Liseli Gençler Siyer-i Nebi Yarışmasında
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından, "Efendimizin (S.A.V) izinde Siyer-i Nebi" sloganıyla düzenlenen siyer yarışması kapsamında yurt genelinde yarışma düzenlendi.
Tarih: 18.12.2018 12:16:06/ 2291okunma / 0yorum

Türkiye´ye genelinde düzenlenen  ve on binlerce öğrencinin katıldığı Siyer- i Nebi yarışmasına Kangal´dan da 75 öğrenci katıldı. Test usulü yapılan sınavda öğrencilere daha önce dağtılan kitaptan 80 soru soruldu.
   

 İlçemizde 177 öğrencinin başvuru yaptığı ancak 75 öğrencinin katıldığı yarışmanın sınavı Kangal Koç Anadolu Lisesi, Alacahan Şehit Hakkı Doğan Lisesi ve Çetinkaya Şehit Mustafa Karakurt Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.
    Özellikle Koç Anadolu ve ATL- METEM´den yoğun katılımın olduğu sınava Kangal imam hatip lisesinden sadece 11 kişinin başvurması  ve bunun yarısından fazlasınında sınav günü gelmemesi oldukça garipsendi.

YARIŞMANIN AMACI NE?   

Düzenledikleri yarışmanın amacına değinen AGD Kangal Temsilcisi Muhammed Ali Kemençe, “ AGD olarak her yıl düzenlenen ve aslında kaybedeni olmayan bu güzel yarışmaya ilçemizden 177 kişi başvuru yapmıştı. Ancak 15 Aralık Cumartesi günü gerçekleştiridiğimiz sınava sadece 75 öğrenci gelebildi. Geçen yıl 500´ün üzerinde öğrencinin katıuldığı sınava  bu yıl kataılımın az olması üzüntü verici bir durum olarak değerlendirdik. Hemen her okulu ziyaret ederek afişlerimizle duyurusunu yapmış olduğumuz  bu sınava çok daha yoğun bir katılım bekliyorduk. Gerek ilçe AGD yönetimi olarak gerekse eğitimciler olarak bu durumu önümüzdeki günlerde enine boyuna değerlendireceğiz.” dedi.
    

Sınavın amacına da kısaca değinen Kemençe, sözlerini şöyle tamamladı. Siyer-i Nebi sınavıyla en önemli amacımız bir gencimize daha Peygamberimiz´in hayatını ulaştırmaktır. O´nun hayatını öğrenerek herkesin kazanacağı bu yarışmaya ve yıl boyunca devam eden etkinliklerimize tüm öğrencilerimizi davet edeceğiz. Siyer-i Nebi yarışmasının dışında ara dönem kış etkinlikleri, yaz döneminde yaz etkinlikleri ve yıl boyunca devam eden ‘şuur dersleri´ okuma gruplarımız sayesinde ortaokul  ve  lise öğrencilerimizle bir araya gelmeyi amaçlıyoruz. Bu vesileyle çalışmala katılan destek olan herkese teşekkür ediyoruz

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Milli ve manevi değerlere bağlı bir gençlik yetiştirmek için çalışan AGD´nin böyle bir organizasyonu her yıl gerçekleştirmesi veliler tarafından oldukça takdir ediliyor. Evlatlarının Peygamber Efendimiz´in hayatını böyle keyifli bir yarışma sayesinde öğrenmesi anne ve babaları oldukça memnun ediyor. Kaybedeni olmayan Siyer-i Nebi 2018 Sınavı´nın sonuçları 31 Aralık gecesi Türkiye genelinde yapılacak olan Mekke´nin Fethi Gecesi´nde açıklanacak.

YARIŞMAYI NİÇİN YAPIYORUZ?
Her yıl ygerçekleştirilen yarışmanın amacı hakkında yapılan açıklamada şunlar ifade edildi. "Bir çiçekle bahar gelmez ama her bahar bir çiçekle başlar." Her genç yetiştirilmeyi bekleyen bir çiçektir. Bizim için susuz ve ekilmemiş topraklardaki hiçbir gencimiz feda edilmeyecek kadar değerlidir ve baharı başlatacak çiçeğin tohumunu atmak vazifesi bizlerindir. Fidanlar erken yaşlarda eğilirler, şekil alırlar. Gençlerimiz de Lise çağlarında şekillenirler ve aldıkları şekilleri çevrelerine aksettirirler.

