyal izolasyon anlamında alınan kararlar doğrultusunda devletimizin her zaman vatandaşının yanında olmuştur.´ diyen Vali Ayhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu minvalde Vefa Sosyal Destek Gruplarımız çalışmaya devam etmektedir. Merkez ve 16 İlçemizde devam eden çalışmalarda bin 899 çalışma arkadaşımız görev yapmaktadır. Bunların birçoğu da gönüllü arkadaşlarımız. Bu ekipte kaymakamlarımız, kurum müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, polisimiz, bekçimiz, zabıtamız, müftülerimiz, imamlarımız, genç Kızılay ekipleri ile diğer STK çalışanlarımız, PTT görevlilerimiz daha birçok kamu görevlilerimiz yer almaktadır. Bu süreçte, Vefa İletişim Hatlarımıza aktarılan 52 bin 686 talebin tümü yerine getirildi."

- "21 Bin 938 Yardım Paketi İhtiyaç Sahibi Vatandaşlarımıza Ulaştırıldı"
İhtiyacı olan vatandaşlara yönelik hijyen ve gıda paketi dağıtımının tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen Vali Ayhan, "Şuana kadar 13 bin 250 gıda, 8 bin 688 hijyen olmak üzere toplam 21 bin 938 yardım paketini ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırmış bulunuyoruz. Bugüne kadar Valiliğimizce vatandaşlarımıza ve kurumlarımıza, 623 bin 512 adet maske dağıtımı gerçekleşmiştir. 06.05.2020 itibariyle Sivas´ta eczaneler üzerinden vatandaşlara dağıtılan maske sayısı 725 bindir. İlimizde maske anlamında herhangi bir sıkıntımız olmadı. Evde maaş ödemlerine devam etmekteyiz. 15 bin 709 vatandaşımızın hanelerinde ödemeleri gerçekleştik." diye konuştu.

Vali Ayhan, KYK Yurtlarında Almanya´dan 230, Avusturya´dan 337 ve Hindistan´dan 69 olmak üzere toplam 639 vatandaşın karantinada misafir edildiğini söyledi.

- "Şehir Giriş ve Çıkışlarında Çok Sıkı Tedbirleri Hayata Geçirdik"
Vatandaşların sağlığı, güveni ve ekonomisi için piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerini aralıksız sürdürdüklerini belirten Vali Ayhan, "Bu anlamda kesinlikle taviz vermiyoruz. Pazar yerleri, marketler ve toplu taşıma araçları gibi halkımızın toplu olarak bulunduğu mekânlarda maske takılmasının zorunlu hâle gelmesiyle bu yöndeki denetim ve izlemelerimizi belediyemiz ile koordineli bir şekilde yürütüyoruz. Özellikle pazar yerlerinde tahtalar arasındaki ayrılıklar, giriş-çıkışlar, maske ve eldiven kullanımı ve pazarda kalış süresi gibi hususları hassasiyetle ele alıyoruz. Bu süreçte şehir giriş ve çıkışlarında çok sıkı tedbirleri hayata geçirdik. Emniyet ve Jandarma güçlerimiz tarafından şu ana kadar şehir giriş kontrol noktalarında 99 bin 701 araç kontrol edilmiş olup 196 bin 440 vatandaşımız bilgilendirilmiştir." şeklinde konuştu.

- "Taburcu Olan Sayımız Vaka Sayımızın Çok Üstünde"
Sağlık alanında hastanelerde teşhis ve tedavi konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ifadede eden Vali Ayhan, "Şu ana kadar hem sağlık hizmetleri hem gıda ve temizlik malzemeleri tedariki hem de kamu güvenliği bakımından hamdolsun kayda değer bir meseleyle karşılaşmadık. Taburcu olan sayımız vaka sayımızın çok üstünde. İlimizde geçen hafta 3 gün üst üste vaka görülmemiştir. Tedbirlerimizi alıyoruz, kontrollerimizi yapıyoruz. Vatandaşlarımızda devletimizin aldığı kararlara hassasiyetle uysunlar. Ellerini sık sık su ve sabunla yıkasınlar, sosyal mesafeyi korusunlar, evde kalsınlar. Birlik ve dayanışma içerisinde devlet millet el ele verip bu süreci birlikte aşacağız. Bizim vakalarımızın yüzde 80´i vadi bölgesi ve onların yayılımıydı. 8 gündür Sivas il merkezinde vakamız yok. Pazartesi günü Akıncılar´da vaka gerçekleşti. Akıncılar´da çıktıktan sonra da bugüne kadar vakamız yoktur. Karantina uygulamasını dikkatli yaptıktan sonra yapılan filyasyon çalışmalarında Sivas başarılı oldu. 8 gündür Sivas il merkezinde vaka olmaması olağanüstü bir şans yani sağlıkçılarımızın da büyük başarısıdır. Şuanda iki köyümüz var karantinada, inşallah bunlarda yakında kaldırılacak. Karantina uygulanan yerleşim yerimiz kalmayacak." dedi.

