KORE GAZİSİ DUALARLA UĞURLANDI

İLÇEMİZDE YAŞAYAN SON KORE GAZİSİ TURAN AKPINAR DUALARLA UĞURLANDI

İlçemizde yaşayan son Kore gazilerinden 90 yaşındaki Turan Akpınar 31 Ocak 2020 tarihinde tedavi görmüş olduğu İzmir/ Tire hastanesinde vefat etti.  Kangal´a getirilen Akpınar´ın cenazesi önceki gün yoğun bir katılımla dualar eşliğinde kaldırıldı.

Bir süredir tedavi gördüğü İzmir/Tire hastanesinde vefat eden Kore gazisi Turan Akpınar´ın cenazesi önceki gün Kangal´a getirilerek ikindi naması sonrasında kılınan cenaze namazının ardından ilçe mezarlığına defnedildi.
Cenazeye merhumun yakınlarının yanısıra vali yardımcısı Mehmet Sayın, Kangal kaymakamı Erinç Demir, Sivas merkezden gelen rütbeli askerler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
İlçemizin yaşayan son Kore gazisi olan Turan Akpınar´ın bayrağa sarılı cenazesi askerlerin omuzunda Kangal Çarşı camii önüne getirildikten sonra; Kılınan ikindi namazının ardından düzenlenen cenaze töreninde personel asteğmen Salih Yıldız tarafından Akpınar´ın öz geçmişi okundu.
Okunan özgeçmişte şu ifadelere yer verildi.
?Kore Gazisi Merhum Turan AKPINAR´ ın özgeçmişini arz ediyorum. 20 Eylül 1930 tarihinde Sivas İli Kangal İlçesi Reşadiye mahallesinde doğmuştur. İlköğretimi Kangal Cumhuriyet İlköğretim okulunda tamamlayan Akpınar, askerlik hizmetine 4 Nisan 1951 tarihinde 12´nci Tümen Motorlu Muhabere Bölük Komutanlığı´nda Piyade Er olarak başlamıştır.
Akpınar, 30 Temmuz 1951 tarihinde 3´ ncü Kore Değiştirme Tugayı´ nda görevlendirilmiş ve 2´inci kafile ile birlikte General M. Wolker Savaş Gemisi ile Kore´ye intikal etmiştir. 7 Eylül 1953 tarihinde Türkiye´ye dönem gazimiz 24 Nisan 1956 tarihinde BM Kore Madalyası ile taltif edilmiştir.
Evli, 3 erkek ve 6 kız çocuk sahibi olan merhum Turan AKPINAR 31 Ocak 2020 tarihinde İzmir/Tire´de hastanede vefat etmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerine yapmış olduğu hizmetlerden dolayı gazimizi şükran ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.?
Bizde gazete olarak çok sayıda haberine yer vermiş olduğumuz merhuma Allah´tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.