"MAĞDURİYET YOK"

HERHANGİ BİR MAĞDURİYET SÖZ KONUSU DEĞİL

Sivas Valiliği ?Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Satış Merkezi´ projesi ile ilgili yaptığı açıklamada projenin hayata geçmesinde hiç kimsenin mağdur olmayacağını duyurdu.

Sivas Valiliğinden yapılan "Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Satış Merkezi" projesi ile ilgili açıklamada projenin hayata geçmesi için gerekli adımların atıldığını duyurarak açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Kıymetli Hayvan Dostları,
Sivas´ın önemli marka değerlerinden biri olan Sivas Kangal köpeği ırkının korunması, muhafaza edilerek gelecek kuşaklara aktarılması, satışından kaynaklı ve/veya diğer sebeplerle el değişiminin standartlar üzerinden yapılması, sürekli takibi ve Kangal köpeğinin tanınırlığının arttırılarak marka değerinin yükseltilmesine katkıda bulunulması için bir proje hayata geçirilecektir.
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN)´ndan da destek alan ´Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Satış Merkezi´ projesi, mülkiyeti Sivas İl Özel İdaresine ait olan alanda, yine idareye ait olan Kangal köpeği üretim çiftliğinin ve eklentilerinin de kısmı olarak yıkılması ve/veya modernizasyonu ile hayat bulacaktır. Proje içeriğinde; güvenlik birimi, Kangal köpeği tanıtım müzesi, kafeterya, köpek barınakları, tribünlü uluslararası Kangal köpeği yarışmaları ve Kangal köpeği showroom alanı, köpek pansiyonu, yavru köpek gezinti alanı, Kangal köpeği gezinti alanı, veteriner kliniği/doğumhane, Kangal köpeklerinin takibi için çipli takip yazılım sistemi ile web sayfası ve peyzaj çalışması yer almaktadır.
Mevcut üretim çiftliğinde, Sivas İl Özel İdaresinin kiracısı olarak bulunan ve kira süresi 16.03.2020 tarihinde dolan Hüseyin Yıldız´ın mağdur olmaması için Karşıyaka Mahallesi ve Kangal ilçesinde bulunan tesisler ile Sivas Belediyesi hayvan barınağına taşınmasının yanı sıra mevcut köpeklerinin satın alınması gibi 3 farklı teklif sunulmuştur. Ancak, hiçbir teklifi kabul etmeyen Hüseyin Yıldız, süreci sekteye uğratma gayretindedir. Şahıs, çiftliği boşaltmadan gerekli çalışmaların yapılması, projenin de tamamlanması ile merkezin yine kendisinin uhdesinde devam etmesi niyetinde olduğu anlaşılmaktadır.

Yaşanılan Pandemi sürecini de bahane ederek; hayvan hakları ve kendince ortaya koyduğu farklı gerekçelerle bir mağduriyet tablosu yansıtma gayretinde olan şahıs, kiracı olduğu süreç boyunca da sürekli kira tahsilatında sorunlar yaşatmış ve başkaca şikâyetlere de idareyi muhatap etmiştir. Bu ve benzeri sebeplerle Sivas İl Özel İdaresi, kurumsal ve bilimsel bir altyapı ile projeyi hayata geçirmeye çalışmakta olup, Kangal köpeklerini bir kişi veya kişilerin inisiyatifine ve/veya tasarrufuna değil tamamen devlet kurumlarının himayesine alma gayretindedir.

İnsanlarımızın ve kamuoyunun hassasiyet gösterdiği hayvan haklarından hareketle, asılsız haber ve iddialarla basını ve sosyal medyayı sırf kendi çıkarları için meşgul etme gayretinde olan şahsa prim verilmeyeceğinin bilinmesini isteriz. Doğru haber ve proje içerikleri ile kamuoyu sürekli bilgilendirilmekle beraber; kiracı şahsa verilen tahliye süresinin bitiminden itibaren tahliye sürecindeköpeklerin hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceğinden, her türlü bakımlarının hiçbir karşılık beklemeksizin tarafımızca en güzel şekilde yapılacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.?şeklinde yazılı açıklama yapıldı.

Valiliğin açıklamasının ardından özel Kangal köpeği yetiştirenlerden valiliğin açıklamasına destek geldi. Hiç Kangal köpeğinin vecyavrulaeının mağdur olunmaması için ücretsiz olarak bakım ve temizliğini yapacaklarını dile getirdiler.
***
KANGAL BELEDİYESİNDEN DESTEK
Kangal Belediye Başkanı Ahmet Kürşad Apaydın, Sivas´ta Merakum bölgesine yapılması planlanan Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Satış Merkezi" projesi için Sivas Merakum´da tesislerde bulunan Kangal köpeklerinin mağduriyet yaşamamaları için Kangaldaki köpek çiftliğinin hazır olduğunu söyledi.
Kangal Belediye Başkanı Ahmet Kürşad Apaydın Sosyal medya hesabından Sivas´a yapılacak olan Kangal Köpeği Üretim, Eğitim ve Satış Merkezi" projesi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti.
?Sivas Valimiz Sayın Salih Ayhan, Kangal Kaymakamımız Sayın Erinç Demir ve Kangal Belediye Başkanı olarak ben Ahmet Kürşad Apaydın Sivas merakum´da bulunan tesislerde ki Kangal köpeklerimizin hiçbir mağduriyetle karşılaşmamaları adına büyük bir mücadele içerisindeyiz. Sosyal medyada çıkan asılsız haberlere itibar etmemenizi önemle rica ediyorum.
Sayın Valimiz ve Sayın Kaymakamımız ile görüşmelerimiz sonucunda tesisteki köpeklerin bir kısmını Kangaldaki köpek çiftliğimize getirerek hem köpeklerimize daha iyi bir bakım evi sağlamış olacağız, hem de köpek çiftliğimizi istenilen seviyelere ulaştırmış olacağız.
Kangal köpeği, Sivasımızın ve Kangalımızın büyük bir değeridir, bütün değerlerimize sahip çıktığımız gibi Köpeğimize de sonuna kadar sahip çıkacağımızı herkesin bilmesini isterim. Nasip olursa bundan sonrada Kangal Akkaraman koyunumuz ile ilgili güzel projelerimiz var. Gelişmelerden kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğim. Saygılar sunarım.?şeklinde paylaşım yaptı.