MEHMET AKİF RAHMET VE MİNNETLE ANILDI
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Programı ile günün anlam ve önemini anlatan resim sergisi Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Tarih: 16.3.2020 20:02:16/ 586okunma / 0yorum

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde; Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi tarafından düzenlenen programda ilk olarak milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy´un fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Serginin gezilmesinin ardından anma programına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra bir konuşma yapan Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Bilal Tan, “Milli şairimizi tanımlarken kullanacağımız her bir cümle bizim şuurumuzun hudutlarını zorlayan bir iradenin ifadesi olacaktır. Biz bu topraklarda ezan ve Kur´an seslerini idrak etmiş, duygu toplamış, aşk ve irade ateşi almış bir milletin ferdiyiz. Kim ne derse desin, hangi rüzgâr hangi cihetten eserse essin, isterse bütün hainler birleşsin vatan, millet ve Allah yolundan dönmeyeceğiz.” dedi.

Mehmet Akif Ersoy´un hayatından kesitler sunan Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mehtap Karahan ise, “İstiklal Marşımız, aziz milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur. Değerlerimiz, medeniyet birikimimiz, inancımız, milletimizin tarihteki yürüyüşü İstiklal Marşımızın mısralarında vücut bulmuştur. İstiklal Marşı şiir kalitesi ve söyleyiş güzelliği bakımından yeryüzündeki milli marşların hiç biriyle ölçülemeyecek kadar üstün ve derin manalı bir şiirdir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından milli şairimizin eserleri öğrenciler tarafından okundu. Etkinlikte, ünlü şairin vefatından bir süre önce, 1 Temmuz 1936 yılında hasta yatağında iken Gazeteci Feridun Kandemir ile yaptığı son röportajda öğrenciler tarafından canlandırıldı.

Program, öğrencilerin il protokolü ile birlikte seslendirdiği "Bil Oğlum" adlı kahramanlık türküsünün okunması ile son buldu.

Programa Vali Salih Ayhan, Tugay Komutanı Albay Hakan Tutucu, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Vali Yardımcıları Mehmet Nebi Kaya, Mustafa Karadağ, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı J. Albay İdris Tataroğlu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Dursun Yıldırım, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
***
MİLLİ ŞAİRİMİZ
KANGAL´DA DA ANILDI
MEHMET AKİF ERSOYU ANMA PROGRAMI İLÇEMİZ AŞIK RUHSATİ KÜLTÜR MERKEZİNDE KUTLANDI

Proğrama Kangal Kaymakamı Erinç Demir, Belediye başkanı Kürşat Apaydın, Cumhuriyet Savcısı Furkan Hekimoğlu, ilçe jandarma komutanı Oğuz Selim Yorgun, Emniyet müdürü Yücel Yılmaz, hastane başhekimi Emir Gökalp, CHP ilçe başkanı Efkan Erdoğan ve kurum amirleri katıldı.

Programın sunuculuğunu Koç Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Metecan GÜRBULAK ve Koç Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Feyza ALTUN yaptı

12 Mart İstiklal Marşının kabulünün 99. Yılı anısına düzenlenen resim, ortaokul ve liseler arası kompozisyon şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

İstiklal marşını güzel okuma yarışmasında birinci olan 75. Yıl ilkokulu 2-B öğrencisi Ecem Berra AYKANAT ‘a ödülünü Kaymakam Erinç Demir , ortaokullar resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Belediye Başkanı Ahmet Kürşad Apaydın, kompozisyon ve şiir dalında deeeceye giren öğrencilerin ödüllerini ise cumhuriyet savcısı Furkan Hekimoğlu verdi.