EFENDİMİZİN İZİNDE BİR GENÇLİK
Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) hepimiz için en güzel örnektir. Bütün yönleriyle ümmetin hayatına örnek olmuştur. İyilikte, yardımda, cömertlikte, infakta, sevgide, mazluma kucak açmada, zalimin zulmüne engel olmakta, yardımda, ailesine ve ev işlerine yardım etmesinde, ticari dürüstlüğünde canlı örnek abidesi olarak karşımızda durmaktadır

Yarattığı insanı bütün yönleriyle en iyi bilen Rabbimiz örnek alacağımız modeli yaratmış, eğitimini vermiş ‘‘And olsun ki Allah´a ve ahirete kavuşmayı uman Allah´ı çokça zikreden kimseler ve sizler için Allah´ın resulü en güzel örnektir.´´ (Ahzab 21) ayetiyle kulların dünya hayatında rehberini bildirmiştir.

Hz. Peygamberimiz, gençlerin elde edeceği sevapları şu hadis-i şerifiyle müjdeliyordu: ‘‘Yedi sınıf insan vardır ki Yüce Allah kendi gölgesinden başka hiçbir gölge bulunmayan kıyamet gününde, bunları kendi arşının gölgesinde gölgelendirir. Bunlardan ilki, adil devlet başkanları, ikinci olarak ta Allah´a ibadet ederek temiz bir hayat içinde yetişen gençtir.
“Allah´a ibadet ederek yaşayan temiz bir gençlik”
Efendimizin izinde bir gençlik olarak onun hayatını, ahlakını, örnek almak için gayret gösteriyoruz. Liseli gençlerimizin de bu değerden uzak kalmaması ve Peygamberimizi tanıyıp örnek alması için: O´nun yanında mücadele eden Genç Sahabelerin izinden giden bir gençlik arzuluyoruz. Allah´a ibadet eden temiz bir hayat içinde yetişen bir nesil bir gençlik yetiştirmek istiyoruz

ÖDÜLLER
Siyer-İ Nebi Yarışmasında Ödüllendirmeler Tek Kategoride Olmak Üzere Anadolu Gençlik Derneği Genel Merkezi Ve Şubeler Tarafından Verilmek Üzere 2 Aşamalı Olacaktır. Sınava Giren Öğrencilerin Puanı Hem İl Bazında Hem De Türkiye Bazında Değerlendirmeye Tabi Tutulacaktır.

