Liseli Gençler Siyer-i Nebi Yarışmasında
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından, "Efendimizin (S.A.V) izinde Siyer-i Nebi" sloganıyla düzenlenen siyer yarışması kapsamında yurt genelinde yarışma düzenlendi.
Tarih: 18.12.2018 12:16:06/ 1126okunma / 0yorum

Türkiye´ye genelinde düzenlenen  ve on binlerce öğrencinin katıldığı Siyer- i Nebi yarışmasına Kangal´dan da 75 öğrenci katıldı. Test usulü yapılan sınavda öğrencilere daha önce dağtılan kitaptan 80 soru soruldu.
   

 İlçemizde 177 öğrencinin başvuru yaptığı ancak 75 öğrencinin katıldığı yarışmanın sınavı Kangal Koç Anadolu Lisesi, Alacahan Şehit Hakkı Doğan Lisesi ve Çetinkaya Şehit Mustafa Karakurt Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.
    Özellikle Koç Anadolu ve ATL- METEM´den yoğun katılımın olduğu sınava Kangal imam hatip lisesinden sadece 11 kişinin başvurması  ve bunun yarısından fazlasınında sınav günü gelmemesi oldukça garipsendi.

YARIŞMANIN AMACI NE?   

Düzenledikleri yarışmanın amacına değinen AGD Kangal Temsilcisi Muhammed Ali Kemençe, “ AGD olarak her yıl düzenlenen ve aslında kaybedeni olmayan bu güzel yarışmaya ilçemizden 177 kişi başvuru yapmıştı. Ancak 15 Aralık Cumartesi günü gerçekleştiridiğimiz sınava sadece 75 öğrenci gelebildi. Geçen yıl 500´ün üzerinde öğrencinin katıuldığı sınava  bu yıl kataılımın az olması üzüntü verici bir durum olarak değerlendirdik. Hemen her okulu ziyaret ederek afişlerimizle duyurusunu yapmış olduğumuz  bu sınava çok daha yoğun bir katılım bekliyorduk. Gerek ilçe AGD yönetimi olarak gerekse eğitimciler olarak bu durumu önümüzdeki günlerde enine boyuna değerlendireceğiz.” dedi.
    

Sınavın amacına da kısaca değinen Kemençe, sözlerini şöyle tamamladı. Siyer-i Nebi sınavıyla en önemli amacımız bir gencimize daha Peygamberimiz´in hayatını ulaştırmaktır. O´nun hayatını öğrenerek herkesin kazanacağı bu yarışmaya ve yıl boyunca devam eden etkinliklerimize tüm öğrencilerimizi davet edeceğiz. Siyer-i Nebi yarışmasının dışında ara dönem kış etkinlikleri, yaz döneminde yaz etkinlikleri ve yıl boyunca devam eden ‘şuur dersleri´ okuma gruplarımız sayesinde ortaokul  ve  lise öğrencilerimizle bir araya gelmeyi amaçlıyoruz. Bu vesileyle çalışmala katılan destek olan herkese teşekkür ediyoruz

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Milli ve manevi değerlere bağlı bir gençlik yetiştirmek için çalışan AGD´nin böyle bir organizasyonu her yıl gerçekleştirmesi veliler tarafından oldukça takdir ediliyor. Evlatlarının Peygamber Efendimiz´in hayatını böyle keyifli bir yarışma sayesinde öğrenmesi anne ve babaları oldukça memnun ediyor. Kaybedeni olmayan Siyer-i Nebi 2018 Sınavı´nın sonuçları 31 Aralık gecesi Türkiye genelinde yapılacak olan Mekke´nin Fethi Gecesi´nde açıklanacak.

YARIŞMAYI NİÇİN YAPIYORUZ?
Her yıl ygerçekleştirilen yarışmanın amacı hakkında yapılan açıklamada şunlar ifade edildi. "Bir çiçekle bahar gelmez ama her bahar bir çiçekle başlar." Her genç yetiştirilmeyi bekleyen bir çiçektir. Bizim için susuz ve ekilmemiş topraklardaki hiçbir gencimiz feda edilmeyecek kadar değerlidir ve baharı başlatacak çiçeğin tohumunu atmak vazifesi bizlerindir. Fidanlar erken yaşlarda eğilirler, şekil alırlar. Gençlerimiz de Lise çağlarında şekillenirler ve aldıkları şekilleri çevrelerine aksettirirler.

EFENDİMİZİN İZİNDE BİR GENÇLİK
Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) hepimiz için en güzel örnektir. Bütün yönleriyle ümmetin hayatına örnek olmuştur. İyilikte, yardımda, cömertlikte, infakta, sevgide, mazluma kucak açmada, zalimin zulmüne engel olmakta, yardımda, ailesine ve ev işlerine yardım etmesinde, ticari dürüstlüğünde canlı örnek abidesi olarak karşımızda durmaktadır

Yarattığı insanı bütün yönleriyle en iyi bilen Rabbimiz örnek alacağımız modeli yaratmış, eğitimini vermiş ‘‘And olsun ki Allah´a ve ahirete kavuşmayı uman Allah´ı çokça zikreden kimseler ve sizler için Allah´ın resulü en güzel örnektir.´´ (Ahzab 21) ayetiyle kulların dünya hayatında rehberini bildirmiştir.

Hz. Peygamberimiz, gençlerin elde edeceği sevapları şu hadis-i şerifiyle müjdeliyordu: ‘‘Yedi sınıf insan vardır ki Yüce Allah kendi gölgesinden başka hiçbir gölge bulunmayan kıyamet gününde, bunları kendi arşının gölgesinde gölgelendirir. Bunlardan ilki, adil devlet başkanları, ikinci olarak ta Allah´a ibadet ederek temiz bir hayat içinde yetişen gençtir.
“Allah´a ibadet ederek yaşayan temiz bir gençlik”
Efendimizin izinde bir gençlik olarak onun hayatını, ahlakını, örnek almak için gayret gösteriyoruz. Liseli gençlerimizin de bu değerden uzak kalmaması ve Peygamberimizi tanıyıp örnek alması için: O´nun yanında mücadele eden Genç Sahabelerin izinden giden bir gençlik arzuluyoruz. Allah´a ibadet eden temiz bir hayat içinde yetişen bir nesil bir gençlik yetiştirmek istiyoruz

ÖDÜLLER
Siyer-İ Nebi Yarışmasında Ödüllendirmeler Tek Kategoride Olmak Üzere Anadolu Gençlik Derneği Genel Merkezi Ve Şubeler Tarafından Verilmek Üzere 2 Aşamalı Olacaktır. Sınava Giren Öğrencilerin Puanı Hem İl Bazında Hem De Türkiye Bazında Değerlendirmeye Tabi Tutulacaktır.