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MEHMET AKİF RAHMET MİNNETLE ANILDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Geri dönüşüm konusu işlendi
Geri dönüşüm konusu işlendi
Anka çocuk tiyatrosu tarafından yapılan gösteride geri dönüşüm konusu işlendi.
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA"
"ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA"
Bu haftadan itibaren ‘rda bir köy var uzakta´ başlığı ile ilçemize bağlı köylerimizi daha yakından tanımayı ve tanıtmayı amaçlıyoruz.
Ahilik Haftası başlıyor
Ahilik Haftası başlıyor
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, 32. Ahilik Kültürü Haftasının 17-18 Eylül tarihleri arasında kutlanacağını söyledi.
"MEMLEKETİMDEKİ FUARA KATILAMADIM"
"MEMLEKETİMDEKİ FUARA KATILAMADIM"
Ömrü kitap yazmak ve fuarlara katılmakla geçen yazar İsmail Mutlu, yılardır ülke genelinde açılan tüm kitap fuarlarına davet edilirken kendi memlektinde yapılan kitap fuarına alınmayışına bir anlam veremediğini ifade etti.
Kangallı Aşık Derdimend´in Şiirleri Kitaplaştırıldı
Kangallı Aşık Derdimend´in Şiirleri Kitaplaştırıldı
Asıl adı Fatma Oflaz olan ve şiirlerini ‘Derdimend´ mahlasıyla yazan ülkemizin önemli halk şairlerinden Aşık Derdimend´in hayatı ve şiirleri nihayet kitaplaştırıldı. Kangal Belediyesi kültür yayınları olarak Doğan Kaya / Serhat Sabri Yılmaz imzasıyla çıkartılan kitabın ismi “Âşık Derdimend Ana” olarak belirlendi.
Aşık Ruhsati festivalinin 14.´sü yapıldı
Aşık Ruhsati festivalinin 14.´sü yapıldı
Geleneksel Aşık Ruhsati Festivalinin 14.´sü önceki yıllarda olduğu gibi Ruhsati Babanın doğmuş olduğu Deliktaş köyünde gerçekleştirildi.
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
“Şairlerimiz Sivas´a Ayrı Bir Değer Katıyor”
Tarih ve kültür şehri ilimiz farklı ülkelerden gelen şairleri ağırlayacak.
GÖNÜLLERE DOKUNACAK
GÖNÜLLERE DOKUNACAK
Somuncu Baba Aşkın Sırrı
Sivas´da Kangal havası esti
Sivas´da Kangal havası esti
Sivas Belediyesi, Kangal Kaymakamlığı ve Kangal Belediyesince "Kangal Yöresi Türküleri ve Aşık Ruhsati Gecesi" programı düzenlendi.
Dil Kaleme Küsmeden
Dil Kaleme Küsmeden
Her hafta Cumartesi günleri SRT´de yayınlanan ‘Dil kaleme Küsmeden´ adlı programın geçen haftaki konuğu Nadir Nazik oldu.
Gurup Diyardan Ruhsati´ye vefa
Gurup Diyardan Ruhsati´ye vefa
Her hafta cuma günü akşamı Sivas´ın ilk yerel televizyonu olan SRT´de yayınlanan ve ilçemiz özel idare müdürü Ahmet Eyce´nin bir birinden güzel ezgi ve ilahileriyle renk kattığı ‘Grup Diyarla hoş sada´ adlı programda bu hafta Aşık ruhsati anlatıldı.
Örencikliler kahvaltıda buluştu
Örencikliler kahvaltıda buluştu
İlçemizin gayretli sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Örencik Köyü yardımlaşma ve dayanışma Derneğinin yönetimi, düzenlemiş olduğu kahvaltı programı ile üyelerini bir araya getirdi.
Medeniyetlerin Şehri; Sivas
Medeniyetlerin Şehri; Sivas
“Şu Toprağa Sevgiden Başka Tohum Ekmeyelim”
Ufka Yolculuk devam ediyor
Ufka Yolculuk devam ediyor
Ahlak Kültür ve Çevre Derneği (AKÇED) düzenlediği hadis yarışması ile önemli çalışmalara imza atmaya devam ediyor.
Köksal ve Bozkurt, Naht Sergisi Açtı
Köksal ve Bozkurt, Naht Sergisi Açtı
Uzun yıllar Kangal Termik Santralinde çalışan Halit Köksal ve Osman Bozkurt´un açmış olduğu Naht Sanatı sergisi büyük ilgi gördü.
Kangallı Yazar İsmail Mutlu´da Fuarda
Kangallı Yazar İsmail Mutlu´da Fuarda
Bu yıl 4. sü düzenlenen Sivas Kitap Günleri bir birinden güzel söyleşiler ve imza günleri ile devam ediyor.
Hüseyin AKKAYA’dan  Şiir Ziyafeti
Hüseyin AKKAYA’dan Şiir Ziyafeti
Sivas Belediyesi tarafından “Bir Demet Şiir III” programı düzenlendi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen şiir programına Vali Âlim Barut, Belediye Başkanı Sami Aydın, kurum müdürleri, Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kangal Derneğinden Dostluk Gecesi
Kangal Derneğinden Dostluk Gecesi
Merkezi Sivas’ta olan Kangal ve Köyleri Yardımlaşma Derneği ilçe merkezinde ‘dostluk ve kardeşlik gecesi’ adı altında bir müzik eğlence programı düzenledi.
Prof. Dr. Hulusi Koçak, yazılarını kitaplaştırdı
Prof. Dr. Hulusi Koçak, yazılarını kitaplaştırdı
Yazılarını yan taraftaki köşeden takip etmiş olduğunuz Prof. Dr. Hulusi Koçak, gazetemizde çıkan köşe yazılarını bir arada toplayarak ‘Türkiye için, Sivas için’ adı altında kitaplaştırdı.
ASİDEF 5. Genel Kurulunu Yaptı
ASİDEF 5. Genel Kurulunu Yaptı
Gazetemizden yazılarını takip ettiğiniz Prof. Hulusi Koçak’ında kurucuları arasında yer alarak bir dönem genel başkanlığını yaptığı Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu’nun (ASİDEF) 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı 18 Ocak.2015 tarihinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Kangal Derneğinden Sİ­FA­HOD Ziyareti
Kangal Derneğinden Sİ­FA­HOD Ziyareti
Si­vas Fa­sıl He­ye­ti Aşık­lar ve Halk Oyun­la­rı Der­ne­ğinin 13. Ku­ru­luş yıl­dö­nü­mün­de iç kısımları baştan aşaı ye­ni­len der­nek­te, her hafta bir sivil toplum kuruluşunu davet ediyor. Aşıklar Derneğinin bu haftaki konuğu Kangal merkez ve çevre köyleri Derneğinin yönetimi oldu.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ?yapmam? dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
deneme deneme

deneme 4