Mağfiret ve selamet gecesi

Kur´an´ın indirilmeye başlandığı ve büyük lutüfların sağnak sağnak yağdırılacağı Kadir Gecesi´ni bugün idrak edeceğiz.

Ramazan Ayı´nın 27. gecesine denk gelecek olan ve ?Bin Aydan Daha Hayırlı´ olarak ifade edilen Kadir Gecesi 19 Mayıs 2020´de tüm İslam coğrafyasında coşkuyla kutlanacak.

Hz. Peygamber (s.a.v) bu geceyi ihya etmeleri için ailesini ve ashâbını teşvik etmiş, bu gecenin özellikle de Ramazan ayının son on veya yedi günündeki tek gecelerde aranmasını istemiştir.

Peygamber Efendimiz de Ramazan ayının son on gününü camide itikâfla geçirerek Kadir Gecesi´ni ihya etmek için azami gayret göstermiştir.

KADİR GECESİNİ NASIL GEÇİRMELİ?
Resul-i Ekrem Efendimiz (sav) Kadir Gecesi ile ilgili "Kim Kadir Gecesi´nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır" buyurmuştur.
Bu gecelerin en önemli hususi ibadeti günahlarımızdan tövbe ederek bol bol dua etmek. Bunlardan en önemlilerinden biri de
"La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehu´l-mülkü ve lehu´l-hamdü ve hüve ala külli şey´in kadir?

Kadir gecesinde kendimizi hesaba çekmeli, Kur´an okumalı, nafile ve varsa kaza namazı kılmalı. Ayrıca bu gecelerde peygamber efendimiz ?Allah´ım, sen affedicisin, affı seversin, beni affet´ şeklinde dua etmeyi bize tavsiye etmiştir.