- "Tarımı Çok Önemsiyoruz"
Tarımsal üretimi çok önemsediklerini söyleyen Vali Ayhan, "Ülke olarak bizi bu süreçte güçlü kılan en önemli unsurların başında tarımsal üretimimiz geliyor. Şu anda kritik öneme sahip tarımsal sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik çalışmalara devam ediyoruz. Bununla ilgili mevsimlik tarım işçileri ile ilgili alınan tedbirlerin yanı sıra İl Özel İdaremiz ve DAP aracılığı ile tarımsal üretimin desteklenmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması kapsamında 2.7 Milyon TL bütçe ile 50 ton yonca, 100 ton Korunga, 3000 Paket Silajlık Mısırın dağıtımlarını gerçekleştirdik. Bu yönde çalışmalarımızı devam ettireceğiz." dedi.

- "Daha Yeşil Bir Türkiye, Daha Yaşanabilir Bir Sivas"

Ağaçlandırma çalışmaları hakkında da bilgi veren Vali Ayhan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ilgili bakanlıklarımızın himayelerinde bizler; ?Daha yeşil bir Türkiye, daha yaşanabilir bir Sivas? hedefiyle yola çıktık. Bu kapsamda yapılan çalışmalarla ülkemizin orman varlığı artarken ilimizin de ağaçlandırmada örnek bir il olmasını sağladık. 20 Ekim 2020´de saat 10.20´de Sivas Orman Müdürlüğü koordinasyonunda ilimizde birçok noktada tam 648 bin fidanın toprakla buluşmasını sağlıyoruz. Gelin 20 Ekim 2020´de siz de heyecanımıza ortak olarak ?Sivas´a Nefes? seferberliğimize katılarak, gelecek nesillerimize nefes olalım." ifadelerini kullandı.

- "Eğitimde Önemli Çalışmalar Yaptık"

Vali Ayhan, Okulların kapanması ile Milli Eğitim Bakanlığının devreye soktuğu Uzaktan Eğitim Çalışmalarının yanı sıra öğrencilerin evde kaldıkları zamanı verimli kullanmalarına yönelik birçok çalışma yürüttüklerini belirterek, "Öğretmenlerimiz sınavlara hazırlık noktasında Köprü Sistemimizi uzaktan deneme sınavı yapar bir hale getirdik. Bunun yanında Uzaktan Rehberlik Sistemimizi oldukça etkin kullanıyoruz. Evde Kitapla Kal Çalışmamız ile Vefa Destek Ekibimizde görev alan öğretmenlerimizle öğrencilerimizin evlerine kitapları ulaştırmaya başladık. Şuana kadar bununla ilgili 30 bin başvuru aldık ve dağıttık. Özellikle Meslek Liselerimiz ve BİLSEM, bu süreçte çok önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Şuana kadar 15 bin siperlik üretildi. Günlük 60 bin cerrahi maske üretimimiz devam etmektedir. Ülkemizin istiklali ve istikbali için bugüne kadar nice zorlukların üstesinden milletimizle birlikte geldik, Allah´ın yardımıyla bu sıkıntılı günleri de el ele vererek birlikte aşacağız. Bu zorlu süreçte başta kadirşinas Sivas halkı olmak üzere, kurumlarımızın her çalışanına, devletine olan güveniyle sergilediği birlik, beraberlik, dayanışma için teşekkür ediyorum." dedi.

Vali Ayhan, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

- "Gökpınar Gölü Sivas´ın İncisi"
Gürün Gökpınar gölünün Sivas´ın incisi olduğunu kaydeden Vali Ayhan, "Görüntü ve çevresiyle mükemmel bir yerimiz. Yapacağımız çalışmalar gölle ilgili değil, alt tarafla. Alt tarafta bulunan suyu daha doğal hale getirerek bir çalışma yapacağız. Gölün 50 metre aşağısında proje gerçekleştireceğiz. Yürüyüş yolları, bungalov evler yapılacak ve oto parkı genişlettik. Daha nitelikli bir kullanım sağlamaya çalıştık. Gökpınar Gölü´nün dokusunu muhafaza edeceğiz. Rengine, şekline, şemailine zarar vermeyeceğiz. Güzel bir proje yapacağız." dedi.

- "Hızlı Trende Hiçbir Gevşeme Olmadan Yoğun Bir Çalışma Devam Ediyor"
Yüksek Hızlı Tren çalışmalarıyla ilgili yürütülen faaliyetler hakkında da bilgi veren Vali Ayhan, "Kış şartlarının zor geçmesi ve Kovid-19 salgını çalışmaları ister istemez etkiledi. Hiçbir gevşeme olmadan yoğun bir çalışma devam ediyor. Bu senenin içinde hızlı tren seferlerinin başlayacağına inanıyorum. Artık tünelin ucu göründü." diye konuştu. (Dilek Tekin)