AGD Genel Merkez Ödülleri
Türkiye Genelinde Yapılan Değerlendirme Neticesinde İlk Üçe Giren Öğrenciler Agd Genel Merkezi ve il temsilcilikleri Tarafından Ödüllendirilecek.
Birincilik Ödülü 8 Bin Türk Lirası Artı Kitap Seti
İkincilik Ödülü 6 Bin Türk Lirası Artı Kitap Seti
Üçüncülük Ödülü 4 Bin Türk Lirası Artı Kitap Seti
    İl ve ilçede dereceye girenler ise o yerin AGD temsilcilikleri tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirilecekler.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DÜDÜK ÇALMAYA BAŞLADILAR
DÜDÜK ÇALMAYA BAŞLADILAR
Çeyrek asır önce uygulamada olan mahalle bekçiliği 25 yıl aradan sonra yeniden devreye girdi ve göreve başlayan yeni bekçiler geçen haftadan itibaren düdük çalmaya başladılar.
KAYMAKAM EMEÇ´TEN 8 MART KUTLAMASI
KAYMAKAM EMEÇ´TEN 8 MART KUTLAMASI
Kaymakam Cuma EMEÇ, 8 Mart dünya kadınlar günü vesilesiyle bir dizi etkinliğie imza attı
“BÖYLE SEÇİM OLMAZ!”
“BÖYLE SEÇİM OLMAZ!”
Kısa bir süre önce yapılan Kangal Ziraat Odası seçimlerine yönelik tartışmalar devam ediyor. Delege seçimlerinde çeşitli usulsüzlüklerin yapıldığını iddia eden Kangallı çifçiler tepkilerini dile getirdiler.
YEMİN ETTİLER
YEMİN ETTİLER
Sivas 5. Piyade Eğitim Tugayı General Şükrü Kanatlı Kışlası´nda eğitimlerini tamamlayan 1999/1 tertip 1´inci kademe erler için yemin töreni düzenlendi.
“Umut, Uzlaşma, Kardeşlik”
“Umut, Uzlaşma, Kardeşlik”
MHP Kangal teşkilatı seçim bürosunun açılışını önceki gün yoğun bir katılımla gerçekleştirdi.
100. GÜNDE BASINLA YÜZ YÜZE
100. GÜNDE BASINLA YÜZ YÜZE
Vali Salih Ayhan ilimize atanmasının 100. gününde bir değerlendirme toplantısı yaptı
Esnaf Yönetiminden Ankara Çıkarması
Esnaf Yönetiminden Ankara Çıkarması
Geçen hafta içinde gerçekleştirilen Cumhurhurbaşkanının Türkiye Esnaf Buluşması toplantısına Kangal Esnaf Kefalet ve Esnaf Odası yönetimi de iştirak etti.
“Sükûnetle ve Suhuletle”
“Sükûnetle ve Suhuletle”
Sivas Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğümüzce (Mahalli İdareler Md.) her ay olağan olarak yapılan "Muhtarlar Toplantısı" Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Uluslararası yarışlar hedefliyoruz
Uluslararası yarışlar hedefliyoruz
İlimizde yaklaşık 4 yıl önce hizmete giren ve ‘Türkiye´nin en genç, en ekonomik, en modern kayak tesisi´ sloganı ile hizmetini sürdüren Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´nde 2. Etap Ulusal Snowboard Yarışları gerçekleştirildi.
NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR
NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR
Sivas Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından gerçekleştirilen konferansta Namazın islam dinindeki önemine değinildi.
"Seçimin galibi biz olacağız"
"Seçimin galibi biz olacağız"
BBP Kangal ilçe teşkilatı seçim bürosunu ve Alperen Ocak´ları teşkilat binasının açılışını yaptı.
ÖNCE YAYA
ÖNCE YAYA
İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincini oluşturmak için ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ kampanyası kapsamında 2019 yılını ´Öncelikli Trafik Yılı´ ilan ettğini kamuoyuna duyurdu.
KANGAL ESNAFINA KOSGEP KURSU
KANGAL ESNAFINA KOSGEP KURSU
KANGAL ESNAF VE SANATKARLAR ODASI VE ESNAF KREDİ KEFALET KOOPERATİFİ´ NİN ORTAK GİRİŞİMİ İLE 23 -26 ŞUBAT 2019 TARİHLERİ ARASINDA KANGAL´da KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ KURSU AÇILACAK
Esnaf yönetiminden kurumlara ziyaret
Esnaf yönetiminden kurumlara ziyaret
Kangal esnaf kefalet kooperatifi ve esnaf odası yönetimi ilçemizdeki bazı kurumları gezerek görüş alış verişinde bulundular.
Gençlik Varsa Gelecek Var
Gençlik Varsa Gelecek Var
Vali Salih Ayhan, ´Gençlik Sohbetleri´ kültür, sanat ve edebiyat sohbetleri kapsamında ilimizde çeşitli liselerde eğitim gören gençlerle Tarihi Ziya Bey Kütüphanesi´nde bir araya geldi. Gençlere deneyimlerinden bahseden Ayhan, gençlerin hayatla, eğitimle ve gündemdeki konularla alakalı hayallerini ve düşüncelerini dinledi.
Hızlı Tren Seneye Başlayacak
Hızlı Tren Seneye Başlayacak
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 31 Mart yerel seçim kampanyası kapsamında düzenlenen ilk mitingde Sivas Cumhuriyet Meydanı´nda vatandaşlara hitap etti. Birçok vaatle birlikte Sivas halkının yıllardır büyük bir hasretle beklediği hızlı tren çalışmalarının yıl sonunda tamamlanıp 2020´de seferlere başlayacağını söyledi.
PANKOBİRLİKTEN TEŞEKKÜR
PANKOBİRLİKTEN TEŞEKKÜR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın duyurduğu, Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kotasının yüzde 2,5´e düşürülmesine ilişkin karar, pancar üreticisini sevindirdi.
 SERVİS BAŞLADI
SERVİS BAŞLADI
Uzun süredir eksikliği hissedilen şehir içi toplu taşıma araçları dün itibariyle üç ayrı güzergahta servis hizmeti vermeye başladı.
Tren garında banklar yetersiz; millet perişan
Tren garında banklar yetersiz; millet perişan
Milli Mücadele döneminde de kilit bir noktaya sahip olan Sivas ve o dönemin en iyi ulaşım ve iletişim aracı olarak kullanılan tren garı bir günde yüzlerce misafire ev sahipliği yapıyor. Özellikle kış aylarında tren yolculuğunun daha yoğun tercih edilmesiyle birlikte tren garlarının yetersiz kaldığı görülüyor.
 GÖKMEDRESE AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR
GÖKMEDRESE AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR
İsmini üzerinde bulunan mavi çinilerden alan, 748 yıllık Gök Medrese´de süren restorasyon çalışmalarında sona gelindi.
TGK Yönetimi Bakan Çavuşoğlunu ziyaret etti
TGK Yönetimi Bakan Çavuşoğlunu ziyaret etti
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yönetim kurulu üyeleri, ve Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahibi Temsilcileri Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ve Şevket Erzen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nu Ankara´daki makamında ziyaret ettiler.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.

Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları