Mesleki Eğitimde Önemli Adım

Sivas Mesleki Eğitim Zirvesi’nin ilk adımı atıldı. Sivas'ta yerel bazlı mesleki eğitim vizyonu oluşturmak için çalışma başlatıldı

Sivas'ta yerel bazlı mesleki eğitim vizyonu oluşturmak için çalışma başlatıldı. Mesleki eğitim alanında yeni fikirler ortaya koymak, yerel alandaki sektörlerin ihtiyacına yönelik alan veya dal planlamaları oluşturmak, yeni çıraklık sistemi, istihdam ve kalkınma için İl Milli Eğitim Müdürlüğünce gerçekleştirilmesi planlanan ‘Sivas Mesleki Eğitim Zirvesi’nin ilk adımı atıldı. Eğitim temelli kalkınma modelini ortaya koyacak ve ‘Sivas Mesleki Eğitim Zirvesi’ ile taçlanacak çalışma programı için tüm paydaşlar aynı masanın etrafında toplandı.  Sivas Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirilen ilk toplantıya Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, İŞGEM Müdürü Cem Salihoğlu, 1. OSB Müdürü Emre Torun, Şube Müdürümüz Fatih Aydın, oda başkanları, STK ve sektör temsilcileri ile okul müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fatih Aydın, toplantıda; mesleki eğitim zirvesine hazırlık süreci, tüm paydaşların katılımı ile gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar, oluşturulacak çalışma grupları, zirvenin kapsam ve hedefi konusunda kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumun ardından konuşan Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan düzenlemeler ile yeni başlatılan program ve faaliyetlere değinerek, “Bu çalışma ile işveren tarafı ile eğitim tarafını örtüştürmeye çalışıyoruz. Bu çalışma ile birlikte bir Sivas zirvesi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Biz diyoruz ki Sivas'ta hangi iş kolları var, hangi fabrikalar, hangi sanayi var, bu alanlarda öğrencilerimizin aranan eleman olduğu bir anlayışı geliştirelim. Sivas özelinde bir çalışma yaparak ilin MR'ını çekelim. Bu zirveye tüm paydaşların katılmasını istiyoruz. Okullar alanında çalışıyoruz. Yeni kurulan OSB'mizde oluşacak iş kolları, sektörler ne ise onlara göre okullarımızda alan/dallar açabilmek veya onlarla iş birliği yaparak öğrencilerimizin bu alanlarla entegrasyonunu sağlamak istiyoruz" dedi.
2 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
Demirağ OSB’ye değinen STSO Başkanı Mustafa Eken ise; "Demirağ OSB'mizin 6. Bölge Cazibe Merkezi kapsamına alınması ile birlikte Sivas'ta bin -2 bin kişi istihdam edecek yatırımları yapacak firmalarla görüşme yaptığımız bir dönemde bu toplantıyı düzenlememizin amacı ileriye dönük bir zirve, çalıştay yapmak. Buradaki değerli heyetle bir araya gelip fikir jimnastiği yapacağız. Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve Millî Eğitim Müdürümüz ile birlikte başından beri bu konuyu çok destekliyoruz. İş dünyası olarak sanayicilerimiz staj imkânı ve istihdamla, mezun olanlara da iş garantisi vererek ipin ucundan tutmaya başladılar. Ben sanayicilerimize de teşekkür ediyorum. Oda başkanlarımız buradalar. İnşallah hep birlikte bu konu üzerinde çalışarak Türkiye'ye güzel bir örnek çıkaracağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.