Kurtuluşa Giden Yolda Kangal
Prof. Dr. Hulusi Koçak yazdı; Kurtuluşa giden yolda Kangal
Tarih: 2.9.2019 21:14:28/ 906okunma / 0yorum

 Mustafa Kemal Atatürk 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında 3 Ay 16 Gün Sivas´ta kalmıştır. Bu günler çok meşakkatli, mücadeleli geçmiştir. En zorlu olanlar daİngiliz ve Amerikan Mandasını isteyenlerle olan mücadeledir. 

Mustafa Kemal Atatürk´ün kurtuluş mücadelesinde Sivas´ın bazı yörelerinde İngilizlerle işbirliği yaparak isyanlar çıkarılırken Kangal ilçe yöneticisi ve halkı kurtarıcının tam yanında durarak büyük destekte bulunmuştur.      

Kurtuluş mücadelesinde “Sivas Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti´nin”kuruluşunaSivas Valisi Mehmet Reşit Paşa´nın eşiMelek Reşit Hanım önayak olmuştur. Cemiyetin merkezi Sivas´ta kurulmuş, buradan diğer illerde şubelerin açılması teşebbüsleri olmuştur. Vatanın işgaline ses çıkarmayanlara ülkenin bağımsızlığı bu merkezden haykırılmıştır. Cemiyet, Heyet-i Temsiliye´nin yanında durarak, maddi ve manevi destek vererek Mustafa Kemal´in kayıtsız şartsız arkasında yer almıştır. Kangal, bu cemiyetin Kangal şubesini açan, Heyet-i Temsiliye´ye en anlamlı yardımı yapan Sivas´ın ilk ve tek ilçesidir.1*,2**,3***                     

“Kangal Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti Kangal Şubesi 3 Mayıs 1920´de Kaymakam Ömer Bey´in kayınvalidesi Ulviye Hanım tarafından kurulmuştur. Ulviye Hanım; Cemiyetin ilk toplantısındaYönetim Kurulunu oluşturmuş ve yardım toplama çalışmalarına başlamıştır. Yönetim Kurulu´nda İkinci Başkan, Küçük Kangal Ağası´nın eşi Elife; Veznedar, Şube Yüzbaşısı İsmail Bey´in eşi Necmiye; Yazman, Mektep Öğretmeni Hasna; Üye olarak Şube Yüzbaşısı Rasim Bey´in eşi Feride, Ceza Reisi Şükrü Bey´in eşi Kamer, Hâkim Efendi eşi Şaziye, Kaymakam Ömer Fuat Bey´in eşi Mürşide, Jandarma Yüzbaşısı Menâil Bey´in eşi Firdevs, Telgraf Müdürü´nün eşi Feride, Savcı Hamdi Bey´in eşi Edibe, Mal Müdürü Muavini Tahir Efendi´nin eşi Emine, Zaim-zade Hacı Mehmet Efendi´nin kızı Fatma Hanımların isimleri yer almaktadır. Kangal Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti Başkanı Ulviye Hanım´ın, 9 Mayıs 1920 tarihinde Sivas´taki Genel merkeze göndermiş olduğu yazıda Kangal Şubesi´nin kuruluşu ve kurucuları hakkında, ayrıntılı bilgiler içerdiği belitilmektedir.”1*                                                                 

Kurtuluş mücadelesi döneminin en önemli sıkıntılardan biri de maddi olanaksızlık olmuştur. Kongrenin yapılacağı gün Atatürk´ün yeni elbise alacak parasının olmadığı bir gerçektir. Bin lira ile Erzurum´dan yola çıkılmışlardır. Sivas´ta bu para da bitmiştir. Sivas´tan Ankara´ya yolculuğun başlayacağı gün iaşe için ellerindeki para 20 yumurta, 10 ekmek, 1 okka peynir almaya yetecek kadardır.  O günlerde Sivas Osmanlı Bankasın´danborç almak bile sorun olmuş, ancak bir subayımızın kefaletiyle 1000 TL alınabilmiştir.İşte bu dönemlerde Kangal üzerine düşeni yapmıştır.2**Heyet-i temsiliye kurulduktan sonra Kangal´ dan gelen 1000 TL heyet için önemli bir kıymet olmuştur. Milli ihtilal hareketinin halk kesesinden çıkan ilk parası Kangal´ın bu 1000 lirasıdır.3***                                            

Kangal´ın bu faaliyetlerindeKangal Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti şubesinin kurucusu olan, Mayıs 1920 dönem Kaymakamı Ömer Bey´in kayınvalidesi Ulviye Hanımın rolü esastır. Organizasyonu yapan, kuruluşu oluşturan, halkı organize etmedebüyük çaba gösteren odur.                                                                       

Bu değerlerimizin gösterdiği faaliyetler ve Kangal ilçe halkının davranışı övünç ve gurur kaynağıdır. Kurtuluş´a giden yolda Kangal için tarihimizde önemli bir sayfadır. Bunun taçlandırılması gerekir. Sivas´ta bir caddeye Mısır´ın Mursi´sinin ismi verilirken Melek Reşit Hanım´ın ismi bir yere verildi mi bilmiyorum? Ama Kangal´da Ulviye Hanım´ın isminin bir parka, caddeye veya sokağa verilmesi tarihimizi hatırlatacak, tarihimize yakışacak, Kangallıyı da gururlandıracaktır.

Kaynaklar:                                                                                                                                                          

1*(Başkan Ulviye Hanımın imzasıyla gönderilen yazıda, 14 kişilik Yönetim kurulu üye isimleri ve toplanan yardım paraları hakkında bilgiler mevcuttur.

Ayrıntılı bilgi için bkz., Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü (TİTE) Arşivi, K. 28, G. 59, B. 59-1;EK-4, 4a.) 

2**( Geçmişten  Günümüze ŞEHİR ve KADIN 11, editör Prof. Osman KÖSE, Samsun-2016 )                                                                         

3*** ( Sayfa 362-363, Atatürk´ün Yaveri Cevat Abbas Gürer, Derleyen: Turgut Gürer )  

Prof. Dr. Hulusi Koçak.  31 Ağustos 2019/ Kangal için Köşesine/ Kangal Günden Gazetesi