AGD Genel Merkez Ödülleri
Türkiye Genelinde Yapılan Değerlendirme Neticesinde İlk Üçe Giren Öğrenciler Agd Genel Merkezi ve il temsilcilikleri Tarafından Ödüllendirilecek.
Birincilik Ödülü 8 Bin Türk Lirası Artı Kitap Seti
İkincilik Ödülü 6 Bin Türk Lirası Artı Kitap Seti
Üçüncülük Ödülü 4 Bin Türk Lirası Artı Kitap Seti
    İl ve ilçede dereceye girenler ise o yerin AGD temsilcilikleri tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendirilecekler.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 ESNAF MAĞDUR SİGORTA PRİMİ AŞAĞI ÇEKİLMELİ
ESNAF MAĞDUR SİGORTA PRİMİ AŞAĞI ÇEKİLMELİ
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, sigorta primlerinin 2019 yılında 882 TL´ye yükseldiğini ifade ederek, mağdur olan esnafın primlerini ödemekte zorlandığını söyledi.
Reşadiyeli Dostaların Oylarına Talibim
Reşadiyeli Dostaların Oylarına Talibim
Muhtar adayları çalışmalarına devam ederken bu hafta Muhtarlar köşesine Reşadiye Mahallesi muhtar adayı Fikret Tunç konuk oldu. Konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yapan Tunç, şunları söyledi.
Sivas Şahlanacak
Sivas Şahlanacak
Vali Salih Ayhan, Sivas Valiliği öncülüğünde ‘Ortak Akılla Yarınlara´ sloganıyla yola çıkılan “Sivas Çalıştayı”nın başarı ile gerçekleştirilmesinin ardından açıklamalarda bulundu.
Alperen Ocaklarından Çin zulmüne protesto
Alperen Ocaklarından Çin zulmüne protesto
Sivas Alperen Ocakları Çin zulmü altındaki Doğru Türkistan için yürüyüş tertip ettiler. Yüzlerce vatandaşın katıldığı yürüyüş BBP il binasının önünde başlayarak Kent meydanına kadar devam etti.
Kangal halkından kan bağışına tam destek
Kangal halkından kan bağışına tam destek
Kangal çok proğramlı Lisesinin Kızılay iş birliği ile başlattığı kan bağışı kampanyası ilçe halkı ve protokol mensuplarından yoğun bir ilgi gördü.
Hizmet aşkıyla çalışıyoruz
Hizmet aşkıyla çalışıyoruz
Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Sivas Valiliği ek hizmet binasında yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. Genel Sekreter Kaya´ya inceleme gezisinde Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürü Göksel Yerlikaya ile ilgili teknik personeller eşlik etti.
“Yeni yıl yeni bir başlangıç ve umut demektir”
“Yeni yıl yeni bir başlangıç ve umut demektir”
Sivas Valisi Salih Ayhan´ın Yeni Yıl dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.
Kaymakam Emeç´ten Ziyaret
Kaymakam Emeç´ten Ziyaret
Kaymakam Emeç´ten Çiğ Köfteli Ziyaret
“Kangal Değerleriyle Öne Çıkan Bir İlçe”
“Kangal Değerleriyle Öne Çıkan Bir İlçe”
Vali Salih Ayhan´ın eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, Kangal Çetinkaya köyü İlk ve Ortaokulu´nu ziyaret etti. Sivas Valiliği koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve gönüllü kitapseverler ile birlikte oluşturulan köy kütüphanesinin açılışı gerçekleştirildi.
Kangal´ın Muhtarıyım
Kangal´ın Muhtarıyım
Sadece mahallemin değil Kangal´ın Muhtarıyım
  Kangal şubesi açıldı
Kangal şubesi açıldı
Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğünün Kangal şubesi açıldı
 Sivasspor´a Yetenekli Futbolcular Kazandırılacak
Sivasspor´a Yetenekli Futbolcular Kazandırılacak
“2023´e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi” kapsamında; ilimizin marka değeri olan Demir Grup Sivasspor ve Türk futboluna yetenekli öğrenci kazandırmak için Sivas Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Demir Grup Sivasspor Kulübü arasında protokol imzalandı.
BU İŞİN VEBALİ VAR
BU İŞİN VEBALİ VAR
Vali Salih Ayhan, il ve ilçe SYDV müdürlerine konuştu; İŞİNİZİ DÜZGÜN YAPIN! BU İŞİN VEBALİ VAR
Kaymakamlardan Ayhan´a Brifing
Kaymakamlardan Ayhan´a Brifing
İlçemiz kaymakamı Cuma Emeç´in de katılmış olduğu Aralık ayı kaymakamlar toplantısı Vali Salih Ayhan´ın başkanlığında, Sivas Valiliği Ahmet Muammer Bey Salonu´nda gerçekleştirildi.
Vali Ayhan´dan insan hakları mesajı
Vali Ayhan´dan insan hakları mesajı
Vali Salih Ayhan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Devletin Kapısı  Millete Açık Olacak
Devletin Kapısı Millete Açık Olacak
"Halkın Dertleri İle Hemhal Olacağız" diyen Vali Salih Ayhan´a ziyaretler devam ediyor
HER ŞEY GELİP GEÇİCİ
HER ŞEY GELİP GEÇİCİ
Önceki gün muhtarlarla bir araya gelen Vali Salih Ayhan; “Her şey gelip geçici, gün gelecek belki birbirimize ihtiyaç duyacağız. Dolayısıyla ortak cümlelerimiz olsun. Hepimiz gardaşız unutmayalım” dedi.
İstihdam Teşvikleri Anlatıldı
İstihdam Teşvikleri Anlatıldı
Kangal Esnaflar ve Sanatkarlar Odası ile Sivas İŞKUR İl Müdürlüğü iş birliğiyle "istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması" konulu toplantı düzenlendi.
´Gençlik ve Güvenli Gelecek´
´Gençlik ve Güvenli Gelecek´
Sivas İl emniyet müdürlüğü Terörle Mücadele şube Müdürlüğü ekiplerince ´Gençlik ve Güvenli Gelecek´ projesi kapsamında bir konferans tertip edildi.
"DEMİR ÇELİĞE ÇÖZÜM BULUN"
"DEMİR ÇELİĞE ÇÖZÜM BULUN"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas Demir Çelik Fabrikası´nda (SİDEMİR) yaşanan sorunların çözüme kavuşturulmasını istedi.
Cevher İş´in yeni temsilcisi Muhammed Sönmez
Cevher İş´in yeni temsilcisi Muhammed Sönmez
İlçemizde faaliyet gösteren Demir Export ve Bakırtepe altın madeni işletmesinde Sendika seçimi yapıldı
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3429
EURO
6.0908
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Çizik bir elmas, çizik olmayan bir çakıl taşından daha iyidir.

KONFİÇYÜS
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları