KOSGEP’TEN BİLGİLENDİRME

KOSGEB Sivas İl Müdürlüğü Proje Yönetimi uzmanı Yılmaz Mert, Kangal Esnaf Odası başkanı Oğuz Erdoğan ve odaya bağlı üyelerin katıldığı küçük işletmelere yönelik hızlı destek programı işverenlere detaylı olarak anlatıldı.

Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve 75 bin yeni genci istihdama dahil edecek KOSGEB programı kapsamında, Kangal Öğretmenevinde düzenlenen programda, küçük işletmelere yönelik bilgilendirme yapıldı. 

“İşletmelere 100 bin liralık destek ”
Korona virüs salgınından etkilenen işletmelere yönelik bir finans desteği çalışması olduğunu söyleyen KOSGEB Sivas İl Müdürlüğü Proje Yönetimi uzmanlarından Yılmaz Mert, “Mikro ve küçük işletmelerin korona virüsten etkilenmelerinden dolayı kendilerine bir finans desteği sağlamak istedik. 2019 yılı hasılatı 75 bin lira olan mikro ve küçük işletmelerimiz mevcut istihdamların koruma ve ilan tarihinden sonra yeni bir istihdam yapması kaydıyla istihdam başına 100 bin liralık bir finansman desteği sağlanacak. Bu finansman faizsiz ve hiçbir masraf olmayan bir finansmandır ve 24 ay sonra 4’er ay 6’şar taksitli geri ödemelidir. Destek, 2021 yılı ortalama personel sayısının korunması şartı ve en az bir yeni personelin 12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü karşılığında verilecek. 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu personel destek kapsamında istihdam edilebilecek. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda yani 2021 yılının Kasım ayında işletmede çalışmayan personel ‘yeni’ kabul edilecek. Daha önce yararlananlar, programının birinci ve ikinci etaplarından yararlananlar, yeni başvuru dönemi şartlarını karşılamak kaydıyla bu dönemde de programa başvuru yapabilecek” dedi.