Kurtuluşa Giden Yolda Kangal
Prof. Dr. Hulusi Koçak yazdı; Kurtuluşa giden yolda Kangal
Tarih: 2.9.2019 21:14:28/ 2379okunma / 0yorum

 Mustafa Kemal Atatürk 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında 3 Ay 16 Gün Sivas´ta kalmıştır. Bu günler çok meşakkatli, mücadeleli geçmiştir. En zorlu olanlar daİngiliz ve Amerikan Mandasını isteyenlerle olan mücadeledir. 

Mustafa Kemal Atatürk´ün kurtuluş mücadelesinde Sivas´ın bazı yörelerinde İngilizlerle işbirliği yaparak isyanlar çıkarılırken Kangal ilçe yöneticisi ve halkı kurtarıcının tam yanında durarak büyük destekte bulunmuştur.      

Kurtuluş mücadelesinde “Sivas Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti´nin”kuruluşunaSivas Valisi Mehmet Reşit Paşa´nın eşiMelek Reşit Hanım önayak olmuştur. Cemiyetin merkezi Sivas´ta kurulmuş, buradan diğer illerde şubelerin açılması teşebbüsleri olmuştur. Vatanın işgaline ses çıkarmayanlara ülkenin bağımsızlığı bu merkezden haykırılmıştır. Cemiyet, Heyet-i Temsiliye´nin yanında durarak, maddi ve manevi destek vererek Mustafa Kemal´in kayıtsız şartsız arkasında yer almıştır. Kangal, bu cemiyetin Kangal şubesini açan, Heyet-i Temsiliye´ye en anlamlı yardımı yapan Sivas´ın ilk ve tek ilçesidir.1*,2**,3***                     

“Kangal Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti Kangal Şubesi 3 Mayıs 1920´de Kaymakam Ömer Bey´in kayınvalidesi Ulviye Hanım tarafından kurulmuştur. Ulviye Hanım; Cemiyetin ilk toplantısındaYönetim Kurulunu oluşturmuş ve yardım toplama çalışmalarına başlamıştır. Yönetim Kurulu´nda İkinci Başkan, Küçük Kangal Ağası´nın eşi Elife; Veznedar, Şube Yüzbaşısı İsmail Bey´in eşi Necmiye; Yazman, Mektep Öğretmeni Hasna; Üye olarak Şube Yüzbaşısı Rasim Bey´in eşi Feride, Ceza Reisi Şükrü Bey´in eşi Kamer, Hâkim Efendi eşi Şaziye, Kaymakam Ömer Fuat Bey´in eşi Mürşide, Jandarma Yüzbaşısı Menâil Bey´in eşi Firdevs, Telgraf Müdürü´nün eşi Feride, Savcı Hamdi Bey´in eşi Edibe, Mal Müdürü Muavini Tahir Efendi´nin eşi Emine, Zaim-zade Hacı Mehmet Efendi´nin kızı Fatma Hanımların isimleri yer almaktadır. Kangal Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti Başkanı Ulviye Hanım´ın, 9 Mayıs 1920 tarihinde Sivas´taki Genel merkeze göndermiş olduğu yazıda Kangal Şubesi´nin kuruluşu ve kurucuları hakkında, ayrıntılı bilgiler içerdiği belitilmektedir.”1*                                                                 

Kurtuluş mücadelesi döneminin en önemli sıkıntılardan biri de maddi olanaksızlık olmuştur. Kongrenin yapılacağı gün Atatürk´ün yeni elbise alacak parasının olmadığı bir gerçektir. Bin lira ile Erzurum´dan yola çıkılmışlardır. Sivas´ta bu para da bitmiştir. Sivas´tan Ankara´ya yolculuğun başlayacağı gün iaşe için ellerindeki para 20 yumurta, 10 ekmek, 1 okka peynir almaya yetecek kadardır.  O günlerde Sivas Osmanlı Bankasın´danborç almak bile sorun olmuş, ancak bir subayımızın kefaletiyle 1000 TL alınabilmiştir.İşte bu dönemlerde Kangal üzerine düşeni yapmıştır.2**Heyet-i temsiliye kurulduktan sonra Kangal´ dan gelen 1000 TL heyet için önemli bir kıymet olmuştur. Milli ihtilal hareketinin halk kesesinden çıkan ilk parası Kangal´ın bu 1000 lirasıdır.3***                                            

Kangal´ın bu faaliyetlerindeKangal Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti şubesinin kurucusu olan, Mayıs 1920 dönem Kaymakamı Ömer Bey´in kayınvalidesi Ulviye Hanımın rolü esastır. Organizasyonu yapan, kuruluşu oluşturan, halkı organize etmedebüyük çaba gösteren odur.                                                                       

Bu değerlerimizin gösterdiği faaliyetler ve Kangal ilçe halkının davranışı övünç ve gurur kaynağıdır. Kurtuluş´a giden yolda Kangal için tarihimizde önemli bir sayfadır. Bunun taçlandırılması gerekir. Sivas´ta bir caddeye Mısır´ın Mursi´sinin ismi verilirken Melek Reşit Hanım´ın ismi bir yere verildi mi bilmiyorum? Ama Kangal´da Ulviye Hanım´ın isminin bir parka, caddeye veya sokağa verilmesi tarihimizi hatırlatacak, tarihimize yakışacak, Kangallıyı da gururlandıracaktır.

Kaynaklar:                                                                                                                                                          

1*(Başkan Ulviye Hanımın imzasıyla gönderilen yazıda, 14 kişilik Yönetim kurulu üye isimleri ve toplanan yardım paraları hakkında bilgiler mevcuttur.

Ayrıntılı bilgi için bkz., Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü (TİTE) Arşivi, K. 28, G. 59, B. 59-1;EK-4, 4a.) 

2**( Geçmişten  Günümüze ŞEHİR ve KADIN 11, editör Prof. Osman KÖSE, Samsun-2016 )                                                                         

3*** ( Sayfa 362-363, Atatürk´ün Yaveri Cevat Abbas Gürer, Derleyen: Turgut Gürer )  

Prof. Dr. Hulusi Koçak.  31 Ağustos 2019/ Kangal için Köşesine/ Kangal Günden Gazetesi

 









Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kurtuluşa Giden Yolda Kangal
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
Başta vali Salih Ayhan olmak üzere tüm ilçe kaymakamlıkları ağaçlandırma kampanyasına destek olarak binlerce fidanı toprakla buluşturdular.
YURT GENELİNDE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
YURT GENELİNDE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Türkiye, 11 milyon fidan dikme organizasyonuyla yeşili doğaya kazandırıyor.
Kaymakam Demir´e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor
Kaymakam Demir´e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor
İlçemize bir süre önce atanan ve görevine geçen hafta başlayan Kaymakam Erinç Demir´e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.
MARKA İLÇE KANGAL!
MARKA İLÇE KANGAL!
Esnaf köşesinin bu haftaki konuğu ilçemizde yıllardır küçük ev aletleri alanında hizmet veren Murat Durmaz oldu. Başta siyasiler olmak üzere STK temsilcilerine yönelik eleştiri ve sitemlerini dile getiren Durmaz, ilçenin sahipsiz olduğunu belirterek şunları söyledi.
  BELEDİYE KASIM AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
BELEDİYE KASIM AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
Kangal Belediye Meclisi 11. oturum olarak Kasım ayı meclis toplantısı gerçekleştirdi.
"HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
"HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
İlçemizde bir süredir gündemde olan işçi çıkartılma konusu bu haftada Kangal kamuoyunda knuşulmaya devam ediyor.
İŞÇİLERİMİZİN HAKKINI FAZLASIYLA VERİYORUZ
İŞÇİLERİMİZİN HAKKINI FAZLASIYLA VERİYORUZ
Haftalardır devam eden işçi çıkartılma konusundaki gelişmeleri yıllardır Kangal termik santralinde üstlenici firma olarak iş yapan Kurugöllü limited şirketin sahibi Mehmet Kurugöllü ile konuştuk.
"GELECEĞE NEFES OL"
"GELECEĞE NEFES OL"
Sivas´ın orman varlığını artırmak ve erozyonu önlemek için sürdürülen ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda vatandaşların çevreye olan duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla başlatılan fidan dikim kampanyası kapsamında il genelinde çok sayıda fidan toprakla buluşturuluyor.
KAYMAKAM ERİNÇ DEMİR GÖREVİNE BAŞLADI
KAYMAKAM ERİNÇ DEMİR GÖREVİNE BAŞLADI
İçişleri bakanlığının bir süre önce yayımlamış olduğu kararname ile Kangal Kaymakamlığına atanan Erinç Demir, geçen hafta başında görevine başladı. Ayağının tozuyla 29 Ekim programına katılan kaymakam Demir, önceki günden itibaren hayırlı olsun ziyaretlerini de kabul etmeye başladı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN 29 EKİM MESAJI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN 29 EKİM MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet´in ilanın 96. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında "Millet ve devlet olarak, varlığımızı ve geleceğimizi korumak amacıyla son yıllarda yine tarihi bir mücadelenin içindeyiz." ifadesini kullandı.
VALİ AYHAN´DAN 29 EKİM MESAJI
VALİ AYHAN´DAN 29 EKİM MESAJI
2023 HEDEFLERİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ
KANGAL´DA KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM
KANGAL´DA KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM
Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yönelik hazırlıklar tamamlandı.
ODALAR AİDAT TOPLAMAKTAN BAŞKA İŞLER DE YAPMALI
ODALAR AİDAT TOPLAMAKTAN BAŞKA İŞLER DE YAPMALI
Önceki hafta başlattığımız esnaf köşesinin bu haftaki konuğu meydan durağı taksici esnaflarından Mehmet Özdemir oldu.
2019 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI
2019 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI
Çiftçilerin aylardır beklediği 2019 tarım destekleri nihayet açıklandı. Resmi Gazete´de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlenen 2019 tarım desteklerinde mazot desteği dışında bir çok kalemde geçen yıla göre artış yapılmadı.
KANGAL´IN YENİ KAYMAKAMI ERİNÇ DEMİR
KANGAL´IN YENİ KAYMAKAMI ERİNÇ DEMİR
İlçemize yeni kaymakam atandı
Kangal Tren Garı ilgi bekliyor
Kangal Tren Garı ilgi bekliyor
TREN İSTASYONU SAHİPSİZ Mİ?... Önceki yıl faaliyete geçtiğinden beri bir türlü eksikleri tamamlanamayan Yeni Kangal tren istasyonu bölge müdürlüğünün ilgisini bekliyor.
ENDİŞEYE MAHAL YOK
ENDİŞEYE MAHAL YOK
İlçemizin önde gelen iş adamlarından Kurugöllü Ticaret LTD. ŞTİ.´nin sahibi Mehmet Kurugöllü, işçi çıkartma söylentilerinin asılsız olduğunu, aksine mevcut işçi sayısının üzerine 50-60 kişi daha almayı planladıklarını belirterek endişeye mahal olmadığını ifade etti.
Sivas Tarih ve Kültür Şehri
Sivas Tarih ve Kültür Şehri
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, 1. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen “Sivas ve Üniversite Tanıtım Günleri” ne katıldı.
“Kangal´ı en güzel şekilde temsil ettik”
“Kangal´ı en güzel şekilde temsil ettik”
Her yıl İstanbul´da Sivas Konfederasyonu öncülüğünde düzenlenen 10. Geleneksel Sivas Tanıtım Günleri´ne katılan Kangal en iyi şekilde temsil edilmeye çalışıldı. Önceki yıllarda olduğu gibi en çok ilgi gören stantların başında yine Kangal geldi.
Apaydın´dan Muhtarlar günü mesajı
Apaydın´dan Muhtarlar günü mesajı
19 Ekim Muhtarlar gününde KANGAL BELEDİYE BAŞKANI KÜRŞAT APAYDIN mahalle ve köy muhtarları ile bir araya geldi.
MEHMETÇİK TARİH YAZIYOR
MEHMETÇİK TARİH YAZIYOR
Geçen hafta bugün başlayan ‘Barış Pınarı Harekatı´tüm hızıyla devam ediyor
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7665
EURO
6.3586
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.

Hz. Muhammed
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları