MEHMET AKİF RAHMET VE MİNNETLE ANILDI

12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Programı ile günün anlam ve önemini anlatan resim sergisi Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde; Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi tarafından düzenlenen programda ilk olarak milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy´un fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Serginin gezilmesinin ardından anma programına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunduktan sonra bir konuşma yapan Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Bilal Tan, ?Milli şairimizi tanımlarken kullanacağımız her bir cümle bizim şuurumuzun hudutlarını zorlayan bir iradenin ifadesi olacaktır. Biz bu topraklarda ezan ve Kur´an seslerini idrak etmiş, duygu toplamış, aşk ve irade ateşi almış bir milletin ferdiyiz. Kim ne derse desin, hangi rüzgâr hangi cihetten eserse essin, isterse bütün hainler birleşsin vatan, millet ve Allah yolundan dönmeyeceğiz.? dedi.

Mehmet Akif Ersoy´un hayatından kesitler sunan Prof. Dr. Necati Erşen Sosyal Bilimler Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mehtap Karahan ise, ?İstiklal Marşımız, aziz milletimizin hissiyatına tercüman olmuştur. Değerlerimiz, medeniyet birikimimiz, inancımız, milletimizin tarihteki yürüyüşü İstiklal Marşımızın mısralarında vücut bulmuştur. İstiklal Marşı şiir kalitesi ve söyleyiş güzelliği bakımından yeryüzündeki milli marşların hiç biriyle ölçülemeyecek kadar üstün ve derin manalı bir şiirdir.? diye konuştu.

Konuşmaların ardından milli şairimizin eserleri öğrenciler tarafından okundu. Etkinlikte, ünlü şairin vefatından bir süre önce, 1 Temmuz 1936 yılında hasta yatağında iken Gazeteci Feridun Kandemir ile yaptığı son röportajda öğrenciler tarafından canlandırıldı.

Program, öğrencilerin il protokolü ile birlikte seslendirdiği "Bil Oğlum" adlı kahramanlık türküsünün okunması ile son buldu.

Programa Vali Salih Ayhan, Tugay Komutanı Albay Hakan Tutucu, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Vali Yardımcıları Mehmet Nebi Kaya, Mustafa Karadağ, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı J. Albay İdris Tataroğlu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Dursun Yıldırım, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
***
MİLLİ ŞAİRİMİZ
KANGAL´DA DA ANILDI
MEHMET AKİF ERSOYU ANMA PROGRAMI İLÇEMİZ AŞIK RUHSATİ KÜLTÜR MERKEZİNDE KUTLANDI

Proğrama Kangal Kaymakamı Erinç Demir, Belediye başkanı Kürşat Apaydın, Cumhuriyet Savcısı Furkan Hekimoğlu, ilçe jandarma komutanı Oğuz Selim Yorgun, Emniyet müdürü Yücel Yılmaz, hastane başhekimi Emir Gökalp, CHP ilçe başkanı Efkan Erdoğan ve kurum amirleri katıldı.

Programın sunuculuğunu Koç Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Metecan GÜRBULAK ve Koç Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Feyza ALTUN yaptı

12 Mart İstiklal Marşının kabulünün 99. Yılı anısına düzenlenen resim, ortaokul ve liseler arası kompozisyon şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

İstiklal marşını güzel okuma yarışmasında birinci olan 75. Yıl ilkokulu 2-B öğrencisi Ecem Berra AYKANAT ?a ödülünü Kaymakam Erinç Demir , ortaokullar resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Belediye Başkanı Ahmet Kürşad Apaydın, kompozisyon ve şiir dalında deeeceye giren öğrencilerin ödüllerini ise cumhuriyet savcısı Furkan Hekimoğlu verdi.