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Kurtuluşa Giden Yolda Kangal
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
100. Yıl Coşkuyla Kutlandı
100. Yıl Coşkuyla Kutlandı
Cumhuriyetin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi´nin 100. yıl dönümü kutlama etkinlikleri aylar öncesinden başlayan etkinlikler, kongrenin yapılışının 100. yılında yapılan programlarla devam etti.
4 Eylül etkinlikleri dolu dolu geçecek
4 Eylül etkinlikleri dolu dolu geçecek
8. Sivas Kitap Günleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Sivas ziyaretine ilişkin olarak Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarafından Buruciye Medresesi´nde bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Kangal´a Yeni İcra Müdürü
Kangal´a Yeni İcra Müdürü
Kangal icra müdürlüğüne Musa Saygın atandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 Eylül´de Sivas´ta
Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 Eylül´de Sivas´ta
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Eylül Çarşamba günü Sivas´ta olacak.
Emeğe Saygı Adalete Davet
Emeğe Saygı Adalete Davet
Memur-Sen dün tüm ülke genelinde “Emeğe saygı Adalete davet” adı altında basın açıklamasında bulundu.
Tarım aletleri sergisi  büyük ilgi gördü
Tarım aletleri sergisi büyük ilgi gördü
Sivas Kongresinin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından geçmişten günümüze tarımda kullanılan araç ve gereçler sergilendi.
Demiryolu modernizasyonu tamamlanacak
Demiryolu modernizasyonu tamamlanacak
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´nin ilk, 1963 yılında başlatılan planlı dönem sürecinin ise 11.´si olan 2019 – 2023 Kalkınma Planı açıklandı. Sivas; kalkınma planında “Kars-Erzurum-Erzincan-Sivas-Malatya-Gaziantep” güzergâhı bağlamında ele alındı. 209 sayfadan oluşan kalkınma planında aralarında ilimizin de bulunduğu bu 6 ilde demiryolu modernizasyonunun tamamlanacağı ifade edildi.
"Bal Üretiminde Sivas Önemli Bir Yerde Olacak"
"Bal Üretiminde Sivas Önemli Bir Yerde Olacak"
Sivas Valisi Salih Ayhan, merkeze bağlı Karabalçık, Hafik´e bağlı Beykonağı Köyü ile Tozanlı Vadisi ve Melekdede mevkiinde bulunan ormanlık alan arazisinde incelemede bulundu.
Arpa yüklü kamyon devrildi
Arpa yüklü kamyon devrildi
Arpa yüklü kamyon devrildi, tonlarca arpa yola saçıldı.
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ  MÜZE OLACAK
AŞIK RUHSATİ´NİN EVİ MÜZE OLACAK
Vali Salih Ayhan, köy ziyaretleri kapsamında Kangal ilçesine bağlı Deliktaş köyünü ziyaret ederek, halkla bir araya geldi. Ziyarette; Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek de yer aldı.
Kangal´da yeme içme festivali yapıldı
Kangal´da yeme içme festivali yapıldı
İlçemizde bu yıl ilki gerçekleştirilen “Kangal Bayram Şenliği ve Kültürel Gastronomi Festivalinde” yöresel lezzetler görücüye çıktı.
BİK Genel Müdürlüğüne Rıdvan Duran atandı.
BİK Genel Müdürlüğüne Rıdvan Duran atandı.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzasıyla, 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete´de yayımlanan 2019/275 sayılı atama kararıyla Kurumumuz Genel Müdürü olarak Rıdvan Duran atandı.
ÇARŞI ESNAFI SIKINTILI!
ÇARŞI ESNAFI SIKINTILI!
Kangal çarşı merkezinde bulunan esnaflar şu sıralar oldukça sıkıntılı. Ramazan bayramından önce trafik komisyonu kararı ile Kangal/ Malatya caddesinde ki yol güzergahında park yasağı kararı alınmıştı.
YILMAZ´DAN ZİYARET
YILMAZ´DAN ZİYARET
Milli Savunma Komisyon Başkanı ve Sivas Milletvekili Sayın İsmet YILMAZ ilçemizde bulunan gölet ve barajlarda incelemelerde bulundu. YILMAZ, belediye başkanı Kürşat Apaydın´ı da ziyaret ederek başarılar diledi.
İhtiyacımızı bu bölgeden karşılayacağız
İhtiyacımızı bu bölgeden karşılayacağız
Merkezi Sivas´da bulunan Kangal-Der yönetimi ilçemizde bir süre önce faaliyete başlayan Köseoğlu firmasına ziyaret etti. Ziyarete dernek başkanı Mustafa Buğra´nın yanısıra ilçe temsilcisi Mahmut Üngör, yönetim kurulu üyelerinden Gürbüz Ballı ve İsmal Akpınar´da katıldı.
“Kanım sana feda olsun gardaşım”
“Kanım sana feda olsun gardaşım”
Kan bağışı kampanyasına kaymakam Cuma Emeç ve belediye başkanı Kürşat Apaydın´da katıldı.
HANE BAŞI 300 TL
HANE BAŞI 300 TL
Aylardır alt yapı çalışmalarının devam ettiği ilçemizde kanalizasyon ve içme suyu hattındaki çalışmaların % 80 lik kısmının tamamlandığı ifade edildi. Ancak yeni şebeke bağlantısı için istenen katkı payı vatandaşların tepkisine yol açtı.
Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Esnaf Odasına yeni tefrişat
Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Esnaf Odasına yeni tefrişat
Kangal Esnaf Kefalet Kooperatifi ve Esnaf Odası mevcut binasını bakım onarımdan geçirerek tefrişatını yeniledi. İlçe esnafı bundan böyle kooperatif ve oda yönetiminden daha nezih bir ortamda hizmet alacak.
İLETİŞİM BAŞKANLIĞINA ÖDÜL
İLETİŞİM BAŞKANLIĞINA ÖDÜL
Halkla İlişkilerin Oscarları Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının oldu
Kolaylı: “Yerel basın erteleme bekliyor”
Kolaylı: “Yerel basın erteleme bekliyor”
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yazılı bir açıklama yaparak, yerel basın kuruluşlarından 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren ´´vergi borcu yoktur´´ yazısı istenmesine ilişkin uygulamanın ertelenmesini istedi
Gün Dönümü şiir akşamlarının 2. si yapıldı
Gün Dönümü şiir akşamlarının 2. si yapıldı
Başkanlığını ilçemizde uzun yıllar öğretmenlik yapan Aydın Yılmaz´ın yapmış olduğu Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Sivas Şubesi tarafından "Gün Dönümü Şiir Akşamları" programının ikincisi düzenlendi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.6665
EURO
6.2876
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.

Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları