MARKA İLÇE KANGAL!
Esnaf köşesinin bu haftaki konuğu ilçemizde yıllardır küçük ev aletleri alanında hizmet veren Murat Durmaz oldu. Başta siyasiler olmak üzere STK temsilcilerine yönelik eleştiri ve sitemlerini dile getiren Durmaz, ilçenin sahipsiz olduğunu belirterek şunları söyledi.
Tarih: 12.11.2019 08:06:00/ 1120okunma / 0yorum

Değerli arkadaşlar kıymetli dostlar; Kangal´da yaşayan bir birey olarak, bir esnaf olarak daha önemlisi bir Kangallı olarak fikir ve düşüncelerimi yazmak istedim. Öncelikle bana bu fırsatı tanıyan Kangal Gündem gazetesine teşekkür ediyorum.

“GİDİŞAT İÇLER ACISI”    
Adı her yerde geçtiğinde dillerden düşmeyen ve sahip olduğu zengin kaynaklarla gelişme potansiyeli çok yüksek olan güzel ilçemiz maalesef  son yıllarda hızla göç vermeye devam ediyor. Öyleki neredeyse hemen her gün bir arkadaşımız şu veya bu sebeple göçünü yükleyip ilçemizden ayrılıyor. Her bakımdan geriye giden ilçemiz ne yazık ki içler acısı bir noktaya vardı. İlçe olarak ne durumda olduğumuz ve nasıl yaşadığımıza dair sağlıklı cevaplar veremiyoruz.

“SORMAK İSTERİZ”
Şimdi çok değerli büyüklerimiz ve  yetkili kişilerimize sormak isteriz; Size görev veren, sizi bulunduğunuz mevkilere makamlara getiren bu insanlar bu kişiler için neden bir çaba ve çalışma içerisine girmiyorsunuz?.. Doğrusu anlamakta güçlük çekiyoruz bu görevlere talip olurken sadece büyük şehirlerdeki  Kangal  derneklerinin toplantılarına yada Sivas günlerine katılarak boy göstertmekten başka bir icraat göremiyoruz. Oralarda bizim bilmediğimiz yada göremediğimiz faaliyetleri yada yatırmaları mı konuşuyorsunuz;  yoksa sadece kendi aralarında yemekli bir sohbet olarak mı kalıyor? Keşke şurada burada yapılan toplantılardan alınan kararları halkımızla vatandaşlarımızla paylaşılsa  bizlerde biraz aydınlansak olmaz mı?

“SİVİL TOPLUM DİYE BİR ŞEY YOK”
Şuda ayrı bir konu ilçemizde zaten STK diye bir şey yok. Olanlarda maalesef ilçemizin, ilimizin dışında sadece kendi aralarında Kangalın adını kullanarak evcilik oynar gibi dernekcilik yaparak günlerini geçirip oyalanan başkanlarımız ve yetkili(!) ağabeylerimiz var. Ha birde Kangal büyükleri diye bilinenler var ki her gün ilçe halkının bedduasını alarak yaşıyorlar.

“HAZİN BİR TABLO”
Son yıllarda ne yazık ki başta iktidar partisi olmak üzere ilçemizde görev yapan siyasi partilerimizden hiçbir gayret çaba ve çalışma göremiyoruz. Esnaflımıza, gençlerimize ve öğrencilerimize yönelik hiçbir çalışma hiçbir program yapılmamıştır. Ama bakıyorsunuz ‘körler sağırlar birbirini ağırlar´ misali hala bir birbirilerini alkışlıyorlar ve böylelikle görev yaptıklarını sanıyorlar, İlçemiz adına gerçekten ortada üzüntü verici hazin bir tablo var. Yazık, gerçekten çok yazık.

NE GARİP BİR MEMLEKET”
İlçemizde çalışan görev yapan yetkili kurum amirleri başta olmak üzere eğitimci memurlar ve işçiler ne yazık ki bir çoğu ilçemizde ikamet etmemektedirler.
Hiç bir değerimizi koruyamadığımız gibi her bir tarafı maden olan maden ocaklarımızda çalışan kişilerin de bir çoğu dışarıdan getirilmekte… Orada çalışan kişilerin bir çoğu işyerindeki konteynerlerde kalmakta,  kalmayanlarda işyerinin sağlamış olduğu servis imkanıyla ilçe dışına günlük gidiş dönüş yapıyorlar. Parayı buradan kazan başka yerde harca... Ne garip bir memleket değil mi.

“TIRNAĞIN VARSA BAŞINI KAŞI”
Şurada 20 yıldır esnaflık yapıyor ve kendi çapımda ilçeme katma değer oluşturmaya çalışan biriyim. İşlerimiz zayıflayıp borçlar artınca başka yere göçmek yerine kapımızın önünde bulunan onlarca maden şirketinden birisine girelim hiç olmazsa yaza kadar çalışalım dedik ama keşke demez olaydık... Bu yaştan sonra yüzümüzü eğip kamyon şoförü olarak girdiğimiz şirkette bizi ancak 20 gün barındırdılar ve hiçbir gerekçe göstermeden de çıkardılar. Verilen işi yapamadın yada kamyonu kullanamadın vs. deseler gam yemeyeceğim. Test ederek sınayarak aldıkları işten 20 gün sonra çıkardılar. Zoruma gittiği için ilçe başkanları, il genel meclisi üyeleri, belediye başkanı, esnaf odası vs kim varsa durumu hepsine ilettim ancak hiç birinden çıt çıkmadı. Yani ‘tırnağın varsa başını kaşı´ durumuyla karşı karşıya kaldım.

KESEDEN-KÖSEDEN ÜÇ-BEŞ KONTENJANLA İŞ TAMAM!
Daha sonra biraz araştırdım ki keseden köseden iş yapmayı seven bu uyanık şirketlerimiz bizim feryadımıza kulak tıkayan bu pek sayın başkanlarımıza üçer kişilik kontenjan tanıyarak kese yoldan hepsini sus pus etmeyi başarmışlar. Şimdi bu başkanlarımıza sormak isterim; Gönderdiğiniz üç-beş kişinin önceliğini sorgulamadan oraları ziyaret ederek konteynerlerde kalan işçi sayısı ile Kangal´dan giden işçilerin sayısını hiç mukayese ettinizmi?.. Bu iş o kadar basitmi bu maden ocaklarının ve termik santralinin kirini pasını bu toprakların çocukları çekecek imkanlarından başkaları yararlanacak. Bu ilçeyi birazcık düşünüyorsanız 3-5 kişilik kontenjanlara tav olacağınıza bu şirketlere ufak bir tavsiyede bulunun da o konteynerlerde bulunan yüzlerce işçinin ilçe merkezinde ikamet etmelerini sağlayın. Sağlayın ki  Kangal´ın yerlileri şu veya bu sebeple bir bir göçmek zorunda kalırken bari mevcut nüfus potansiyeli korunmuş olsun da esnafa birazcık faydası olsun.

KÜÇÜK OLSUN BENİM OLSUN DEĞİL BÜYÜK OLSUN BİZİM OLSUN MANTIĞI LAZIM
Evet bu gidişle çaresiz bende göçme fikrini gündeme almak zorunda kalırken daha önce göçtükleri için kınadığım arkadaşlardan da özür dilemeyi kendime bir vazife sayıyorum. İlçemizin gelişip büyümesi için çalışması gerekenlerin büyük olsun bizim olsun yaklaşımı yerine ‘küçük olsun benim olsun´ mantığı devam ettiği sürece bu güzel ilçemiz maalesef  gün be gün eriyip küçülmeye devam ettiğine şahit olacağız....
Söylenecek çok şey vara ama biz yinede sözümüzü şairimizin temennisi ile bitirelim.
....
Memleket isterim
Gök mavi dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.
Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.
Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.
Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikâyet ölümden olsun.


Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MARKA İLÇE KANGAL
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
HEDEFSİZ ŞEHİR  PUSULASIZ GEMİ GİBİDİR
HEDEFSİZ ŞEHİR PUSULASIZ GEMİ GİBİDİR
Sivas Valisi Salih Ayhan, İl Özel İdaresi 2020 yılı yatırım programının görüşülmesi gündemi ile toplanan İl genel meclis toplantısına katılarak, meclis üyelerine hitap etti.
DEMİR´DEN KALKIM KAPLICASINA ZİYARET
DEMİR´DEN KALKIM KAPLICASINA ZİYARET
Köy ziyaretleri kapsamında Kalkım köyünü ziyaret eden Kaymakam Demir, burada bulunan ve yıllardır atıl olarak bekleyen kaplıcaya hayran kaldı.
MUHTARLAR TOPLANTISI YAPILDI
MUHTARLAR TOPLANTISI YAPILDI
Kangal merkez ve köylerinde görev yapan muhtarlar kaymakam Erinç Demir´in başkanlığında toplandı.
KANGALLI TAKSİCİLERE YENİ KULÜBE
KANGALLI TAKSİCİLERE YENİ KULÜBE
Özellikle soğuk kış günlerinde perişanlık çeken taksici esnaflarının imdadına yetişen Kangal belediyesi her iki durak için birer tane kulübe yaparak taksicilerin durak sorununu çözüme kavuşturdu.
 OKUL ZİYARETLERİ  DEVAM EDİYOR
OKUL ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
Göreve başladığından beri eğitim-öğretime özel önem vermesiyle dikkat çeken Kaymakam Erinç DEMİR, yapmış olduğu çat-kapı okul ziyaretlerine devam ediyor.
Kaya, öğrencilerle buluştu
Kaya, öğrencilerle buluştu
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Bahçeşehir Koleji Sivas Kampüsü tarafından düzenlenen ‘Meslek Uzmanları ile Kariyer Söyleşileri´ programına katıldı.
BURS SONUÇLARI AÇIKLANDI
BURS SONUÇLARI AÇIKLANDI
Sivas Hizmet Vakfı tarafından "Sivaslılar Evlatlarına Sahip Çıkıyor" projesi kapsamında üniversite lisans öğrencilerine verilecek olan burs sonuçları açıklandı.
Tarım ve Hayvancılık Çıkmaza Girdi
Tarım ve Hayvancılık Çıkmaza Girdi
Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Uğur Bulut, İlimiz ekonomisinin lokomotifi olan tarım ve hayvancılığın çıkmaza girdiğini söyledi.
"Girişimlerimiz olumlu sonuç verdi"
"Girişimlerimiz olumlu sonuç verdi"
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül´den yerel basını rahatlatan açıklama; İcra ve iflas ilanları yerel gazetelerde yayınlanmaya devam edecek…
VALİ AYHAN´DAN  KANGAL VE DİVRİĞİ ZİYARETİ
VALİ AYHAN´DAN KANGAL VE DİVRİĞİ ZİYARETİ
Vali Salih Ayhan, ilçe gezilerine ara vermeden devam ediyor.
ÖĞRETMENEVİ İNŞAATI DEVAM EDİYOR
ÖĞRETMENEVİ İNŞAATI DEVAM EDİYOR
Önceki sene temeli atılan Öğretmenevi inşaati devam ediyor. Ancak ilçe kamuoyunda öğretmenevinin yapıldığı yer ile alakalı tartışmalar sürüyor.
YENİ POLİS KARAKOLUNA ZİYARET
YENİ POLİS KARAKOLUNA ZİYARET
Kaymakam Erinç Demir, ilçe polis karakolu olarak kullanlılmaya başlanılan binayı gezerek emniyet müdürü Yücel Yılmaz´dan bilgi aldı.
“ADALETLİ VE AHLAKLI OLMALIYIZ”
“ADALETLİ VE AHLAKLI OLMALIYIZ”
Cumhuriyet Üniversitesinin akadamik yıl açılış töreni için ilimize gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, burada yapmış olduğu konuşmada “Yapmamaız gereken adaletli ve ahlaklı olmak” dedi.
KANGAL DERNEĞİNDEN ZİYARET
KANGAL DERNEĞİNDEN ZİYARET
Merkezi Sivas´ta bulunan Kangal Derneği yönetimi bir dizi ziyaret için ilçemize geldiler.
MUHTARLAR DERNEĞİ BİR ARAYA GETİRDİ
MUHTARLAR DERNEĞİ BİR ARAYA GETİRDİ
Kangal Muhtarlar Derneğinin düzenlemiş olduğu yemekli toplantıda kurum müdürleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu bir araya geldi.
AK PARTİDEN KAYMAKAMLIK ZİYARETİ
AK PARTİDEN KAYMAKAMLIK ZİYARETİ
Ak Parti Kangal ilçe teşkilatı kaymakam Erinç Demir´e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA (İĞDELİ)
ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA (İĞDELİ)
“Orda bir köy var uzakta´ köşemizin bu haftaki konuğu İğdeli Köyü Muhtarı Ali Doğan oldu.
MEVLİD KANDİLİ KUTLANDI
MEVLİD KANDİLİ KUTLANDI
Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Özköse tarafından “Peygamber ve Aile” konulu konferans verildi.
"İSTİŞAREYE ÖNEM VERECEĞİZ"
"İSTİŞAREYE ÖNEM VERECEĞİZ"
Kaymakam Erinç Demir, iadei ziyaretler kapsamında Kangal esnaf kefalet kooperatifi ve yine aynı binada bulunan esnaf odasını ziyaret etti.
KAMPANYAYA AKSU MADENCİLİK DE KATILDI
KAMPANYAYA AKSU MADENCİLİK DE KATILDI
"Geleceğe Nefes Ol" sloganı ile başlatılan ağaçlandırma kapsamına ilçemiz sınırlarında madencilik faaliyeti gösteren Aksu Madencilik şirketi de katıldı. Fidan dikme kampanyasını öğrencilerle birlikte gerçekleştiren şirket yönetimi belirledikleri alana 2000 adet çam fidanını toprakla buluşturdular.
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
Başta vali Salih Ayhan olmak üzere tüm ilçe kaymakamlıkları ağaçlandırma kampanyasına destek olarak binlerce fidanı toprakla buluşturdular.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7479
EURO
6.3805
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.

PEYAMİ SAFA
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları