Millet Tek Yürek

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü  ülke geneinde olduğu gibi il ve ilçemizde de çeşitli etkinlikle kutlandı.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak İlçe Kaymakamı  Erinç Demir, Belediye Başkan Vekili Alparslan Selvi ve ilçe protokolü  şehit mezarlarını ziyaret etti. Mezarlık ziyareti sonrası İlçemiz Bektaş Köyündeki 15 Temmuz Şehidi Hasan Yılmaz'ın ailesini ziyaret eden kaymakam Demir ve beraberindeki heyet devlet olarak her zaman ailemizin yanında olduğunu belirterek bir süre sohbet etti. 
    İlçe meydanında 15 Temmuz sergisi açıldı
    Saat 18:00 de İlçe meydanında açılan 15 Temmuz sergisini gezen Kaymakam Demir ve beraberindeki heyet daha sonra 20:30 'da ilçe meydanındaki 15 Temmuz programına katıldı. İlçe meydanındaki anma programı Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. İstiklal marşının ardından Belediye Başkan Vekili Alparslan Selvi ve Kaymakam  Erinç Demir birer konuşma yaptılar. 
    Yapılan konuşmalarda milli birlik ve beraberliğe vurgu yapılarak özetle  şu ifadelere yer verildi: "15 Temmuz milletimizin tıpkı Çanakkale'de, Kut'ul Amare'de, Dumlupınar'da hainlere karşı bir oluşunun destanıdır. 15 Temmuz,  milletimiz tıpkı Malazgirt'te, 1299 Söğüt'te, 1453 İstanbul'un fethinde olduğu gibi, Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırışının destanıdır" Kaymakam Demir’in konuşmasının sonunda şair  Nurullah Genç'in 
“Tasalanma yiğidim zaman bizden yanadır
Külümüzden yükselen duman bizden yanadır
Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır
Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.”
dizelerine yer vermesi büyük alkış aldı.
    Protokol konuşmaları sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü münasebetiyle yaptığı ulusa sesleniş konuşması canlı olarak yayınlandı. Konuşma sonrası ilçe Müftülüğü tarafından hazırlanan  Kur’anı Kerim tilaveti, mevlidi şerif ve ilahiler okunmasıyla sona erdi. 
Milli Birlik Günü’nde Sivas Tek Yürek 
    15 Temmuz 2016 tarihinde devletin içerisine yuvalanmış hainlerce kalkışılan darbe girişiminde milli bir duruş sergileyen ve tek yürek olan Sivas, dört yıl sonra da aynı cesaret, coşku ve inancı sergiledi.
    15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle ilimizde bir dizi program düzenlendi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü organizesinde Millet Bahçesindeki ilk programda Sivas Valisi Salih Ayhan ve il protokolü, 1000 m atletizm koşusunun startını verip, dereceye girenleri ödüllendirdi.
    Daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde Sivas Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü arşivinden fotoğrafların yer aldığı 'O Gün' isimli ve 15 Temmuz konulu fotoğraf sergisine geçildi. Buruciye Medresesi önündeki serginin açılışını Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve il protokolü birlikte gerçekleştirerek sergiyi gezdiler. Her fotoğrafta 'O Gün'ü yaşayan katılımcılar, serginin 15 Temmuz Ruhu'nu tazelediğini vurgulayarak duygu dolu anlar yaşadılar. 

Tüm Şehitlerimize Mevlit-i Şerif Okundu
15 Temmuz şanlı direnişinin kahramanı olan gazilerimiz de ziyaret edildi. Polis Memuru Yakup Sevinç ile Ömer Taş'ı hanelerinde ziyaret eden Vali Salih Ayhan ile il protokolü, 'O Günü'nü gazilerimizden dinleyerek vatan-millet aşkıyla gösterdikleri cesaretten dolayı güvenlik güçlerimize teşekkür ettiler. 

Milletimizin şanlı direnişi sırasında şehit olan güvenlik güçlerimiz ve vatandaşlarımız için de Sivas Ulu Cami'sinde Mevlit-i Şerif okundu. Vali Ayhan ve beraberindekiler, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, Çanakkale Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda, terörle mücadelede, 15 Temmuz hain kalkışma planında ve sınır ötesi operasyonlarda şehit düşen kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd edip, dua okudular.
Yukarı Tekke'de Şehitlik ziyareti de yapan Vali Salih Ayhan ve il protokolü, vatan savunmasında göğsünü siper eden, istiklal ve istikbal uğruna şehit düşen kahramanlarımızın kabrini ziyaret ederek, dualarla şehitlerimizi andılar.
 
15 Temmuz Konulu Konferans Düzenledi
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programları Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Dr. İsrafil Kışla ile Gazeteci-Yazar Yasemin Asan, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde 15 Temmuz konulu konferansları ile devam etti. Dinleyicilere, 'O Gece' ye ait bilinmeyen hikâyeler paylaşan konuşmacılara Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, günün anlam ve önemine binaen Sivas Valiliği yayınları ile Sivas’a özgü eserler takdim etti.